کد خبر : 8713
Print
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری پیشنهاد داد:

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۱

سبزوارنگار/رئیس دانشگاه حکیم سبزواری ششمین همایش ملی نکوداشت بزرگداشت پدر نثر فارسی، ابوالفضل بیهقی، پیشنهاد ثبت کتاب تاریخ بیهقی اثر سترک ابوالفضل بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در سازمان یونسکو را مطرح کرد.

Image titleسبزوارنگار/رئیس دانشگاه حکیم سبزواری ششمین همایش ملی نکوداشت بزرگداشت پدر نثر فارسی، ابوالفضل بیهقی، پیشنهاد ثبت کتاب تاریخ بیهقی اثر سترک ابوالفضل بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در سازمان یونسکو را مطرح کرد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری؛ جواد حدادنیا با اشاره به  ارزش های تاریخی و ادبی کتاب تاریخ بیهقی، گفت: تاریخ بیهقی میراث گرانبها وماندگار ابوالفضل بیهقی است که دارای  ویژگی های منحصر به فردی  در زمینه ی ادبی، تاریخی و سیاسی و اجتماعی است و  با توجه به این ویژگی ها این اثر قابلیت ثبت به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو را دارا می باشد.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری افزود:  ابوالفضل بیهقی در ایران مظلوم واقع شده و آنچنان که شایسته این مرد بزرگ است در جهت زنده کردن یاد و نام وی فعالیتی صورت نگرفته است.

وی بیهقی را تاریخ نویسی امین و ادیبی بزرگ برشمرد و تصریح کرد: بیهقی توانست  پیوندی عمیقی بین تاریخ و ادبیات پارسی ایجاد کند و این هنر بیهقی است.

حدادنیا راست گویی و صداقت در نوشتار را به عنوان ویژگی بارز نثر بیهقی دانست و یادآور شد: این ویژگی یعنی راست گویی و صداقت  از جمله خصایل اصیل مردم دیار بیهق است.

وی خاطرنشان کرد: امروز بر ماست که ابعاد شخصیتی و ادبی این ادیب تاریخ نگار را به کمک برگزاری اینچنین همایش ها و مراسم هایی به همگان معرفی کنیم.

در ادامه این همایش، امیر الهامی عضوهیات علمی دانشگاه صداوسیما طی سخانی گفت: تاریخ بیهقی گنجینه غنی از واژگان زبان فارسی، آداب رسوم و فرهنگ عامه ایران است.
وی ادامه داد: بیهقی مورخ، فیلسوف، جامعه شناس و روانشاسی بود که به جامعه عصر خویش آگاهی بخشید که تاریخ وی، جریان‌های فکری و مذهبی ایران در قرون نخستین اسلامی است.
همچنین، محمود فیروزی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تربت حیدریه عنوان کرد: تاریخ بیهقی برای خلق داستان‌های ادبی کودکان و نوجوانان قابلیت فراوانی دارد.
وی با بیان اینکه برای ایجاد جامعه پویا باید کودکان را با زندگی اجتماعی آشنا کرد، اضافه کرد: درتاریخ بیهقی داستان‌های ارزشمندی برای کودکان و نوجوانان به‌چشم می‌خورد که باید بازنویسی شود.
فیروزی عنوان کرد: تاریخ بیهقی ۲۵ داستان دارد که  با بازسازی این داستان‌ها  منجر به خلق داستان‌هایی همچون شاهنامه و مثنوی مولوی می‌شود.
علی قربان پور، عضو هیات علمی  دانشگاه حکیم سبزواری نیز با اشاره به ساختارمند بودن متون بیهقی اظهار کرد: بیهقی در نوشتن تاریخ به یک رویداد و واقعه اشاره ندارد و همه وقایع را کنار هم می ‌آورد.
وی افزود: بیهقی از طریق نگارش تاریخ خود، قانونی از دل تاریخ برای همه زمان ها ساخت و اثرش آیینه‌ای برای آیندگان است تا از خوشی و ناخوشی روزگار عبرت بگیرند.
مسلم ذوالفقار خانی، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری نیز اظهار کرد: باید هنر نویسندگی بیهقی با تصویرسازی به عرصه تئاتر آورده شود تا خوانندگان درک بهتری از تاریخ بیهقی  دست یابند.Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد