کد خبر : 8732
Print
حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون های مجلس؛

روز پرکار دانش آشتیانی در بهارستان

یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۰

سبزوارنگار/وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با حضور در کمیسیون های مختلف مجلس به ارائه گزارش و برنامه های خود پرداخت.

Image titleسبزوارنگار/وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با حضور در کمیسیون های مختلف مجلس به ارائه گزارش و برنامه های خود پرداخت.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با حضور در جلسات مختلف کمیسیون های تخصصی مجلس به ارائه گزارش برنامه های خود پیرامون آن وزارتخانه پرداخت.

وی با حضور در کمیسیون اجتماعی به سوابق کاری خود اشاره کرد و گفت: امروزه بسیاری از مسائل ناشی از ناهنجاری های اجتماعی در بطن جامعه به مسائل آموزشی و پرورشی باز می گردد که باید نهادهایی که در امر تعلیم و تربیت نقش دارند برای رفع این معضل مشارکت داشته باشند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش یادآور شد: متاسفانه در نظام آموزشی بیشترین تاکیدات روی محور آموزش است و به مسائل پرورشی و مهارت های زندگی کمتر توجه شده است؛ اگر امروزه شاهد آسیب های اجتماعی هستیم نشان دهنده آن است که این افراد در دوران مدرسه نتوانستند مهارت های لازم را کسب کنند لذا باید تلاش شود تا تلفیقی بین آموزش و مهارت به ویژه در کلاس های درس ایجاد شود.

 مدارس زیربنا توسعه کشور هستند

وی گفت: از جمله مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی در مدارس مربوط به پیشگیری است در این میان بر این باور هستیم که مدارس زیربنای توسعه هستند و لازم است در سند تحول بنیادین این نگاه پررنگ تر شود تا در این راستا نیز سرمایه گذاری صورت گیرد تا از بسیاری از رفتارها و ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری شود.

دانش آشتیانی به حل مسائل ضروری آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: رسیدگی به تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان، تعهدات داده شده به فرهنگیان و معیشت آنها همچنین توانمندسازی معلمان از جمله مسائلی است که باید به آن رسیدگی شود.

در ادامه برخی از اعضای کمیسیون اجتماعی دیدگاه ها و مطالبات خود را در حوزه آموزش و پرورش مطرح کردند.

Image titleضرورت رسیدگی به معضلات اجتماعی پیرامون مدارس

سیدحمزه امینی به معضلات اجتماعی جامعه در مدارس ابتدایی اشاره کرد و گفت: باید به صورت جدی به این موضوعات پرداخته شود چرا که گاهی مشاهده شده جلوی درب مدارس ابتدایی مواد مخدر خرید و فروش می شود.

نماینده مردم هشترود در مجلس شورای اسلامی گفت: باید کاری کنیم تا معلم سیاست زده نباشد لذا اگر بتوانید وزارت آموزش و پرورش را از این سیاست زدگی نجات دهید کار بزرگی کرده اید چرا که امروزه به جهت سیاست زدگی، پرورش دچار آسیب شده همچنین لازم است به وضع معیشتی معلمان رسیدگی شود.

ضرورت تدوین برنامه نظام جامع آموزش و پرورش

احمد بیگدلی با بیان اینکه لازم است در حوزه آموزش و پرورش ساختارشکنی صورت گیرد افزود: باید رفتارهایی که باعث شده سیستم آموزشی به سیستمی ضعیف تبدیل شود را کنار بگذاریم و متفاوت عمل کنیم.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی بر معیشت معلمان، اقتصاد آموزش و خودگردان شدن مدارس در استان های مختلف اشاره کرد و گفت: لازم است برنامه نظام جامع آموزش و پرورش تدوین گردد.

محمدرضا بادامچی به جایگاه معلمان اشاره کرد و گفت: 90 درصد دانش آموزان در کشورهای مختلف مهارتهای زیادی دارند که کشور ما از آن مستثنی است.

حسن لطفی نماینده رزن نیز به کیفیت آموزشی و افزایش آن در حوزه آموزش و پرورش تاکید کرد.

 توجه به معیشت معلمان موجب افزایش انگیزه آنان می‌شود

گفتنی است خدیجه ربیعی نماینده مردم بروجن با تاکید بر ضرورت حل مشکل معیشت معلمان افزود: توجه به این امر باعث انگیزه بین معلمان خواهد شد.

 دانش آشتیانی: محیط تعلیم و تربیت باید به دور از سیاست زدگی باشد

در ادامه دانش آشتیانی بعد از استماع صحبت های نمایندگان بر این نکته تاکید کرد که همه مشکلات را آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند حل کند بلکه باید نهادهای دیگر نیز درگیر آن شوند از سوی دیگر بحث سیاست زدگی موضوعی است که جزء اولویت های کاری من قرار دارد و بدون شک هر کس که در نظام تعلیم و تربیت فعالیت کند نباید محیط یادگیری را سیاست زده کند.

به گزارش خانه ملت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اینبار در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور یافت و به ارائه برنامه های خود پرداخت و گفت: نیاز است در حوزه آموزش و پرورش افرادی با مهارت های مختلف داشته باشیم تا حرفه و فن را به خوبی فرا گیرند که تقویت این حوزه جزو برنامه هایم به شمار می رود.

دانش آشتیانی به کاهش گرایش دانش آموزان در حرفه و فن اشاره کرد و گفت: باید این حوزه را تقویت کنیم زیرا در حوزه آموزش بحث مهارت جدی است که کمک به تربیت نیروهای کارآفرین می تواند به این امر کمک جدی کند.

در ادامه اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به ارائه دیدگاه های خود پرداختند؛

 Image titleولی ملکی نماینده مردم مشکین شهر به کیفیت آموزشی اشاره کرد و گفت: بحث نمره دادن ها و اخذ پول هایی که در کیفیت آموزشی تاثیرگذار بوده باید مورد توجه قرار گیرد از سوی دیگر یکی از ایرادهایی که عمدتاً به شما گرفته می شود آموزش و پرورشی نبودن شماست که این جزو ذهنیت فرهنگیان است.

سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین نیز بر اهمیت موضوع پرورش اشاره کرد و خواستار ساماندهی ورود معلمانی شد که به سیستم آموزشی راه پیدا کرده و این حق را در خود می بینند که استخدام شوند.

 ضرورت ساماندهی اراضی مازاد آموزش و پرورش 

سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک نیز به رایگان شدن مدارس اشاره کرد و افزود: اداره مدارس دولتی به بدترین شکل ممکن خدمات ارائه می دهد که باید برای رفع این تناقض چاره اندیشی شود همچنین ظرفیت اراضی مازاد آموزش و پرورش نیازمند ساماندهی است.

علی اسدی کرم نماینده شهربابک به مسائل مالی آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: امروزه منابع مالی در آموزش و پرورش صرف حقوق می شود و در دیگر موضوعات کمتر هزینه شده است.

 دانش آشتیانی:  اعتقاد دارم اصل و اساس در آموزش است

گفتنی است دانش آشتیانی بعد از استماع اظهارات نمایندگان گفت: اگرچه من به عنوان فردی دانشگاهی شناخته شده هستم اما سابقه ام در آموزش بیشتر است چرا که اعتقاد دارم اصل و اساس در آموزش است و برای افزایش کیفیت آموزشی در مدارس طرح و برنامه دارم.

وی یادآور شد: معلمان باید علاوه بر تخصص، دوره های معلمی را آموزش ببینند تا صلاحیت کار را داشته باشند از سوی دیگر در زمینه اقتصاد آموزش و پرورش طرح های زیادی وجود دارد که باید از ظرفیت های آن استفاده کرد.

گفتنی است رئیس کمیسیون صنایع و معادن از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درخواست کرد که به بحث مدرسه محوری و نیروهای مازاد در این وزارتخانه توجه ویژه ای داشته باشند.

 توسعه کشور در گرو سرمایه گذاری در آموزش است

به گزارش خانه ملت، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در کمیسیون بهداشت و درمان حضور یافت و بر این نکته تاکید کرد که باید جایگاه آموزش و پرورش را به بالاترین سطح خود برسانیم چرا که توسعه کشور در گرو سرمایه گذاری در آموزش است.

وی مهمترین مسئله در آموزش را بحث مهارت های زندگی برشمرد و گفت: در سند تحول به این موضوع پرداخته شده که باید اجرایی شود که در این میان مقطع ابتدایی زمان مناسبی برای اجرای چنین امر مهمی است.

 نظام آموزش و پرورش نیازمند یک نگاه و تحولی عظیم هستیم

دانش آشتیانی با بیان اینکه در نظام آموزش و پرورش نیازمند یک نگاه و تحولی عظیم هستیم گفت: کوچک سازی و چابک کردن ستاد وزارتخانه جزء اهدافی است که مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و در این مدت کوتاه به دنبال آن هستم تا حقوق تضییع شده معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان باز یابد.

Image title احمد حمزه ای نماینده مردم کهنوج تغییرات سریع و پی در پی در نظام آموزشی را مورد تاکید قرار داد و بر کپرزدایی در جنوب کشور و تحقق عدالت آموزشی تاکید کرد.

حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان به موضوع حقوق ومزایای آموزش و پرورش، عمران مدارس، دانشگاه فرهنگیان و مربیان بهداشت اشاره کرد و خواستار رفع مشکلات آنها شد.

 عدالت آموزشی باید در کشور محقق شود

بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر با بیان اینکه عدالت آموزشی باید در کشور محقق شود گفت: این مهم از جمله مواردی است که از آن غفلت کرده ایم از سوی دیگر هیچگاه استعدادیابی در حوزه آموزش و پرورش انجام ندادیم همچنین به موضوع دانشگاه فرهنگیان نیز باید به گونه ای رسیدگی شود تا معضلات آموزش و پرورش بیش از این افزون نگردد.

عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نائین تاکید کرد: لازم است معلمان ابتدایی جزء بهترین ها باشند تا با نظام آموزشی پایین به بالا بتوانیم کیفیت را افزایش دهیم همچنین مطالبات فرهنگیان نیز باید مورد تاکید قرار گیرد.

منوچهر جمالی نماینده رودبار با بیان اینکه امورات آموزش و پرورش نباید قایل به فرد باشد افزود: باید کارگروه های دقیقی انتخاب شوند تا کارها در آینده ماندگار گردد از سوی دیگر در حوزه آموزش و پرورش نظارت ها ضعیف است که باید به آن پرداخته شود همچنین گزینش معلمان بومی نیز باید مورد تاکید قرار گیرد.

 

افت تحصیلی در دانش آموزان نتیجه افت انگیزه بین معلمان

یعقوب شیویاری نماینده مردم میانه بر این نکته تاکید کرد که در آموزش و پرورش محتوای درسی باید اخلاق محور باشد.

وی یادآور شد:  امروزه افت تحصیلی در دانش آموزان نتیجه افت انگیزه بین معلمان است .

احمد همتی نماینده مردم سمنان به برخورد ناعادلانه در حوزه آموزش و پرورش  اشاره کرد  و گفت: حفظ جایگاه معلمان در جامعه باید از اهداف این وزارتخانه باشد همچنین جایگاه مربیان بهداشت، مدارس هوشمند، تجهیزات مدارس و توجه به بحث ورزش باید مورد تاکید قرار گیرد.

مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان گفت: آموزش و پرورش نه آموزش درستی دارد و نه پرورش؛ این بدان معناست که ما استعدادیابی درستی نکرده ایم و باید بررسی کنیم تا ببینیم اشکال کار کجاست.

گفتنی است دانش آشتیانی بعد از استماع صحبت های نمایندگان گفت: اگر بحث بهداشت در مدارس و سلامت کم رنگ شده برای آن است که ما نگاه درستی در مدرسه نداشتیم از سوی دیگر موضوع کنکور نیز مسئله ای است که تعلیم و تربیت را دچار چالش جدی کرده است که باید به طور جدی پیگیری شود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است