کد خبر : 8754
Print
حسین طاهری فرد:

وزير آموزش‌ و‌ پرورش؛ خيلي دور، خيلي نزديک!

شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹

Image titleسبزوارنگار/وزير آموزش‌ و‌ پرورش؛ خيلي دور، خيلي نزديک!
حسين طاهری‌فرد* 
در اولين آزمون جدي بهارستان نشينان، نمايندگان ملت با سپردن سکان هدايت نهاد حساس و استراتژيک آموزش‌ و‌ پرورش به «فخرالدين دانش آشتياني» وزير پيشنهادي دولت از آزمايشي مهم سربلند بيرون آمدند و حمايت خود از دولت تدبير‌ و اميد در مسير پيگيري مطالبات فرهنگيان را نشان دادند.
اگرچه راي مثبت نمايندگان به وزير پيشنهادي عملاً مهر تاييدي بر برنامه‌هاي آشتياني است اما نبايد فراموش کرد در شرايط کنوني مجلس ‌و ‌دولت بايد بیش از‌ پيش در کنار آموزش‌ و‌ پرورش قرار گيرند، چرا که هماهنگي و همفکري بيشتر دولت و مجلس مي‌تواند به حل مسائل و مشکلات لاينحل بزرگترين و کليدي‌ترين وزارتخانه کشور بينجامد. شوربختانه آموزش‌ و‌ پرورش در بيش از سه‌ دهه گذشته گرفتار مشکلات ريشه‌اي و گسترده‌اي است که باز کردن گره کور آن فراتر از توان يک‌ وزير و يک‌ وزارتخانه است. بي‌شک وزير جديد آموزش‌ و‌ پرورش بدون حمايت و پشتيباني دولت و مجلس روزهاي سختي پيش روي خواهد داشت و احتمالاً به سرنوشت تلخ فاني دچار خواهد شد.
به‌ باور نگارنده؛ اساسي‌ترين مشکل آموزش‌ و‌ پرورش تأمين منابع مالي متناسب با نيازهاي اين وزارتخانه است که حل اين مشکل در گرو اصلاح نگاه دولت و مجلس نسبت به آموزش‌ و‌ پرورش ميسر است و اگر نگاه هزينه‌اي سياستگذاران كلان به وزارتخانه پر‌ مخاطب آموزش‌ و‌ پرورش تغيير نکند در بر پاشنه قبلي خواهد چرخيد و آمدن و رفتن وزيران پياپي بر فرض توانايي، کمکي به حل مشکلات نخواهد کرد بلکه گره‌هاي کور آموزش‌ و‌ پرورش را افزايش خواهد داد.
حمايت قاطع و همه‌جانبه رئيس‌جمهوري و همچنين گروه‌ها و فراکسيون‌هاي مختلف از آشتياني يک بار ديگر باعث شد تا مسائل آموزش‌ و‌ پرورش در صدر توجه‌ها قرار گيرد و اميد آن مي‌رود که با کمک و همياري دولت و مجلس، آشتياني بتواند گره کور مشکلات لاينحل وزارتخانه پر مخاطب آموزش‌ و‌ پرورش را باز کند. با حمايت تمام قد گروه‌ها و تشکل‌هاي صنفي و سياسي فرهنگيان از آشتياني مي‌توان به ايجاد تغيير‌ و‌ تحول در آموزش‌ و‌ پرورش اميدوار بود اما نبايد فراموش كرد كه آشتياني در اين راه با چالش‌هاي بسيار جدي روبروست.
اولين و مهم‌ترين چالش جدي آشتياني را مي‌توان عدم آشنايي وي با مشکلات زير‌ساختي و ماهيتي اين حوزه و نداشتن پيشينه در آموزش‌ و‌ پرورش دانست. او كه فاقد سابقه مديريت خرد‌ و‌ کلان در حوزه آموزش‌ و‌ پرورش است بايد بتواند در ماه‌هاي پاياني دولت يازدهم با اجراي برنامه‌هاي کوتاه‌مدت از جمله افزايش سهم آموزش‌ و‌ پرورش از بودجه عمومي کشور، اصلاح ساختار ناکارآمد بيمه‌ طلايي و اجراي کامل مرحله دوم رتبه‌بندي معلمان، بخشي از نارضايتی فرهنگيان را کاهش دهد. مهم‌ترين دغدغه و نگراني اين روزهاي معلمان، پرونده اختلاس صندوق‌ ذخيره‌ فرهنگيان است که رسيدگي قاطع و بدون اغماض به تخلفات احتمالي صورت گرفته در اين صندوق مي‌تواند تا حدودي اعتماد از دست رفته معلمان را باز گرداند.
قاطبه کارشناسان و فعالان حوزه آموزش‌ و‌ پرورش معتقدند که نظام فعلي آموزش‌ و‌ پرورش، نظامي ناكارآمد و فرسوده است كه گرفتار نوعي سکون و روزمرگي است. بي‌شك نظام مديريت ناکارآمد آموزش‌ و‌ پرورش فعلي نيازمند اصلاح و نوسازي است. وزير مستعفي آموزش‌ و‌ پرورش با تمام تلاش‌ها و زحماتش آن طور که بايد‌ و‌ شايد نتوانست نقش موثري در دولت و بيرون از دولت ايفا کرده و رضايت فرهنگيان را جلب کند. مي‌توان از موفقيت‌ها و ناکامي‌هاي وزراي قبلي براي اصلاح و بهبود وضع آموزش‌ و‌ پرورش كشور سود جست.

و کلام آخر؛

آقاي آشتياني؛ ارتقاي منزلت فرهنگيان، اصلاح نظام پرداخت معلمان، به اجرا در آمدن طرح رتبه‌بندي، طراحي و اجراي نظام معيشتي و رفاهي ويژه فرهنگيان به شعار نيست. بی‌شک می‌توان با واقع‌بينی، نگاه تخصصی و برنامه محور، بدور از شعار زدگی برای ترميم ساختار بيمار آموزش‌ و‌ پرورش تلاش کرد.
آقای وزير؛ مسير اصلاح و نوسازی ساختار کهنه و فرسوده آموزش‌ و‌ پرورش بسيار دشوار است. بايد در جهت تحقق برنامه‌ها و اهدف‌ ايستادگی کرد. بايد بر راه و هدفي که انتخاب کرده‌ايد و بر پيماني که با معلمان بسته‌ايد تا آخر بايستيد و در راه دفاع از حق‌ و حقوق فرهنگيان از خود ضعف و انفعال نشان ندهيد. در اين مسير از فشار‌ها، تخريب‌ها و نقدهاي غيرمنصفانه نهراسيد چرا كه جامعه بزرگ فرهنگيان با آگاهي و بصيرت در اين وادي پشتيبان شما هستند.
و من الله التوفيق

*کارشناس ارشد جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟