کد خبر : 8768
Print
به بهانه ی انتخابات در آمریکا:

زنان ایرانی کمتر از زنان آمریکایی نیستند

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۱

Image titleسبزوارنگار/به بهانه ی انتخابات در آمریکا:

زنان ایرانی کمتر از زنان آمریکایی نیستند
دکتر سید ابوالفضل حسینی* - 17 آبان 1395
 
هشت سال پیش درآمریکا یک سیاه پوست( باراک حسین اوباما)  برای اولین بار رئیس جمهور آمریکا شد. اکنون نیز برای اولین بار یک زن (خانم هیلاری کلینتون) به عنوان نامزد حزب دموکرات ها در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری امکان برنده شدن دارد. در ساعات بعد نتیجه ی انتخابات آمریکا مشخص خواهد شد، اما فعلاً برای این مقال، اصل معرفی نامزدی  خانم هیلاری کلینتون اهمیت دارد. 
سطور بالا در مورد آمریکا بود. و اما راجع به خودمان و کشور عزیزمان ایران:
1- در دوره های گذشته، خانم اعظم طالقانی ( دختر آیت الله سید محمود طالقانی ) کاندیدای ریاست جمهوری شد، ولی به دلیل مرد نبودن یا "رجل سیاسی و مذهبی" نبودن! رد صلا حیت شد! 
( رجل و جمع آن رجال یک معنای تحت اللفظی اش مرد است ولی در تاریخ به شخصیت ها و بزرگمردان گفته می شده است، اما در معنای اصطلاحی در علوم دینی علم شناخت راویان سلسله حدیث است و منعی نیست که زنان را هم شامل شود. البته ریشه ی این برداشت از قانون اساسی، فهم نا متناسب اسلام با شرایط امروز است.)
2-  شانزده نفر از زنان مجتهده در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اسفند ماه 1394  کاندیدا شدند، ولی تمامی آن ها رد شدند! 
3- در انتخابات دهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی در اسفند سال 1394  "رد صلاحیت بدعت آمیز پس از انتخابات" در مورد خانم خالقی از حوزه انتخابیه ی اصفهان انجام گرفت!
   احتمالا  اگر در زمان حیات بنیانگزار جمهوری اسلامی و در دوره ها ی اول و دوم مجلس شورای اسلامی، زنانی به مجلس نمی رفتند، اکنون هنوز هم در این زمینه مشکل داشتیم!
آخرش چه ؟! چرا از تجربه های موفق دیگران استفاده نمی کنیم؟ ( در روایات آمده است که عالم ترین مردم کسی است علم دیگران را به علم خود اضافه کند. چرا جامعه را از دستاورد های علم و تجربه ی بشری محروم می کنید؟)
 در گذشته که شرایط برای تحصیل زنان ایرانی فراهم نبود، اشتغال و حضور در عرصه های اجتماعی و سیاسی آنان هم با مشکل مواجه بود، اما اکنون شرایط تغییر کرده است و زنان در تحصیل جدی تر از آقایان هستند. در بسیاری از رشته های دانشگاهی، تعداد و انگیزه ی دختران بیشتر از آقایان است. آیا هنوز هم باید در، بر همان پاشنه ی قدیم بچرخد؟! چرا باید این شیوه ها به نام دین اعمال شود؟! 
  با این حال علیرغم محدودیت های اعمال شده، تعداد زنان راه یافته به مجلس دهم بیشتر از مجالس قبلی است و تعداد روحانیون نیز- علیرغم شرایطی که....به سودشان بود-، کمترین تعداد را در این مجلس به خود اختصاص دادند. بیشترین زن و کمترین روحانی، یکی از ویژگی های این مجلس( نسبت به مجالس قبلی) است. احتمالا تحلیل جامعه شناختی از این پدیده  در دست دارند. فقط این روند را یاد آور می شوم که متاسفانه روحانیت دارد از جایگاه حقیقی خویش خارج می شود و بیش از حد، حکومتی می شود. از مجلس اول پس از انقلاب تا مجلس دهم، تعداد آنان در مجلس کمتر می شده است و این نشان دهنده ی فاصله گرفتن آنان از متن جامعه  و یا رسالت اصلی خویش است.
در مورد زنان که نیمی از جامعه اند، چرا نباید  نمایندگانی در مجلس خبرگان رهبری داشته باشند؟! مگر نه این است که با وضع موجود، نظر نیمی از جامعه رسماً وعملاً در حوزه ی وظایف خبرگان رهبری نادیده گرفته می شود ؟!  چرا مجلس خبرگان ازحضور زنان و سایر تخصص های ضروری محروم است؟! 
در دوران جدید  و با توجه به شرایط کنونی نمی توان  از کنار تبعیض هایی از این دست براحتی گذشت.  نمی توان از یک طرف ادعا داشت که اسلام بیش از دیگران به حقوق زنان توجه کرده است، از طرف دیگر آنان را از دستیابی به سمت هایی که در جهان کنونی و در مجامع بین المللی به رسمیت شناخته شده اند، محروم کرد. این در حالی است که ایران هم بسیاری از این گونه معاهدات بین المللی را پذیرفته است.
بسیاری از مدیریت های اداری، آموزشی و حتی سیاسی امروز را، زنان  به خوبی انجام می دهند. نمی توا ن پذیرفت که روحانیون بالای70 و بلکه 80 سال می توانند  پست های بسیار حساس را داشته باشند و زنانی که دارای صلا حیت های علمی و توان جسمی هستند نمی توانند در سمت هایی که از عهده شان بر می آید، قرار گیرند ؟!
زنان امروز ایران چیزی از زنان آمریکا کم ندارند. می توان فرصت ها را ایجاد کرد.

*عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری – 5 آبان 1395

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟