کد خبر : 8725
Print
حسین طاهری فرد:

آيا نگاه دولت به آموزش‌ و‌ پرورش تغيير کرده است؟

یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۶

Image titleسبزوارنگار/آيا نگاه دولت به آموزش‌ و‌ پرورش تغيير کرده است؟
حسين طاهری‌فرد*
بعد از کش ‌و قوس‌هاي فراوان، سرانجام فاني در وضعيتي ميان استعفا و بركناري، وزارت آموزش‌ و‌ پرورش را ترك كرد. صرف نظر از حدس‌ و‌ گمان‌ها در خصوص وزير پيشنهادي دولت، آن چه که به نظر مي‌رسد کمتر مورد توجه فعالان حوزه آموزش‌ و‌ پرورش و کارشناسان قرار گرفته است «چرايي انباشت مطالبات فرهنگيان و کلاف سردرگم مشکلات حوزه آموزش‌ و‌ پرورش است» که پس از 37 سال و آمدن و رفتن دولت‌هاي مختلف، هنوز لا‌ينحل باقي است.
فارغ از همه اظهارنظر‌ها در خصوص فاني و دلايل برکناريش، همگان بر مديريت ضعيف فاني و اين که وي در مدت وزارتش اقدام و فعاليت فوق‌العاده‌اي انجام نداد و نتوانست تحول چشمگيري در عرصه آموزش به وجود بياورد اتفاق نظر دارند. به باور اکثر فعالان حوزه آموزش‌ و‌ پرورش تغييرات در دولت خيلي قبل‌تر بايد صورت مي‌گرفت.
اگرچه هيچ‌ وقت براي تغييرات ساختاري در آموزش‌ و‌ پروش با هدف رضايت جامعه دير نيست، اما در حالي که کمتر از 7ماه از عمر دولت يازدهم بيشتر باقي نمانده است سوالي که مطرح مي‌شود اين است «آيا آمدن وزير جديد در حالي که نگاه سياست‌گذاران کلان و خصوصاً دولت‌مردان به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش تغييري نکرده است باعث اتفاق خاصي در وزارتخانه‌ عريض‌ و‌ طويل آموزش‌ و‌ پرورش مي‌شود و وزير جديد در اين فرصت کوتاه قادر است بر مشکلات لاينحل وزارت آموزش‌ و‌ پرورش فايق آيد؟»
با استعفاي اجباري فاني، انتظار بر اين بود که شخص قوي‌تر و مسلط‌تري روي کار بيايد که بتواند خواسته‌هاي به حق فرهنگيان را برآورده کند. پس از اما و اگر‌هاي فراوان و نيامدن مصلحتي نجفي، قرعه کانديداتوري کرسي وزارت آموزش‌ و‌ پرورش به نام فخرالدين دانش‌آشتياني زده شد تا بار ديگر عدم تغيير نگاه دولت به آموزش‌ و‌ پروش بيشتر احساس شود. اين‌بار دانش‌آشتياني بايد شانس خود را براي گرفتن راي اعتماد مجدد در وزارت آموزش‌ و‌ پرورش از مجلسي نسبتاً هم‌سو با دولت امتحان کند. اگرچه با ترکيب فعلي مجلس با قاطعيت نمي‌توان درباره رأي‌آوري وي در مجلس سخن گفت که اگر چنين اتفاقي نيز بيفتد، نمي توان انتظار معجزه داشت.
نگاهي گذرا به سابقه دانش‌آشتياني وزير پيشنهادي وزارت آموزش‌ و‌ پرورش و رزومه‌کاري ايشان، اين پيام را بدنه آموزش‌ و‌ پرورش القا مي‌کند که قرار نيست اتفاق خاصي در اين وزارتخانه بيفتد و فرهنگيان نبايد انتظار تغيير‌ و تحولي چشمگير در ماه‌هاي پاياني دولت يازدهم داشته باشند. اگرچه برنامه‌هاي پيشنهادي دانش‌آشتياني بسيار تامل‌برانگيز و اميدوار‌کننده است اما نبايد فراموش کرد وعده‌ دادن مشکل‌گشاي وزارتخانه پر مخاطب آموزش‌ و پرورش نيست و نهاد حساس و استراتژيک آموزش‌ و‌ پرورش مديريت خاص و منحصر به فرد خود را مي طلبد.
دانش‌آشتياني بيشتر يک فرد دانشگاهي و چهره تئوريك است و عملاً فاقد سابقه مديريتي قابل توجه مي‌باشد. از طرفي عدم آشنايي و تسلط وي با حوزه آموزش‌ و‌ پرورش مي‌تواند باعث باعث فرصت‌سوزي و تکرار اشتباهات قبلي شود. چرا که تجربه ثابت کرده وزراي خارج از اين وزارتخانه، وزراي موفقي نبوده‌اند و از سوي ديگر در اين واقعيت نبايد ترديد کرد که تغيير بايد در جهت منافع فرهنگيان و رفع مشکلات آنان باشد. بنابراين با توجه به شرايطي که در آموزش‌ و‌ پرورش اکنون حاکم است چنين انتخابي مناسب نيست و مهمتر اين که به‌نظر مي‌رسد دغدغه‌هاي فرهنگيان چندان براي دولت مهم نيست. به‌ باور اکثر کارشناسان تفاوتي بين وزير مستعفي و وزير پيشنهادي نمي‌توان يافت چرا که وزير پيشنهادي همچون وزراي پيشين فاقد ابزار لازم براي اجرايي کردن برنامه‌هاي خود مي‌باشد. نهاد آموزش‌ و‌ پرورش با بيش از 13 ميليون دانش‌آموز و قريب به 1 ميليون نيروي انساني نيازمند فردي کارآزموده و آگاه به مسائل آموزش‌ و‌ پرورش مي‌باشد.
شوربختانه به‌باور نگارنده بخش اعظمي از مشکلات کنوني که دولت‌هاي مختلف وارث آن بوده‌اند، به‌ نگاه سطحي و مقطعي به مشکلات اين حوزه بر مي‌گردد. چرا که مسائل مربوط به حوزه آموزش در اولويت‌هاي اول دولت‌ها و نيز حاکميت نبوده است. عدم توجه جدي به مشکلات اين حوزه به‌ عنوان دغدغه‌هاي ملي باعث تل‌انبار شدن مشکلات اين حوزه شده و عملاً دولت‌ها قادر به حل آن ها نبوده و تغيير فرد تاثيري در اين وزارتخانه نداشته و بايد سياست‌ها تغيير کنند.
بي‌شک تا مادامي که نگاه هزينه‌اي حاکمان و دولتمردان به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش تغيير نکند نمي‌توان انتظار تغييرات بنيادي و ساختاري در اين حوزه داشت. آموزش‌ و‌ پرورش بايد به عنوان زير بناي توسعه همه‌جانبه کشور قرار گيرد. انتظار به‌ حق فرهنگيان اين است که دولتیان و مجلس‌نشينان در تعاملي سازنده براي رفع مشکلات زير‌ساختي اين وزارتخانه تلاش کنند، چرا که برآوردن مطالبات فرهنگيان به‌ دليل ريشه‌دار بودن مشکلات نيازمند همکاري همه‌جانبه نهاد‌هاي ذيربط مي‌باشد.
به اميد آنروز...

*کارشناس ارشد جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟