کد خبر : 8861
Print
حسین طاهری فرد:

چرا بايد روحاني کانديدا شود؟

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۲

Image titleسبزوارنگار/چرا بايد روحاني کانديدا شود؟
حسين طاهري‌فرد*
در انتخابات 92، حسن روحاني با شعار اعتدال‌ و عقلانيت موفق به فتح پاستور شد و دوران جديدي در زمينه مديريت سياسي، اقتصادي و فرهنگي ايران به وجود آورد. اصولگرايان و محافظه‌کاران که در رقابتي نفس‌گير با تمام قوا ميدان را به روحاني و اصلاح‌طلبان واگذار کرده بودند به تخريب دولت پرداختند، چرا که گفتمان بر آمده از اعتدال مانع تداوم انحصار‌طلبي اقتدارگرايان و اصولگرايان افراطي در عرصه های مختلف سياسی، اقتصادی و فرهنگي شده بود. با به خطر افتادن منافع دلواپسان و اصولگرايان افراطي، پروژه تخريب دولت تدبير‌ و‌ اميد و زمزمه‌هاي يک دوره‌اي بودن دولت حسن روحاني توسط آنان کليد خورد. دولت تدبير‌ و‌ اميد با همه سنگ اندازي‌ها و کارشکني‌هاي مخالفان توانست در زمينه پرونده هسته‌اي، مهار تورم، رشد اقتصادي و کاهش تنش‌هاي سياسي کارنامه نسبتاً قابل قبولي از خود ارائه دهد.
هرچه به انتخابات 96 نزديک‌تر مي‌شويم، تلاش دلواپسان و محافظه‌کاران براي القای ناتواني روحاني در عمل به وعده‌هايش بيشتر و بيشتر مي‌شود. اين‌ روزها، افراطيون و رسانه‌هاي دلواپس براي نا‌اميد کردن مردم از دولت روحاني، به تخريب برجام و دستاوردهاي آن پرداخته اند.
حسن روحاني دولت يازدهم را در شرايطي تحويل گرفت که رشد اقتصادي كشور منفي بود و صادرات نفت به موجب تحريم‌هاي بين‌المللي بسيار کاهش يافته بود. تورم شتاب فزآينده‌اي به خود گرفته بود و روابط با کشورهاي اروپايي و خصوصاٌ کشورهاي عربي خاورميانه به خاطر سياست‌هاي ناصحيح دولت دهم متشنج شده بود.
به باور کارشناسان و صاحب‌نظران، موفق‌ترين جنبه عملکرد دولت يازدهم در حوزه سياست‌ خارجي و روابط بين‌الملل مي‌باشد. يکي از دستاوردهاي مهم روحاني در حوزه سياست‌ خارجي، توافق هسته‌اي با ۶ قدرت جهاني بود. توافقي که با مذاکرات فشرده، طولاني و پس از حدود يک دهه ميسر شد. به واسطه توافق اتمي؛ بسياري از تحريم‌هاي کشورهاي غربي و آمريکا لغو گرديد و لغو تحريم‌هاي هسته‌اي زمينه بازگشت ايران به جامعه بين‌الملل را فراهم کرد.
بررسي کارنامه اقتصادي دولت روحاني نشان مي‌دهد، دولت يازدهم در شاخص‌هايي چون کنترل نقدينگي، بهبود وضعيت توليد و افزايش رشد اقتصادي موفق عمل کرده و سياست‌هاي دولت براي خروج از رکود و کاهش تورم موفقيت آميز بوده است. در حالي كه در سال‌هاي اخير بهاي نفت به پايين‌ترين سطح خود رسيده بود و همه کشورهاي نفت‌خيز و توليدکنندگان نفت دچار مشکل شده بودند، دولت روحاني از توافق اتمي براي تثبيت جايگاه ايران در بازار جهاني انرژي استفاده کرد و صادرات نفت پس از وقفه‌اي طولاني افزايش قابل توجهي پيدا کرد. تيم اقتصادي دولت يازدهم توانست با مهار تورم فلج كننده ۴۰%، رشد منفي اقتصادي را متوقف كرده و علي‌رغم افت شديد قيمت نفت، رشد منفي را مثبت کند.
انتخابات رياست‌جمهوري نزديک است و به اعتقاد بسياري از صاحب‌نظران و تحليل‌گران، روحاني اعتدال‌گرا شانس اول برنده شدن در دوازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري است. دلواپسان و تندروها با سياه نمايي‌هاي مطلق و هميشگي براي تخريب دولت و دستاوردهايش تلاش مي‌کنند تا شايد بتوانند زمينه را براي منصرف کردن روحاني از کانديداتوري آماده کنند. آن ها تنها راه موفقيت خود را تهاجم‌ همه جانبه عليه روحاني و تخريب ناجوانمردانه دولت اعتدال مي دانند.
بی‌شک در دولت تدبير‌ و‌ اميد هم نقاط ضعفي بوده است، اما دلواپسان و تندروها بايد بدانند که بازگشت به دوران قبل از روحاني غير‌ممکن است و دلسرد و نااميد کردن مردم باعث ريخته‌شدن آراي روحاني به سبد اصولگرايان و محافظه‌کاران نخواهد شد. با تمام سياه نمايي‌ها و تخريب‌ها، مردم به حل مشکلات اميدوارند چرا که رويکرد کلي دولت اعتدال، رويکرد منطقي، کارشناسانه و عمل‌گرايانه است. با تمام اين ها بايد پذيرفت که برای تداوم موفقيت اعتدال‌ و عقلانيت و ادامه آن در چهار سال دوم، روحانی بايد کانديدا شود.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟