کد خبر : 8690
Print
دکتر محمدجواد نمازی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

امام حسین(ع) در نهایت مظلومیت به اثبات حقانیت خود پرداخت

پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۸

سبزوارنگار/همایش محرم در آینه امروز به همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار و با همکاری انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه و هیأت امنای مسجد و حسینیه برغمدی ها در دو شب متوالی و با سخنرانی چهار تن از فرهیختگان سبزوار در محل مسجد و حسینیه برغمدی های سبزوار برگزار شد. متن سخنرانی دکتر محمدجواد نمازی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تقدیم خوانندگان فهیم می شود:

Image titleسبزوارنگار/دکتر محمدجواد نمازی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار: امام حسین(ع) در نهایت مظلومیت به اثبات حقانیت خود پرداخت.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ همایش "محرم در آینه امروز" به همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار و با همکاری انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه و هیأت امنای مسجد و حسینیه برغمدی ها در دو شب متوالی و با سخنرانی چهار تن از فرهیختگان سبزوار در محل مسجد و حسینیه برغمدی های سبزوار برگزار شد. 

متن سخنرانی دکتر محمدجواد نمازی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تقدیم خوانندگان فهیم می شود:

هر چقدر هستی شناسی ما قوی تر باشد، معرفت ما به هستی عمیق تر و منطبق بر واقعیت باشد، توان ما در تحلیل وقایع، قوی تر، صحیح تر، موثرتر و مفیدتر خواهد بود.

مشکل بزرگی که معمولاً در تحلیل ها وجود دارد این است که تحلیل ها ابتر هستند. چند قرن است که آیین های عزاداری امام حسین(ع) در این کشور حضور دارد و با قدرت هرچه تمام تر برگزار می شود. گفته می شود اهل هرات و خراسان قبل از صفویه، عزاداری های سنتی را آغاز کرده بودند و از صفویه به بعد، این حرکت؛ نهادینه شد و سازمان یافتگی بیش تری پیدا کرد و به شکل آیین های متفاوتی جلوه کرد.

اندیشمندان، فلاسفه، عرفا، مورخین، و اهل کلام به فراخور نحله فکری و بینشی که داشتند، حادثه عاشورا و حرکت امام حسین(ع) را تحلیل کردند. نام گذاری نهضت، قیام و امثال این ها به لحاظ تاریخی چندان دقیق نیست.

دو گروه نتیجه گرا داریم؛ برخی معتقدند برای رسیدن به هدف، به سادگی از هر وسیله ای می توان بهره برد و هدف وسیله را توجیه می کند، ماکیاولی از چهره های مشهور این حرکت است که مقتدای اصلی همه قدرت مداران تاریخ است و همه صاحبان قدرت به تاکتیک ها و مشی فکری او وفادارند.

از طرف دیگر، برخی معتقدند برای هر عملی باید یک دلیل وجود داشته باشد، بنابراین؛ هدف وسیله را توجیه نمی کند. امام حسین(ع) اهل معامله و سازش با امثال یزید نبوده است، همان طور که وقتی والی مدینه از ایشان می خواهد که بیا و با یزید بیعت کن، پاسخ می دهد که اگر فردی چون یزید بخواهد والی امت اسلامی باشد؛ الاسلام والسلام، و من کسی نیستم که تن به این ذلت بدهم، بنابراین از مدینه حرکت می کند چرا که از شأن و خصوصیات اخلاقی و صفات ذاتی امام به دور بوده است که تن به بیعت با یزید بدهد.

امام؛ علاوه بر این ها، دنبال امنیت هم بوده است دنبال این که جنگ و ستیز و فتنه ای بر پا شود نبوده است ولی از طرف دیگر در دستگاه معرفتی امام، حرکت طوری سازماندهی می شود که وقتی قرار شد عاشورا؛ تمامی مظاهر حقانیت و زیبایی و عرفان و معرفت، در مقابل تمامی مظاهر زشتی و پلیدی و جنایت و ظلم و ستم و انحراف جلوه کند، امام حسین(ع) در نهایت مظلومیت به اثبات حقانیت خود پرداخت.

اهل کوفه هر جا که احساس می کردند قدرت ضعیف شده، سعی می کردند حرکتی سیاسی و اجتماعی داشته باشند تا این که قدرت بر آن ها غلبه می کرد، تسلیم قدرت می شدند. امام وقتی که در معرض آگاهی از نامه های اهالی کوفه قرار گرفت بر اساس نظام اخلاقی خود که یک خداشناس کامل است و برای هر حرکتی دنبال دلیل هست، عاقلانه می داند که به دعوت کوفیان جواب بدهد اگر چه مشاورانش به ایشان می گویند این راه پایان خوشی ندارد و حداقل خاندانتان را با خود نبرید، ولی حجت بر امام تمام شده بود. وقتی به حر می رسند و ماجرای شهادت مسلم بر ایشان مسجل می شود به حر می گوید که من می خواهم برگردم ولی حر مانع می شود.

در روش تحلیلی تاریخی؛ وقتی امام فرصت را مناسب می بیند، دلیلی برای حرکتش می بیند که حق خودش را بگیرد، که از جمله این حق می تواند حکومت و سیاست باشد تا امت اسلام را از نظام خلیفه گری که به سلطنت تبدیل شده بود، نجات دهد.

اگر ما به نگاه جامعی برسیم؛ تمام این حوادث و جنبه های متعددی که در حادثه کربلا می بینیم، به نوعی جلوه هایی از حکمت الهی است. اگر بخواهیم صفات و تجلیات روحی و عظمت فکر و روح و عرفان امام و اصحاب ایشان را خوب تحلیل کنیم؛ آن ها برترین و زیباترین تجلی اسماء الهی هستند.

مرحوم شریعتی، بحث شهادت را از همه چیز بیش تر جلوه می دهد. او شهادت طلبی عالمانه و آگاهانه را برای امام بر می گزیند و اعتقاد ندارد امام برای خلافت و حکومت و قصد سیاسی داشته باشد. شریعتی معتقد است امام حسین(ع) به این نتیجه رسیده بود که آن قدر وضعیت امت اسلام بد شده است که باید یک "ذبح عظیم" اتفاق بیفتد تا شوری در جهان ایجاد کند و موجب بیداری جامعه شود. شریعتی معتقد است؛ دین برای مردم عامل تخدیر شده و برای طبقه برخوردار عامل توجیه چپاول و برای حکومت هم به یک عامل قدرت تبدیل شده است. در حقیقت دین به ابزاری تبدیل شده در دست آن که خود را خلیفه می پندارد، خلیفه ای که مطلقاً به اسلام و پیامبرش اعتقادی ندارد.

سؤالی که مطرح است این که چرا امام آن قدر اصرار داشت و تکرار می کرد که خودش را معرفی کند؟ چرا یه دیگران می گوید احتجاج کنید؟ برای این که نهایت مظلومیت خودش را در عین این که نهایت حقانیت خودش را می خواهد ابراز کند، جلوه بدهد و نهایت ذلت روحی دشمنانش را که برای رسیدن به مقما و ثروت دنیاست، آشکار کند.  

امام می فرماید: دین؛ آویز گفتار و گوش مردم است، تا وقتی که بتوانند از آن استفاده کنند و بخورند، می خورند و دین دارند و وقتی که امر بر آن ها سخت می شود، دیدنداران بسیار کم می شوند.

شریعتی می گوید: امام حسین(ع) به دنبال یادآوری به حق جایگاه امامت به عنوان ادامه دهنده راه نبوت است.

حال پرسشی که مطرح می شود این که چگونه می توانیم ارزش های عاشورایی و قیام ابا عبدالله الحسین(ع) را به زمان حاضر انتقال بدهیم و در ارتقای معنوی، فکری و روحی خودمان از آن بهره ببریم؟

Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام