کد خبر : 8915
Print
بهمن کشاورز:

آموزش حقوق شهروندی باید از مهدکودک‌ها آغاز شود

چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۶

سبزوارنگار/یک حقوقدان با بیان اینکه در منشور حقوق شهروندی حقوق ملت گردآوری شده است، گفت: آموزش حقوق باید در دستور کارنظام قرار گیرد تا مردم متوجه شوند حقوقی دارند و این حقوق بطور فطری به آنان داده شده است و دولت و نظام اگر خدمتی به مردم می‌کنند در موضع خادم مخدومی است و نمی توانند طلبکار باشد.


Image titleسبزوارنگار/یک حقوقدان با بیان اینکه در منشور حقوق شهروندی حقوق ملت گردآوری شده است، گفت: آموزش حقوق باید در دستور کارنظام قرار گیرد تا مردم متوجه شوند حقوقی دارند و این حقوق بطور فطری به آنان داده شده است و دولت و نظام اگر خدمتی به مردم می‌کنند در موضع خادم مخدومی است و نمی توانند طلبکار باشد.

به گزارش سبزوارنگار؛ بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به رونمایی از منشور حقوق شهروندی در اواخر آذر توسط رئیس جمهور گفت: در مورد رونمایی از منشور حقوق شهروندی، همانند حقوق ملت که موضوع فصل سوم قانون اساسی است گمان می‌رود تفصیل بیشتر مسائل و روشن کردن ابعاد گوناگون این حقوق مورد توجه بوده و البته تا آنجا که از متونی که تاکنون دیده‌ام دستگیرم شده بعضی موارد هم که در فصل سوم از قانون اساسی نیامده و یا در فصول و اصول دیگر قانون اساسی پراکنده بوده است در این منشور گردآوری شده و با نظم و ترتیب توسط تنظیم کنندگان عرضه گشته است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در خصوص اینکه چه ضرورتی برای تدوین این منشور است، گفت:‌ به طور کلی هر چه در مورد حقوق مردم گفته، نوشته و تشریح شود ، کم است و با آگاهی مردم به حقوقی که دارند می‌توانند – بلکه باید – از دولت و نظام مطالبه کنند اندک است از همین رو آنچه جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی در این زمینه را داشته باشد قطعا مثبت ارزیابی می‌شود.

وی افزود: بدیهی است بعدا باید در مورد پیش بینی ضمانت اجرا برای مواردی که دارای ضمانت اجرا نیست از طریق تدوین قوانین عادی اقدام شود و در مورد آ‌نچه ضمانت اجرا دارد نسبت به اجرای آنها تاکید یا پافشاری شود و از همه مهم‌تر برای آموزش عمومی و رسمی این حقوق به طور جدی برنامه‌ریزی و اقدام شود.

این وکیل دادگستری گفت: تدوین حقوق شهروندی به این معنا نیست که حقوقی تضعیع شده، بدیهی است در قانون اساسی برخی موارد و مسائل آرمانی مطرح شده که رسیدن به انها بطور کامل انجام نشده و یا وصول به آن اهداف ناقص است دولت‌ها و نظام باید در راستای تکمیل موارد ناقص و انجام موارد انجام نشده بکوشند و منشور حقوق شهروندی نیز چیزی به جز این مفاهیم و بایسته‌ها را در بر ندارد. به عبارت دیگر اگر حقوقی از مردم کامل ایفا نشده باشد تدوین انتشار منشور حقوق شهروندی به تنهایی این مشکل را حل نمی‌کند.

وی تصریح کرد: مهمترین اثر وجود چنین منشوری البته در صورتی که نسبت به آن آگاهی کافی داده شود همچنان که عرض کردم؛ آموزش بطور رسمی از مهد کودک تا پایان دوره متوسطه و بطور عمومی از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در دستور کار نظام قرار بگیرد این است که مردم می‌فهمند حقوقی دارند و این حقوق بطور فطری به آنان داده شده است و دولت و نظام اگر خدمتی به مردم می‌کنند در موضع خادم مخدومی است و نمی توانند طلبکار باشد.

این حقوقدان افزود: طبعا در قدم بعدی در موضع مطالبه و دولتمردان و نظام در موضع پاسخگویی و ادای وظیفه قرار خواهند گرفت. اگر همان نتیجه از انتشار منشور حقوق شهروندی حاصل شود کار عمده‌ای انجام شده است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام