کد خبر : 8919
Print
نگاهي به واکنش‌ جريان‌هاي سياسي به مسئله مبارزه با فساد:

به فساد لقب جناحي ندهيم

پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۷

Image titleسبزوارنگار/«من 10 ميليون مي‌گيرم و اين کفاف زندگي‌ام را نمي‌دهد»، «کل عدد نجومي [حقوق‌ها] که مي‌گويند 23 ميليارد تومان است»، «دريافتي نمايندگان مجلس، بين 17 تا 21 ميليون است»، «نمايندگان مجلس پنج ميليون و 400 هزار تومان دريافت مي‌کنند» و... اينها به ترتيب اظهارات علي‌اکبر صالحي، محمدباقر نوبخت، محمود صادقي و علي لاريجاني است. اظهاراتي از اين دست مدت‌هاست فضاي سياسي و رسانه‌اي کشور را تحت‌تأثير قرار داده و موضوع همه آنها مشترک است: حقوق دولتمردان، نمايندگان مجلس، مديران مياني و مقامات کشوري و لشکري چقدر است؟ درواقع، آن چيزي که درحال‌حاضر، نزد افکار عمومي - فارغ از خاستگاه اصول‌گرايي و اصلاح‌طلبي- مطرح است و همه به نوعي بر سر اين موضوع اتفاق‌نظر دارند که مصاديق فساد به‌طور شفاف مانند «فيش‌هاي نجومي» مورد واکاويي و نقد قرار بگيرند نه اينکه يک مورد برجسته شود و ديگر فسادها کسي را نلرزاند. 
فروکاست فساد به دولت فعلي
دراين‌باره اما نکته‌اي قابل تأمل است و آن اينکه مجموعه نيروهاي اصول‌گرا در چنين فضايي و در شرايطي که افکار عمومي به‌شدت نسبت به فساد حساسيت دارد، سه هدف را همزمان پيگيري کرده و مي‌کنند؛ اول اينکه اين مجموعه سعي وافر می‌کند که فساد را فقط به دولت فعلي محدود کند. به بياني ديگر، فضاي غالب رسانه‌هاي اصول‌گرا - از جمله صداوسيما - متمرکز بر فساد در دولت فعلي و گذر از فسادهايي بوده که در دولت اصول‌گراي احمدي‌نژاد رخ داده است؛ از‌همين‌رو که چندي پيش، سيدحسن قاضي‌زاده‌هاشمي، وزير بهداشت - تنها وزيري که در ابتداي کار دولت، بسيار مورد تعريف و تمجيد اصول‌گرايان قرار مي‌گرفت و حتي در برخي محافل غير‌رسمي مطرح شده بود که آنها بي‌ميل نيستند که در سال 96، از او مقابل روحاني حمايت کنند- در برنامه تلويزيوني «ثريا» در پاسخ به انتقادات مجري درباره حقوق‌هاي دريافتي پزشکان گفت: چرا شما تا حالا ساکت بوديد؟ آن رقم 800 و خرده‌اي [دريافتي پزشکان] که گفتيد مال دولت قبل بود. چرا آن موقع صدايتان درنيامد!؟ شما چرا درباره اين همه تخلفات [که در دولت قبل رخ داد] هيچ نگفتيد!؟ 
فروکاست فساد به «حقوق‌هاي نجومي»
اما جريان منتقد دولت و اصلاح‌طلبان، کار دومي نيز انجام می‌دهند و آن اينکه موضوع فساد را فقط به موضوع «حقوق‌هاي نجومي» فرومي‌کاهند. به ديگر بيان، اين نيروها سعي می‌کنند اين‌گونه جا بيندازند که تمام فسادي که در کشور رخ مي‌دهد، تنها مرتبط با موضوع حقوق‌هاي غير‌متعارف بوده و در ساير حوزه‌ها، فساد کم‌وبيش مهار شده است. برخي مي‌گويند بعضی برخوردهاي صورت‌گرفته در همين چارچوب قابل ارزيابي است. اين درحالي است که هيچ شکايتي از جانب کساني که به افشاي فيش‌هاي حقوقي نجومي مبادرت کردند، انجام نشد. لابد به همین دلیل روز گذشته، نوبخت در نشست خبري خود در پاسخ به خبرنگار ايسنا که درباره حقوق‌هاي نامتعارف پرسيد، گفت: اين موضوع بارها بررسي شد و ديدند از 93 هزار و 470 نفر، فقط 397 نفر، بيش از 20 ميليون تومان دريافت کرده‌اند. همه آمده‌ و مبالغ را پس دادند و فقط دو نفر ماندند. کل عدد نجومي که مي‌گويند 23 ميليارد تومان است. گويي نوبخت با اين اظهارنظر، ناگفته مي‌خواهد بگويد «موضوع فساد گسترده است. دريافت‌هاي خارج از عرف در اين ميان، عددي به حساب نمي‌آيد!» اين جريان اما کار سومي هم مي‌کند و آن اينکه سعي می‌کنند اين نکته را جا بيندازند که حتي در موضوع پرداخت‌هاي نامتعارف نيز، موضوع فقط به دولتمردان اختصاص مي‌يابد و نمايندگان مجلس و ساير نهادهاي کشوري و لشکري از اين موضوع بري هستند. چه؛ پس از آنکه يکي از نمايندگان از دريافتي 17 تا 21 میلیونی نمايندگان گفت، اين علي لاريجاني بود که اين‌بار وارد عمل شد و اعلام کرد: «حقوق نمايندگان فقط پنج ميليون و 400 هزار تومان است.» اين موضوع اما از ديد محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت نيز پوشيده نبود. او در اين‌باره گفت: «ممکن است به اندازه تمام نفوس و خلايق و تمام کارمندان قوه مجريه، عدد اعلام شود و عليه همه شکايت شود ولي ما هم عدد و رقم حقوق ديگران را داريم اما فعلا اين بحث به دولت محدود شده است.»
مبارزه با فساد؛ اصول‌گرايان يا اصلاح‌طلبان؟ 
آزادي بيان، مبارزه با فساد، برقراري عدالت اجتماعي، توجه به مستضعفين و ... اينها مواردي است که کم‌وبيش در اصولي از قانون اساسي و اهداف انقلاب اسلامي مطرح بوده است و در آستانه هر انتخاباتي نيز از زبان نامزدهاي اصول‌گرا و غير‌اصول‌گرا (اعتدال‌گرا و اصلاح‌طلب) مطرح مي‌شود. در اين ميان اما براي يک مخاطب نوعي که به‌وضوح خود را در جناح‌بندي‌هاي سياسي تعريف نمي‌کند، سؤال اين است که هر کدام از دو جناح عمده کشور؛ اصول‌گرايان و غير‌اصول‌گرايان (شامل اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرايان) در مواجهه با فساد چه واکنشي از خود نشان داده‌اند. براي پاسخ به اين پرسش لازم است به دوره دولتمردي هر کدام مراجعه کرد و ديد که وقتي فسادي در مجموعه تحت امرشان افشا شده است، چه واکنشي نشان داده‌اند. 

منبع: روزنامه وقایع اتفاقیه

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم