کد خبر : 8945
Print
سبزوارنگار

منشور حقوق شهروندی از نظرگاه استادان دانشگاه حکیم سبزواری

چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۲

Image titleسبزوارنگار/استادان دانشگاه حکیم منشور حقوق شهروندی را اقدامی موثر برای جامعه ایرانی و مفید در تعاملات بین المللی می دانند.
به گزارش سبزوارنگار به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری؛ استادان دانشگاه حکیم سبزواری منشور حقوق شهروندی امضا شده توسط رئیس جمهوری را اقدامی موثر بر ابعاد اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و سیاسی جامعه و مفید در چارچوب تعاملات و روابط بین المللی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کردند.

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه حکیم سبزواری در این خصوص گفت: منشور حقوق شهروندی بر تعاملات بین المللی موثر است و در صورت پیاده شدن در داخل کشور سبب جذب سرمایه گذاران خارجی می شود.
دکتر عباس برزویی افزود: منشور حقوق شهروندی با اصول و رویه متداول بین المللی منطبق است و البته در قوانین جزایی جمهوری اسلامی وجود داشت اما در مواردی به آن توجه کافی نمی شد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاران خارجی به دنبال امنیت در ابعاد قضایی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند و در مرحله نخست این امنیت باید برای شهروندان داخل فراهم شود تا مشوق سرمایه گذاری خارجی باشند و اجرای منشور در این خصوص کمک می کند.
استاد حقوق دانشگاه حکیم سبزواری گفت: منشور حقوق شهروندی منطبق با تعالیم مذهبی، تمدن دیرینه ایرانی و قانون اساسی است و در راستای اجرای برخی اصول مغفول مانده قانون اساسی است.
وی افزود: این منشور به عنوان یک برنامه جامع از حقوق شهروندی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، قضایی و اجتماعی است که در صورت اجماع می تواند موثر و مفید واقع شود.
برزویی ادامه داد: همچنین این منشور به هیچوجه در تقابل با قوه قضاییه نیست و اگر چنین تفسیر شود تفسیری تنگ نظرانه است. مواردی چون حق برخورداری از دادخواهی عادلانه، رعایت اصل برائت، اصل برگزاری علنی محاکمات، اصل برخورداری از حقوق در دادخواهی و محاکمه و رعایت قوانین در هرگونه بازرسی منافاتی با دستگاه قضا ندارد.
وی گفت: این منشور بدون اینکه تقابل یا دخالت در حوزه قضایی باشد بر رعایت اصول و حقوق شهروندی تاکید دارد.
عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه حکیم سبزواری افزود: این منشور چون از طرف قوه مقننه و روال معمولی قانونگذاری کشور به ظاهر تصویب نشده از حمایت اجرایی قانونی مثل قوانین دیگر برخوردار نیست.
وی ادامه داد: ضمانت اجرای اصلی و حقیقی منشور حقوق شهروندی وفاق و اجماع همگانی به ویژه مسئولان قوای سه گانه را می طلبد که در مرحله نخست باید با رعایت انصاف، بیطرفی، دخالت ندادن منافع شخصی و مصالح حزبی، گروهی و جریانهای سیاسی به منطقی بودن و ضرورت اجرای این منشور اذعان شود.
دکتربرزویی گفت: در این منشور حقوق متفرقه قوانین مختلف جمع آوری و در راستای برخی اصول قانون اساسی اجرای این حقوق یادآور شده که در نوع خود یک اثر بدیع ارزشمند و قابل تقدیر است.

حقوق شهروندی نیاز امروز جامعه ایرانی است
عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری  گفت: انتشار منشور حقوق شهروندی وفای عهد رئیس جمهوری به مردم است.
دکتر حسین قدرتی ادامه داد: برخی انتشار منشور در اواخر دولت یازدهم را تبلیغات صرف برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می دادند اما تهیه منشور امری است که به کارشناسی در زمان طولانی نیاز دارد و تهیه شتاب زده آن امکان نداشت.
وی ادامه داد: این منشور مستند به قانون اساسی و از مجموعه قوانین موجود است لذا رئیس جمهوری خود قانونی وضع نکرده است.
استادیار جامعه شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: حقوق شهروندی نیاز امروز جامعه ایرانی است و این منشور را می توان به عنوان آسیب شناسی به موقع جامعه تحلیل کرد زیرا مردم در ارتباط با نهادهای دولتی، غیردولتی و زندگی روزمره نبود و کمبود آن را حس می کنند.
وی افزود: انتشار این منشور باعث می شود بار دیگر زمینه بحث حقوق شهروندی در سطح نخبگان فراهم شود و توجه آنها را به این موضوع جلب کند.
دکترقدرتی ادامه داد: باید دانشگاه ها، حوزه های علمیه و آموزش و پرورش با محوریت گروههای حقوق در جهت تبیین منشور برنامه های میزگرد برگزار کنند تا اثر ملموس این منشور در بین دانش آموزان، دانشجویان، طلاب و مردم ایجاد شود.
وی درباره ضمانت اجرایی منشور هم گفت: در صورت فعالیت سازمانهای مردم نهاد با همکاری نهادهای دولتی در راستای ترویج منشور می توان به گفتمان سازی در جامعه درباره موضوع حقوق شهروندی امیدوار بود.
این استاد دانشگاه افزود: در نظر گرفتن همه اقشار جامعه، گروههای قومی، مذهبی و گروههای در حاشیه در منشور حقوق شهروندی یکی از نکات مثبت آن تلقی می شود.
وی ادامه داد: برخی منشور را قانونگذاری تعریف می کنند در حالی که منشور حقوق شهروندی برنامه و خط مشی دولت برای رعایت و پیشبرد اهداف قانون اساسی است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

سیدمجتبی افتخار، مجید رامشینی و مهدی یوسفی نیک؛ مواضع خود را توضیح دادند

همایش ملی کارآفرینی روستایی افتتاح شد

جواد برادران بنا، موسی الرضا محمدعلیزاده و سوسن نوباغی؛ برنامه های خود را تشریح کردند

مجید زارعی، علی سماعی، حسن صفری و جعفر فرهادی مواضع خود را بیان کردند

محمدعلی خیرآبادی، سید شهرام دلبری، احمد ذبیحی و فریبا رشیدپور نظرات خود را تشریح کردند

جلال تعصبی، سید ابوالفضل حسینی، سید حسین حسینی جنبذی و عبداله حکم آبادی مواضع خود را توضیح دادند

ابراهیمیان، احمدی و انصاری مهر؛ مواضع خود را تبیین کردند

دشمن؛ مشکلات کشور را بزرگنمایی می کند

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

افزایش 50 درصدی میوه شب عید در سبزوار

گام محکم دولت یازدهم برای رونق اشتغال

گلایه شهروندان سبزوار از عدم نظارت بر طرح پارک الکترونیک خودرو

بانک ها از فرصت بخشودگی جرائم برای کمک به صنعتگران استفاده کنند

پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران برگزار شد

شتاب روند تخریب قنات ها در شهر سبزوار

يادواره شهدا با محوريت شهيد احمد نظيف برگزار مي شود

عامل عقب ماندگی سبزوار؛ نخبگان سیاسی آن هستند

بزرگ ترین فتنه؛ ایجاد یأس و بدبینی نسبت به نظام و انقلاب و ناکارآمد نشان دادن آن است

70 هزار معلم مفاد کمپین صنفی فرهنگیان را تایید کردند

​میزان مصرف آب؛ خیلی بالاست

انصافاً در حوزه مسایل شهری خدمات خوبی صورت گرفته است

طرح سند توسعه سبزوار؛ مدل برنامه ریزی استان شد

مسکن مهر احمدی‌نژاد ارثی که ۳ دولت را درگیر می‌کند

براي استفاده از ايده هاي دانش آموزان تلاش می کنیم

واکاوی قوانين و چالش هاي سد معبر در سبزوار

لازمه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانایی محور و پژوهش محور است

جامعه مترقی؛ فکر اندیشمندانش را دنبال می کند

پلاسکو در میان دود و آتش

مجمع انجمن اسلامی معلمان جوین تشکیل شد

دروغ بگویید اما وقیح نباشید!

سبزوارنگار