کد خبر : 8873
Print
حسین طاهری فرد:

نگاهي متفاوت به بودجه 96 آموزش‌ و‌ پرورش

دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۶

Image titleسبزوارنگار/نگاهي متفاوت به بودجه 96 آموزش‌ و‌ پرورش؛ وعده هايي که تحقق نيافت!
حسين طاهري‌فرد* 
14 آذر و يک روز مانده به موعد قانوني تقديم لايحه بودجه، حسن روحاني در آخرين سال فعاليت دولت يازدهم سند دخل‌و‌خرج کشور را به خانه ملت برد و لايحه بودجه سال 1396 را به رئيس مجلس شوراي اسلامي تقديم کرد. دولت لايحه بودجه سال آينده را با سقف بيش از ۱۰۰۰ تريليون تومان و منابع عمومي ۳۲۰ هزار ميلياردي به مجلس تقديم کرده است. روال تصويب بودجه به اين صورت است که مجلس معمولا با کمي چانه‌زني با دولت، جابه‌جايي برخي ارقام و تعديل چند طرح و پروژه تن به تصويب بودجه پيشنهادي دولت مي‌دهد. بنظر نمي‌رسد لايحه بودجه 1396 کل کشور براي تصويب در مجلس نسبتاً همسو با دولت با مشکلات و چالش‌هاي جدي روبرو شود.
امسال آموزش‌و‌پرورش علاوه بر مشکلات مالي سال‌هاي گذشته، با جنجال‌هاي جديدي نيز روبرو بود. پس از برکناري فاني، سخنگوي دولت دليل اصلي تغيير فاني را پاسخگويي به مطالبات فرهنگيان و آن را در راستاي تغيير نگاه دولت به آموزش‌و‌پرورش دانست. تغييري که با پشتيباني تمام‌قد دولت از وزير جديد مي‌توانست اميد به اصلاح ساختار ناكارآمد آموزش‌و‌پرورش و باز شدن گره کور مشکلات معيشتي و تعليم‌و‌تربيت را تا حدودي در ميان فرهنگيان زنده کند، اما پس از سکوت خبري طولاني مدت آشتياني و رونمايي از لايحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور به ياس تبديل شد، چراکه درميان بهت و ناباوري فرهنگيان بودجه 1396 آموزش‌و‌پرورش در مقايسه با بودجه سال قبل افزايش قابل توجهي پيدا نکرده است و بودجه آموزش‌و‌پرورش با افزايش حدود ۱۰ درصدي به ۳۱ هزار و 681 ميليارد تومان رسيد.
اين ميزان افزايش بودجه با احتساب اينکه حقوق کارکنان دولت هم 10 درصد در سال آينده افزايش خواهد يافت، نشان‌مي‌دهد که در سال 1396 هم بودجه تعيين شده آموزش‌و‌پرورش فقط کفاف پرداخت حقوق و مزاياي کارمندان و پرسنل اين وزارتخانه‌ را دارد و عملاً مشکلات معوقات فرهنگيان در سال آينده هم پا برجا خواهد بود. بودجه وزارت آموزش‌و‌پرورش در سال 1395 با رشد ۱.۸ درصدي به ۹.۸ درصد از کل بودجه عمومي مصوب کشور رسيد. سهم آموزش و پرورش از اعتبارات هزينه‌اي مصوب، ۱۳.۸ درصد در سال ۱۳۹۵ است و در مقابل رشد ۱۸.۴ درصدي بودجه دولت، اعتبارات آموزش‌و‌پرورش در سال جاري رشد ۲۰.۴ درصدي داشت.
در لايحه بودجه پيشنهادي سال 1396 ، سهم آموزش‌و‌پرورش از بودجه کل کشور از 9.8 درصد از کل بودجه عمومي به حدود 11.5 درصد رسيده است و اين مهم زماني اهميت خود را نشان مي‌دهد که رشد بودجه مصوب وزارت آموزش‌و‌پرورش بايد با رشد بودجه مصوب دولت مورد توجه قرار گيرد که شوربختانه افزايش بودجه متناسبي در اين مقطع حاصل نشده است. در لايحه بودجه سال 1396، بودجه وزارت آموزش‌و‌پرورش معادل 31 هزار و 681 ميليارد است که اين رقم در بودجه سال 1395 معادل 28 هزار و 690 ميليارد تومان بود. بودجه آموزش‌و‌پرورش در سال 1395، حدود 20 درصد رشد داشت با اين حال شاهد کسر بودجه‌اي حدود 6 هزار ميليارد تومان بود. افزايش 10 درصدي بودجه براي سال آينده يعني هم‌چنان کسري بودجه و ناتواني در پرداخت معوقات فرهنگيان در سال 1396 هم ادامه خواهد داشت و سال 1396 سال دشوار مالي براي آموزش‌و‌پرورش خواهد بود.
سهم کم‌رنگ آموزش‌و‌پرورش از بودجه سال 1396 گوياي اين واقعيت تلخ است که در بر همان پاشنه قبل مي‌چرخد و دولت‌مردان اعتدال دغدغه اصلاح ساختار ناکارآمد زيربنايي‌ترين نهاد توسعه‌اي کشور را ندارند. آموزش‌و‌پرورش هر ساله با مشکلات بودجه‌اي مواجه بوده و هست. کم‌توجهي در بودجه آموزش‌و‌پرورش به‌ وضوح در هر سال تکرار شده است. اولويت‌هاي اعلام شده دولت در سال 96 نشان از کم‌توجهي بيشتر به نهاد حساس آموزش‌و‌پرورش است. اولويت قرار نگرفتن آموزش‌و‌پرورش سال‌هاي سال است به بهانه‌هايي غير موجه به سال‌هاي بعد موکول مي‌شود. نبود عدالت بودجه‌اي نيز در همه طرح‌هاي بودجه در سال‌هاي گذشته وجود داشته و اقدام عملي براي تامين عدالت در توزيع سرمايه و منابع به طور مساوي براي همه وزارتخانه‌هاي کشور صورت نگرفته است.

نگاهي گذرا به بودجه پيشنهادي وزارت آموزش‌و‌پرورش، اين پيام را بدنه آموزش‌و‌پرورش القا مي‌کند برخلاف تمامي اظهار نظر‌ها و ادعاها، نگاه دولت به مقوله آموزش‌و‌پرورش تغييري نکرده است و جابجايي وزير صرفاً سياسي و انتخاباتي بوده است. به نظر مي‌رسد روحاني و مردان سياسي‌اش تصميمي براي چاره مشکلات آموزش‌و‌پرورش و معلمان ندارند که اين خود به نارضايتي بيشتر جامعه بزرگ فرهنگيان و از سوي ديگر پيامدهاي سياسي منفي براي دولت در بر خواهد داشت. بودجه 1396 وزارت آموزش‌و‌پرورش را بايد نشان از ناتواني و انفعال آشتياني در جذب بودجه مورد نياز وزارتخانه عريض و طويل آموزش‌و‌پرورش دانست؛ وزيري که گفته بود: "تمام تلاشش را براي چانه‌زني و لابي‌گري براي افزايش بودجه و اعتبارات بکار خواهد بست."

آموزش‌و‌پرورش درحال حاضر زير فشار زيادي قرار دارد. نابساماني مديريت از سويي و مشکلات اقتصادي از سوي ديگر بر آموزش‌و‌پرورش فشار وارد مي‌کنند. قرباني اين بي‌توجهي‌ها، خانواده بزرگ فرهنگيان و 13 ميليون دانش‌آموز خواهد بود و درنگاه کلان مي‌توان گفت بازنده اصلي حاکميت و منافع ملي خواهند بود. بخش اعظمي از مشکلات کنوني آموزش‌و‌پرورش به‌نگاه نادرست سياست‌گذاران کلان کشور و دولت به مقوله آموزش‌و‌پرورش بر مي‌گردد. حاکمان و دولت‌مردان بايد بدانند امروزه که «عصر دانايي» ناميده مي‌شود، بخش مهمي از درآمد کشورهاي توسعه يافته صرف سرمايه‌گذاري در آموزش‌و‌پرورش مي‌گردد. هزينه در آموزش‌و‌پرورش سرمايه‌گذاري براي آينده كشور است و منجر به توانمندسازي و توسعه نيروي انساني مي‌شود. نيروي انساني کارآمد مي‌تواند کشوري را توانا و قدرتمند بسازد. عدم توجه جدي به مشکلات آموزش‌و‌پرورش به‌عنوان دغدغه‌هاي ملي باعث تل‌انبار شدن مشکلات اين حوزه شده و بدون تغيير نگاه هزينه‌اي به آموزش‌و‌پرورش نمي‌توان انتظار تغييرات بنيادي و ساختاري در اين حوزه داشت.
با اين حساب بايد منتظر ماند و ديد، واکنش نمايندگان مجلس به لايحه‌ي بودجه 1396 و سهم آموزش‌و‌پرورش در بودجه تقديمي دولت چه خواهد بود؟ آيا بودجه 96 آموزش‌و‌پرورش يادآور اميد‌هاي از دست رفته فرهنگيان و تدبير‌هاي عمل نشده، دولت تدبير‌و‌اميد خواهد بود؟ بي شک ساماندهي مشکلات و معضلات مالي فرهنگيان به شعار نيست و نيازمند بودجه است، اما سوالي که مطرح مي‌شود اين است که بدون بودجه چگونه مي‌توان آن را اجرا کرد؟ بودجه بايد براساس اهدافي که در قانون برنامه آورده شده نوشته شده باشد، مشخص نيست با اين کم‌توجهي بودجه‌اي ، دولت براي سال 1396 آموزش‌و‌پرورش چه برنامه و اهدافي دارد؟

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم