کد خبر : 8942
Print
مهران صولتی:

چند نکته درباره رونمایی از منشور حقوق شهروندی!

چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۱

Image titleسبزوارنگار/چند نکته درباره رونمایی از منشور حقوق شهروندی!

✍ مهران صولتی*

منشور حقوق شهروندی که می توان به حق آن را مکمل قانون اساسی کشور دانست، کوشیده است تا به نحو شفاف و جامع حقوق شهروندی ایرانیان را متذکر و دولت را در عمل به آن متعهد بداند. منشوری که می تواند جنبه آموزشی داشته و در گسترش مقوله حقوق بشر در افکار عمومی موثر باشد(اهمیت موضوع به حدی بود که خبر و محتوای آن به همه ایرانیان پیامک شد). اما در حاشیه این اقدام مبارک چند نکته شایان نگارش است که در ادامه می آید:

1⃣ مشکل اصلی در ایران نه قانون بلکه عدم حاکمیت قانون است. امری که حتی برخی از ظرفیت های قانون اساسی موجود را نیز بدون استفاده گذاشته است. از این منظر منشور حقوق شهروندی نمی تواند تحولی جدی تلقی شود و معضل عدم وجود حاکمیت قانون در ایران را برطرف نماید. مضافاً این که تا حل نهایی این مشکل و محقق نشدن ظرفیت های قانون اساسی، دمیدن در کوره حقوق شهروندی بدون وجود تضمین جدی برای رعایت آن ها از سوی حکومت می تواند نوعی امید منجر به یاس نزد شهروندان تلقی شود.

2⃣ به نظر می رسد ارتقای حقوق شهروندی در ایران مستلزم انجام سه کار همزمان است: پویایی جامعه مدنی، گفت و گوی جامعه مدنی با بخش میانه رو حکومت، و مصالحه برد - برد در سطوح فوقانی قدرت سیاسی. در همین راستا باید از مدل ناکام و همیشگی تقابل میان جامعه مدنی و حکومت بر سر حقوق بشر اجتناب کرد. بدترین وضعیت برای حقوق شهروندی در ایران کنونی آن است که از کشاکش فرسایشی میان جامعه و حکومت حاصل شود. بهتر آن است که همه طرف های سه گانه درگیر در ایران به این درک برسند که رعایت حقوق شهروندی منجر به تقویت همزمان جامعه و حکومت می شود. امری که فقط با گفت و گو و صبوری قابل دستیابی است.

3⃣ از منظر تاریخی ما در یک صد سال گذشته با دولتی بزرگ ولی ناکارآمد مواجه بوده ایم. دولتی که اگرچه خواهان کنترل حریم خصوصی شهروندان بوده ولی از ایجاد رفاه، اخذ مالیات، بوروکراسی کارآمد و ایجاد رضایت در شهروندان عاجز مانده است. دولتی که از رهگذر پول نفت خود را هر روز بی نیازتر از مردم و مردم را بیگانه تر از خود ساخته است. برای پایان بخشیدن به دورباطل تقابل میان دولت و جامعه باید بیش از همه به دنبال دولت قانون مند بود. توافقی در سطوح فوقانی قدرت بر سر این که رعایت و بی طرفی همگان در مقابل قانون می تواند جامعه ای پاکیزه تر از فقر، فساد و تبعیض به ارمغان آورده و دولت را از نزاع های هزینه زا و فرساینده با شهروندان نجات دهد.

نکته پایانی: پدیده دولت در ایران نه تنها قابل حذف نیست بلکه همچنان نقش ممتازی در تحولات سیاسی و اقتصادی کشور دارد. از سوی دیگر شمایل غالب دولت در ایران معاصر هم عموما در ضدیت با توسعه متوازن و پایدار تعریف می شده است. امید که منشور حقوق شهروندی بتواند آغازی بر شکل گیری جامعه ای پویا و دولتی کارآمد در سال های مخاطره آمیز پیش رو(فرسایش منابع طبیعی، انسانی و اجتماعی ) تلقی  شود.

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟