کد خبر : 8829
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

خراسان به کجا می رود؟

سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۶

Image titleسبزوارنگار/برادر جان خراسان است این جا  //  سخن گفتن نه آسان است این جا

خراسان، مردم با هوش دارد   //    خراسانی دو لب، ده گوش دارد

(ایرج میرزا)

دکتر سید ابوالفضل حسینی*

دو خبر از خراسان:
خبر اول:
- چندی پیش (در اردیبهشت ماه امسال) مراسمی از طرف تشکل های جامعه اسلامی و بسیج دانشگاه حکیم سبزواری با عنوان "تقدیر از مدافعین حرم اهل بیت" برگزار شد. یکی از ظاهراً مدافعین حرم با نام مستعار " ابوحر" مورد استقبال برخی از مقامات روحانی دانشگاه و یکی از نمایندگان قرار گرفت. (تصاویر به قدر کافی گویا هستند.) پس از تحقیقات، مشخص شد که فرد مذکور، کلاه برداری بیش نیست و هیچگاه به عنوان مستشار نظامی به آن سوی مرز کشور اعزام نشده است. Image title
-  به دنبال این رویداد، مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری بیانیه ای انتقادی در این رابطه صادر کرد: "جای بسی تاسف است که عناصر افراطی ای که با هر گونه برگزاری کنسرت موسیقی و تئاتر، مخالفت می کنند، این چنین راحت مجوز برگزاری جشن و مراسم می گیرند و از آن بدتر، در حالی که کوچکترین عمل طرف های مقابل را زیر ذره بین نقد می برند، خود دست به قهرمان سازی های تقلبی و ساختگی می زنند و کسی را به عنوان مدافع حرم به برنامه شان دعوت می کنند که نه نشانی از حرم دارد و نه حرمت حریم اهل بیت را نگهداشته است!"
-  خبرگزاری فارس هم صحت این مساله را تایید کرد که:
"در ادامه رسیدگی به پرونده اخاذی با سایت جعلی ثبت نام برای دفاع از حرم، فرد معروف به ابوحر نیز در مشهد شناسایی و دستگیر شد". (1)

خبر دوم:
- حزب مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی درخواست داده بودند تا روز اربعین (30 آبان 1395) جلسه‌ای با سخنرانی دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای داشته باشند. فرمانداری مجوز برگزاری این برنامه را در یکی از سالن‌های شهر صادر کرد، اما...
- مدیرکل سیاسی استانداری خراسان رضوی با بیان این که تا روز گذشته (عصر روز قبل از اربعین) مشکل خاصی برای برگزاری این مراسم نبود و آقای مطهری شب گذشته به مشهد آمدند، خاطرنشان کرد: اما مقام قضایی شب گذشته ابلاغ می‌کنند تا این مراسم انجام نشود، نیروی انتظامی نیز به فرماندار و رئیس شورای تامین استان اعلام می کنند که دستور رسیده این برنامه برگزار نشود.(2)
علی مطهری نایب رییس مجلس با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور، لغو سخنرانی خود در مشهد را داعش‌گونه توصیف کرد و گفت که این وضعیت زیبنده دولت یازدهم نیست. ایشان نوشته است که برنامه سخنرانی اینجانب در مشهد در روز اربعین تحت عنوان "تحلیل واقعه کربلا" به دستور دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد...تردید دارم که این قبیل اقدامات داعش‌ گونه عالماً عامداً علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟...مستدعی است تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی از این گونه استبدادها بیندیشید... چنانچه اقدام موثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت. برای جناب عالی و همکاران محترم آرزوی توفیق الهی دارم.
با تقدیم احترام .علی مطهری - اربعین 1438 (3)
واکنش ها:

طی یکی دو روز که از این عمل دادستانی خراسان می گذرد واکنش های خوبی از سوی برخی مقامات اجرایی و سیاسی انجام شده است.  استانداری خراسان رضوی اعلام کرده که  تماسشان با دادستان بی فایده بوده است. دفتر امام جمعه مشهد ایشان را از مساله برکنار می داند. در مجلس عارف، تابش و صادقی مواضع خوبی گرفته اند. وزیر کشور دستور رسیدگی داده است.  رییس جمهوری در پاسخ به نامه علی مطهری نماینده مردم تهران و نائب رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص لغو برنامه سخنرانی وی در روز اربعین حسینی در مشهد مقدس بدنبال اقدامات دادستانی این شهر، دستوراتی را خطاب به وزرای کشور و دادگستری صادر کرد. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود(سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵) گفت: اقدام دادستان مشهد درباره سخنرانی نایب رئیس مجلس که باعث این همه بحث در کشور شد، تاسف‌آور است و... (4)

خراسان چه بوده است؟

 علاوه بر شعری که در مطلع سخن از ایرج میرزا آوردم، تنها نمونه هایی از شعر بزرگان پارسی گوی، کافی است:

فخرالدین اسعد گرگانی در داستان ویس و رامین چنین می‌گوید:

زبان پهلوی هر کو شناسد         خراسان یعنی آنجا کو خور آسد

خراسان را بود معنی خور آیان      کجا از وی خور آید سوی ایران

 نور خورشید از خراسان(مشرق) به سوی ایران تابان می شود. این تنها یک نکته جغرافیایی نبوده بلکه جایگاه خراسان را هم در گذشته نشان می داده است.

جامی(شاعر بلند آوازه ی خراسانی) می گوید:

هرجا که رفت زورق حافظ به بحر شعر         جامی! سفینه تو به دنباله می‌رود

نظم تو می‌رود ز خراسان به شاه فارس      گر شعر او ز فارس به بنگاله می‌رود(5)

   و ناصر خسرو  (شاعر آزاده خراسان بزرگ):

 منگر بدین ضعیف تنم، زانکه در سخن     زین چرخ پر ستاره، فزون است اثر مرا  

   همو که آزادگی اش را بلند اعلام کرده است که:

من آنم که در پای خوکان نریزم            مر این قیمتی دُرّ لفظ دری را(6)

 
خراسان به کجا می رود؟

 البته امروز خراسان، بسی کوچک تر از خراسان بزرگ کهن است. با این حال هنوز هم بزرگانی از این سرزمین بلند آوازه اند، با این حال حاکمیت بر  این دیار نه در دست سلطان خراسان است! نه بزرگان فرهنگ و دین در این جا قدر شناسی می شوند و نه... امروز که سیاست بر دین و اخلاق و فرهنگ و... حکم می راند، این که به راحتی مردم از حق طبیعی شان محروم شوند، امر رایجی است. تنها از یک طیف حق سخنرانی دارند!

مطهری ها و شریعتی ها و... نیز از خراسان برخاسته اند.  امروز هم استاد علامه محمدرضا حکیمی و استاد آواز ایران محمد رضا شجریان ریشه در خراسان و مشهد دارند. آیا نظیر این بزرگان در شهر دیار خود، حق فعالیت  فرهنگی دارند؟ اگر ایرج میرزا و سایر بزرگان از خراسان آن گونه سخن گفته اند، نظر به جایگاه رفیع خراسان به لحاظ ادب و غنای فرهنگی داشته اند. اما امروز نام خراسان با اِعمال قدرت خلاف قانون و رفتار غیر اخلاقی برخی صاحبان قدرت همراه شده است. خیرخواهان فریاد می زنند که: "مشهد را نجات دهید!" و بیان مطهری را در سطور پیشین خواندید که" خراسان را..."

برای سخنرانی در جلسه ای که در محیط سرپوشیده  با همه پیش بینی های قانونی می خواهد انجام شود، آن هم در کلان شهری مثل مشهد، چرا باید این قدر سخت گیری شود؟ چرا دادستان فراموش می کند که وظیفه اش چیست؟ یک کار دادستان، ستاندن دادِ مظلومان از متجاوزان به ساحت قانون است، چرا که او مدعی العموم است!

با این روند این مملکت که در قانون اساسی اش هم سیستم حزبی پذیرفته شده، کی می تواند سر و سامان بگیرد؟ سختگیری های غیر معقول بر احزاب، کشور ما را از نظر پیشرفت تحزب و بالنتیجه سیاست، انتخابات و دموکراسی در حد ابتدایی نگهداشته است.

با این نوع کارها می خواهند سیستم حزبی در کشور پا نگیرد و ما را همچنان در حد صفر و زیر صفر نگهدارند.

آیا این گونه تصمیم ها برای آن نیست که دیگران هم حساب کار خودشان را بکنند؟!

حزبی مرکب از افراد خوب و دلسوز کشور که دبیر کلش یک خانم متدین، خوشنام و مدیر است، چرا نباید مورد تشویق قرار گیرد؟!

متاسفانه مشهد امروز از نظر برخی اِعمال سلیقه ها، خوشنام نیست و این به حساب بخشی از روحانیت دارای قدرت سیاسی گذاشته می شود. آیا اینان نمی خواهند کشور پیشرفت داشته باشد؟ به نسل فرزندان خودشان نمی نگرند که آنان، دیگر بینش های پدرانشان را نمی پذیرند؟ لازم نیست که نمونه بیاورم. می شناسید. چندگانگی در حاکمیت به زیان همه است و زمینه ساز فساد و سوء استفاده.

آنان که با انقلاب به نان و نوایی رسیده و جایگاهی یافته اند ولی از آرمان های آن مثل "آزادی" ممانعت به عمل می آورند، خائنان به دیانت و متجاوز به حقوق مردم اند.   

روحانیون آزاد اندیش برای رفع اتهام از خود می بایست در این گونه امور از ضایع کردن حق الناس اظهار  بیزاری کنند. انشاء الله که چنین باد!

 منابع:

1- http://asrdaneshjoo.ir/news/723-1

http://www.baharnews.ir/news/120677/ - 2

http://www.baharnews.ir/news/120665 -3

www.alef.ir -4

https://fa.wikipedia.org/wiki/-5

https://fa.wikipedia.org/wiki/-6

*عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری – 2 آذر 1395

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟