کد خبر : 8842
Print
حبیب قربانی:

نگاهی به غده سرطانی فساد و تاثیر آن بر بیکاری

جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۱

Image titleسبزوارنگار/نگاهی به غده سرطانی فساد و تاثیر آن بر بیکاری
حبیب قربانی*
به باور برخی از مسئولین، فساد دشمن درونی و مهمترین تهدید برای بقای نظام جمهوری اسلامی است. فساد در هر سطحی ناپسند است و پایه های اعتماد عمومی را نسبت به حاکمیت، به عنوان اساسی ترین پشتوانه ی نظام، سست می کند. فسادهای کوچکی که در سازمان های دولتی مانند مدرسه، دارایی، شهرداری و... صورت می گیرند، مقدمه ای برای شکل گیری فساد در بنگاه های اقتصادی، اختلاس های بزرگ و آسیب های غیر قابل جبران نظام اجتماعی هستند. مع الاسف، برخی نسبت به این تهدیدات بی تفاوت هستند هرچند در عصر ارتباطات، پنهان کردن زخم فساد و به تبع آن آسیب های اجتماعی اش از جمله بیکاری، امکان پذیر نیست. بیکاری به باور جامعه شناسان ریشه بسیاری از آسیب های دیگر از جمله فقر، فحشا، اعتیاد، طلاق و حتی قتل و آدم کشی است. 
فساد بنیان جوامع را متزلزل می کند. در دوران معاصر و به ویژه در دهه اخیر، پدیده فساد توجه مردم را بیش از پیش به خود جلب کرده است. در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه، مفاسد اقتصادی یا غیر اقتصادی و...، بسیاری از حکومت ها، سیاستمداران و احزاب را از قدرت به زیر کشانده است و یا باعث شده با چالش های جدی مواجه شوند. البته میزان تاثیر فساد بر زوال قدرت با میزان حاکمیت مردم سالاری ارتباط مستقیم دارد. در کشورهایی مانند ژاپن یا کره جنوبی، یک فساد کوچک می تواند به سقوط دولت بیانجامد.
فساد پدیده جدیدی در زندگی انسان نیست. دو هزار سال پیش، نخست وزیر یکی از شاهان هند به نام «آرتاشاسترا» کتابی درباره فساد نوشته است یا «دانته»، هفت قرن پیش، در کتاب خود کمدی الهی، رشوه دهندگان را در عمیق ترین نقطه جهنم جای داده و در قانون اساسی آمریکا نیز رشوه دادن و گرفتن جرم تلقی می شود. به هرحال، توجه به فساد در سال های اخیر به دلیل رشد آگاهی مردم بیشتر از گذشته شده و مردم نسبت به آن حساسیت زیادی از خود نشان می دهند.
در دوران اخیر جلب توجه مردم به فساد به دلایل گوناگونی بیشتر شده است. رشد آگاهی یکی از مهمترین عواملی است که باعث شده مردم نسبت به فساد واکنش بیشتری از خود نشان دهند. در گذشته، گرایش زیادی برای افشا و یا تمرکزی برای مفاسد اقتصادی و... وجود نداشت. استدلال برخی هم اینگونه بود که افشای فساد مسئولین باعث تضعیف حاکمیت شده و از طرف دیگر بهانه به دست دشمنان می دهد که در کشور تفرقه ایجاد کنند. لیکن رشد آگاهی مردم و انتقال سریع اخبار و شایعات در سال های اخیر موجب شده تا دستگاه های ذیربط نسبت به این اخبار حساسیت بیشتری نشان دهند. در واقع این واکنش ها در راستای تقویت نظام صورت می گیرد چرا که در صورت بی تفاوتی، بازار شایعه و سوء استفاده از آن شدت یافته و مردم را نسبت به نظام بی اعتماد خواهد نمود. 
علاوه براین گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی باعث شده تا برخی تابوها شکسته شود. در گذشته کسی جرات نمی کرد نسبت به مفاسدی که برخی از سوء استفاده کنندگان از مسئولیت مرتکب می شدند، شکوه ای داشته باشد. ناشناسی و پنهان بودن هویت در فضای مجازی باعث شده تا مردم آزادانه این افراد را به چالش کشیده و سوء استفاده های آن ها را از موقعیت و پست خود به اطلاع دیگران برسانند. 
در کنار شکستن تابوی استفاده ابزاری از سیاست برای بهره مندی اقتصادی، ارتباط مردم در گوشه و کنار جهان در فضای مجازی نقش مهمی در تمرکز افکار عمومی با پدیده فساد است. رسانه های مجازی امکان مردم را با هم آسان کرده است. مردم کشورهایی که فساد کمتری در آنجا رواج دارد با مردمی که کشورشان هر روز با مفاسد متنوعی دست و پنجه نرم می کند ارتباط پیدا می کنند و مبارزه با فساد، به عنوان یک هدف، مطالبه عمومی آن ها می شود.
در کنار این عوامل، نقش سازمان های غیر دولتی را نیز نباید در افشای مفاسد و توجه افکار عمومی به مقوله فساد نادیده گرفت. امروزه در شهرها و مناطق مختلف کمپین های مختلف مردمی وجود دارند که بر رفتار مسئولین و کارمندان نظارت کرده و نکات مثبت و یا منفی را در گروه های خود طرح و به قضاوت افکار عمومی می گذارند. کوچکترین فساد، از تنبیه یک دانش آموز در مدرسه ای دور افتاده گرفته تا گم شدن دکل نفتی، هر یک می تواند به نوعی واکنش افکار عمومی را به خود جلب کرده و مسئولین مرتبط را مجبور به پاسخگویی کند.

*کارشناس ارشد مطالعات جهان

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟