کد خبر : 8844
Print
مهران صولتی:

آیا لغو سخنرانی مطهری در مشهد، یک مساله حاشیه ای است؟

جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴

Image titleسبزوارنگار/ آیا لغو سخنرانی مطهری در مشهد، یک مساله "حاشیه" ای است؟

✍ مهران صولتی*

در روزهای اخیر لغو سخنرانی نایب رییس مجلس در مشهد واکنش های زیادی را برانگیخت . جدای از حساسیت جامعه مدنی و فضای مجازی ، روسای جمهوری و مجلس نیز نسبت به این رویداد واکنش نشان دادند که نشان از تبعات ناگوار این واقعه بر فضای سیاسی کشور داشت . اما در سوی دیگر ماجرا برخی فعالان اصولگرا با مستمسک قرار دادن عبارتی از روحانی که در آن از لغو این سخنرانی ابراز شرمساری شده بود ، رییس جمهور را به بزرگنمایی رویدادهای حاشیه ای و غفلت از مسائل اساسی جامعه همچون بیکاری ، رکود ، عهد شکنی های امریکا ، حقوق های نجومی و ...متهم ساختند . در این مجال و با رصد کردن بازخوردهای این واقعه بنا دارم که نشان دهم لغو سخنرانی مطهری ، نه یک اقدام بی اهمیت و حاشیه ای بلکه می تواند رویدادی مهم با پیامدهایی جدی تلقی شود.

1⃣ اقتصاددانان می گویند که سرمایه گذار؛ مغز فیل ، قلب بره و پای آهو دارد ، به این معنا که سرمایه ذاتا میل به گریز از حوزه های پرریسک و آرام گرفتن در حوزه های بی تنش و مطمئن را دارد . بعد از تلاش بسیار ایران در اثبات خود به عنوان محیطی امن و جذاب برای جذب سرمایه گذاری خارجی (حل و فصل پرونده هسته ای ) و در پی رقابت سخت با همسایگان بر سر بهره گیری از میادین های مشترک نفت و گاز (ایران نیاز به 200 میلیارد سرمایه خارجی برای جبران عقب ماندگی ها دارد ) ، لغو سخنرانی مطهری به عنوان نایب رییس مجلس و حواشی آن می تواند حامل پیامی از بی ثباتی سیاسی در کشور به سرمایه گذاران خارجی باشد . این در حالی است که ایران همواره کوشیده تا ارائه دهنده تصویری از یک جزیره ای امن و با ثبات در خاورمیانه پرالتهاب کنونی باشد .

2⃣ ایران امروز نه تنها نیاز به سرمایه مالی بلکه به جد نیازمند حضور سرمایه انسانی توانمند در عرصه توسعه پایدار کشور است . اگر بپذیریم که یکی از دغدغه های مهم نخبگان برای ماندن و ساختن کشور ، قدر دیدن و بر صدر نشستن است ، لغو سخنرانی فرزند نظریه پرداز انقلاب ( تنها نویسنده ای که کلیه آثارش از سوی رهبر انقلاب مفید تشخیص داده شد ) می تواند ناقض این باور باشد که نخبگان قرار است سهمی جدی در تعیین سرنوشت کشور داشته باشند ( وقتی فرزند شهید مطهری حق و امنیت سخن گفتن ندارد وضعیت دیگران که پشتوانه ای ندارند مشخص است...). بنابراین در شرایطی که دولت به جد در پی معکوس کردن فرآیند فرار مغزها از کشور است لغو این سخنرانی می تواند حامل پیامی مایوس کننده برای نخبگان باشد .

3⃣ جامعه شناسان سرمایه اجتماعی را عامل مهمی در بهره گیری مناسب و بهینه از سرمایه های طبیعی ، مالی و انسانی می دانند. در روزگاری که با فقدان پیوندهایی در سطوح انجمنی و نخبگانی با حکومت مواجه هستیم ، و وجود بی اعتمادی فزاینده در جامعه مانع از مشارکت موثر شهروندان در عرصه های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی شده است ، لغو سخنرانی مطهری می تواند ناامیدی فزاینده مردم از اصلاح فرآیندهای معیوب تصمیم سازی و سقوط بیش از پیش سرمایه اجتماعی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال  کاهش پیامدهای آسیب های اجتماعی حوزه زنان و جوانان ، یا بهبود وضعیت محیط زیست کشور بدون مشارکت گسترده و هدفمند شهروندان در عرصه های سیاسی و اجتماعی امکان ناپذیر است .

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟