کد خبر : 8945
Print
سبزوارنگار

منشور حقوق شهروندی از نظرگاه استادان دانشگاه حکیم سبزواری

چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۲

Image titleسبزوارنگار/استادان دانشگاه حکیم منشور حقوق شهروندی را اقدامی موثر برای جامعه ایرانی و مفید در تعاملات بین المللی می دانند.
به گزارش سبزوارنگار به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری؛ استادان دانشگاه حکیم سبزواری منشور حقوق شهروندی امضا شده توسط رئیس جمهوری را اقدامی موثر بر ابعاد اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی جامعه و مفید در چارچوب تعاملات و روابط بین المللی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کردند.

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه حکیم سبزواری در این خصوص گفت: منشور حقوق شهروندی بر تعاملات بین المللی موثر است و در صورت پیاده شدن در داخل کشور سبب جذب سرمایه گذاران خارجی می شود.
دکتر عباس برزویی افزود: منشور حقوق شهروندی با اصول و رویه متداول بین المللی منطبق است و البته در قوانین جزایی جمهوری اسلامی وجود داشت اما در مواردی به آن توجه کافی نمی شد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران خارجی به دنبال امنیت در ابعاد قضایی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند و در مرحله نخست این امنیت باید برای شهروندان داخل فراهم شود تا مشوق سرمایه گذاری خارجی باشند و اجرای منشور در این خصوص کمک می کند.
استاد حقوق دانشگاه حکیم سبزواری گفت: منشور حقوق شهروندی منطبق با تعالیم مذهبی، تمدن دیرینه ایرانی و قانون اساسی است و در راستای اجرای برخی اصول مغفول مانده قانون اساسی است.
وی افزود: این منشور به عنوان یک برنامه جامع از حقوق شهروندی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، قضایی و اجتماعی است که در صورت اجماع می تواند موثر و مفید واقع شود.
برزویی ادامه داد: همچنین این منشور به هیچوجه در تقابل با قوه قضاییه نیست و اگر چنین تفسیر شود تفسیری تنگ نظرانه است. مواردی چون حق برخورداری از دادخواهی عادلانه، رعایت اصل برائت، اصل برگزاری علنی محاکمات، اصل برخورداری از حقوق در دادخواهی و محاکمه و رعایت قوانین در هرگونه بازرسی منافاتی با دستگاه قضا ندارد.
وی گفت: این منشور بدون اینکه تقابل یا دخالت در حوزه قضایی باشد بر رعایت اصول و حقوق شهروندی تاکید دارد.
عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه حکیم سبزواری افزود: این منشور چون از طرف قوه مقننه و روال معمولی قانونگذاری کشور به ظاهر تصویب نشده از حمایت اجرایی قانونی مثل قوانین دیگر برخوردار نیست.
وی ادامه داد: ضمانت اجرای اصلی و حقیقی منشور حقوق شهروندی وفاق و اجماع همگانی به ویژه مسئولان قوای سه گانه را می طلبد که در مرحله نخست باید با رعایت انصاف، بیطرفی، دخالت ندادن منافع شخصی و مصالح حزبی، گروهی و جریانهای سیاسی به منطقی بودن و ضرورت اجرای این منشور اذعان شود.
دکتربرزویی گفت: در این منشور حقوق متفرقه قوانین مختلف جمع آوری و در راستای برخی اصول قانون اساسی اجرای این حقوق یادآور شده که در نوع خود یک اثر بدیع ارزشمند و قابل تقدیر است.

حقوق شهروندی نیاز امروز جامعه ایرانی است
عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری  گفت: انتشار منشور حقوق شهروندی وفای عهد رئیس جمهوری به مردم است.
دکتر حسین قدرتی ادامه داد: برخی انتشار منشور در اواخر دولت یازدهم را تبلیغات صرف برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می دادند اما تهیه منشور امری است که به کارشناسی در زمان طولانی نیاز دارد و تهیه شتاب زده آن امکان نداشت.
وی ادامه داد: این منشور مستند به قانون اساسی و از مجموعه قوانین موجود است لذا رئیس جمهوری خود قانونی وضع نکرده است.
استادیار جامعه شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: حقوق شهروندی نیاز امروز جامعه ایرانی است و این منشور را می توان به عنوان آسیب شناسی به موقع جامعه تحلیل کرد زیرا مردم در ارتباط با نهادهای دولتی، غیردولتی و زندگی روزمره نبود و کمبود آن را حس می کنند.
وی افزود: انتشار این منشور باعث می شود بار دیگر زمینه بحث حقوق شهروندی در سطح نخبگان فراهم شود و توجه آنها را به این موضوع جلب کند.
دکترقدرتی ادامه داد: باید دانشگاه ها، حوزه های علمیه و آموزش و پرورش با محوریت گروههای حقوق در جهت تبیین منشور برنامه های میزگرد برگزار کنند تا اثر ملموس این منشور در بین دانش آموزان، دانشجویان، طلاب و مردم ایجاد شود.
وی درباره ضمانت اجرایی منشور هم گفت: در صورت فعالیت سازمانهای مردم نهاد با همکاری نهادهای دولتی در راستای ترویج منشور می توان به گفتمان سازی در جامعه درباره موضوع حقوق شهروندی امیدوار بود.
این استاد دانشگاه افزود: در نظر گرفتن همه اقشار جامعه، گروههای قومی، مذهبی و گروههای در حاشیه در منشور حقوق شهروندی یکی از نکات مثبت آن تلقی می شود.
وی ادامه داد: برخی منشور را قانونگذاری تعریف می کنند در حالی که منشور حقوق شهروندی برنامه و خط مشی دولت برای رعایت و پیشبرد اهداف قانون اساسی است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام