کد خبر : 8958
Print
سبزوارنگار

دست آموزش و پرورش در جیب معلمان با برگزاری دوره‌های ضمن خدمت پولی!

جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۸

سبزوارنگار/امروزه آموزش به عنوان یک اصل و از جمله شاخص‌های تأثیرگذار در بهره وری سرمایه‌های انسانی تلقی می شود و در این میان راه حلی که توسط بیشتر صاحب‌نظران بیان شده، آموزش و بهسازی منابع انسانی است. آموزش ضمن خدمت یکی از مؤثرترین ابزارهای مدیران برای مقابله با تغییرات محیطی تلقی شده و ضامن ارایه مناسب خدمات، به خصوص در سازمان‌ها و ادارات دولتی است؛ چنانچه آموزش ضمن خدمت منظم، هدفمند و در راستای نیازهای واقعی افراد تبیین و اجرا شود نه تنها عملکرد کارکنان و سازمان را بالا می‌برد بلکه بهبود مهارت‌های مدیران و افزایش رضایت کارکنان و دیگران را در پی خواهد داشت. بر این اساس باید اذعان کرد که ارتقاء سطح علمی افرادی همچون معلمان به دلیل اینکه زیربنای علمی کشور توسط آنها شکل می‌گیرد اهمیت زیادی داشته و باید دوره‌های ضمن خدمت متعددی برای این افراد برگزار شود. وزارت آموزش و پرورش طی سال‌های گذشته اقدام به برگزاری دوره‌های ضمن خدمت کرده تا معلمان با شیوه‌های تدریس جدید، مطالب کتب تازه تالیف شده و غیره بیشتر آشنا شوند تا علاوه بر ارتقاء سطح علمی این افراد، عرصه آموزش و پرورش کشور نیز ارتقاء یابد و به اهداف و سیاست‌های ابلاغی برسد اما در این میان طی 2الی 3 سال گذشته زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که معلمان برای حضور در دوره های ضمن خدمت پول پرداخت می‌کنند که جای تامل و تعجب دارد؛ در این بین حتی در فضای مجازی نیز کمپین‌هایی با عنوان " نه به ضمن خدمت پولی " به راه افتاد تا جلوی چنین اقداماتی گرفته شود.

سبزوارنگار/امروزه آموزش به عنوان یک اصل  و از جمله شاخص‌های تأثیرگذار در بهره وری سرمایه‌های انسانی تلقی می شود و در این میان راه حلی که توسط بیشتر صاحب‌نظران بیان شده، آموزش و بهسازی منابع انسانی است.

آموزش ضمن خدمت یکی از مؤثرترین ابزارهای مدیران برای مقابله با تغییرات محیطی تلقی شده و ضامن ارایه مناسب خدمات، به خصوص در سازمان‌ها و ادارات دولتی است؛ چنانچه آموزش ضمن خدمت منظم، هدفمند و در راستای نیازهای واقعی افراد تبیین و اجرا شود نه تنها عملکرد کارکنان و سازمان را بالا می‌برد بلکه بهبود مهارت‌های مدیران و افزایش رضایت کارکنان و دیگران را در پی خواهد داشت.

بر این اساس باید اذعان کرد که ارتقاء سطح علمی افرادی همچون معلمان به دلیل اینکه زیربنای علمی کشور توسط آنها شکل می‌گیرد اهمیت زیادی داشته و باید دوره‌های ضمن خدمت متعددی برای این افراد برگزار شود.

وزارت آموزش و پرورش طی سال‌های گذشته اقدام به برگزاری دوره‌های ضمن خدمت کرده تا معلمان با شیوه‌های تدریس جدید، مطالب کتب تازه تالیف شده و غیره بیشتر آشنا شوند تا علاوه بر ارتقاء سطح علمی این افراد، عرصه آموزش و پرورش کشور نیز ارتقاء یابد و به اهداف و سیاست‌های ابلاغی برسد اما در این میان طی 2الی 3 سال گذشته زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که معلمان برای حضور در دوره های ضمن خدمت پول پرداخت می‌کنند که جای تامل و تعجب دارد؛ در این بین حتی در فضای مجازی نیز کمپین‌هایی با عنوان " نه به ضمن خدمت پولی " به راه افتاد تا جلوی چنین اقداماتی گرفته شود.

البته چندی پیش زرافشان، معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که دوره های ضمن خدمتی که مجری آن آموزش و پرورش است رایگان است و منابع مالی آن را وزارتخانه تأمین می‌کند و مدیران مدارس حق دریافت وجه از معلمان برای برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت را ندارند از این رو دریافت هر گونه وجه از معلمان برای برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت تخلف است.

در این میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خانه ملت ضمن تاکید بر اینکه دریافت هزینه از معلمان برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت تخلف است، بر لزوم فراهم کردن شرایط مناسب برای فرهنگیان تاکید کردند تا صرفا دغدغه یادگیری برای این افراد وجود داشته باشد، نه اینکه با چنین اقداماتی آنها را در فشار مالی قرار داد.

دریافت پول از معلمان برای برگزاری دوره ضمن خدمت قابل دفاع نیست

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با اشاره به اینکه دریافت پول از معلمان به منظور برگزاری دوره ضمن خدمت به هیچ عنوان قابل دفاع نیست، گفت: وزارت آموزش و پرورش نباید کسری بودجه خود را از جیب معلمان تامین کند.

Image titleعلیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه اخیرا شنیده شده برای برگزاری دوره ضمن خدمت فرهنگیان از این افراد فرهیخته پول دریافت می‌شود که واقعا جای تعجب دارد، گفت: در این میان حتی برخی از معلمان اذعان می‌کنند برای شرکت در کلاس‌هایی که در شهرستان‌های خارج از محل سکونت‌شان برگزار می‌شود مجبور به پرداخت هزینه اسکان و خوابگاه هستند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دریافت پول از معلمان به منظور برگزاری دوره ضمن خدمت به هیچ عنوان قابل دفاع نیست، اظهار کرد: به هیچ عنوان نباید برای آموزش معلمان و افزایش سطح علمی آنها پول دریافت کرد و باید این امر به صورت رایگان برگزار شود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه انجام چنین اقداماتی از سوی وزارت آموزش و پرورش آسیب‌های فراوانی برای جامعه معلمان کشور به همراه دارد، ادامه داد: معلمان حقوق کافی دریافت نمی‌کنند از این رو دریافت پول برای برگزاری دوره ضمن خدمت موجب می‌شود فرهنگیان تحت فشار مالی قرار بگیرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش نباید کسری بودجه خود را از جیب معلمان تامین کند، تصریح کرد: هدف از آموزش ضمن خدمت، ارتقاء کیفیت کار افراد یک مجموعه است و هیچ فردی به طور اجبار در چنین کلاس‌هایی شرکت نمی‌کند از این رو باید شرایط مناسبی را برای افراد فراهم کرد که دغدغه‌ای جز یادگیری دروس وجود نداشته باشد.

عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه معلمان متعددی در خصوص برگزاری دوره‌های ضمن خدمت پولی به وی پیامک زده‌ و گزارش ارسال کرده‌اند، حتما این مهم را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح و پیگیری خواهد کرد.

دریافت هزینه از معلمان برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت تخلف است

Image titleعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه دریافت هزینه برای برگزاری دوره های ضمن خدمت از معلمان تخلف است، گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید اعتبار کافی برای عرصه آموزش و پرورش درنظر بگیرد.

قاسم احمدی‌لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش به دلیل کمبود بودجه اقداماتی انجام می دهد که برای جامعه آسیب‌زا است، گفت: یکی از این موارد دریافت هزینه برای برگزاری دوره های ضمن خدمت از معلمان است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه هزینه و اعتبار کمی برای وزارت آموزش و پرورش درنظر گرفته می شود، تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید اعتبار کافی برای عرصه آموزش و پرورش درنظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه به گفته اندیشمندان باید درب یک زندان را بست تا درب یک مدرسه باز شود، ادامه داد: به عنوان مثال برای اداره یک زندان چند برابر عرصه آموزش هزینه می شود، آن وقت انتظار داریم جامعه اصلاح شود.

احمدی‌لاشکی با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش اخیرا از افرادی که بر اساس قانون پذیرفته و استخدام کرده بود حدود یک میلیون تومان دریافت کرد، ادامه داد: این مهم در حالی است که حتی باید به این افراد هزینه نیز پرداخت شود اما این روند بالعکس شده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید به برای معلمان خدمات مناسبی فراهم شود تا علاوه بر ارتقاء سطع علمی، دارای انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیتشان شوند، اظهار کرد: دریافت هزینه برای برگزاری دوره های ضمن خدمت از معلمان تخلف بوده و اقدام مناسبی نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع برگزاری دوره های ضمن خدمت پولی قابل بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، خاطرنشان کرد: بنابراین در صورت لزوم به وزیر آموزش و پرورش برای این مهم تذکر داده خواهد شد.

 پولی بودن دوره ضمن خدمت، انگیزه معلمان را از بین می‌برد/ نباید از جیب فرهنگیان کمبود اعتبارات را جبران کرد

Image titleعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه برگزاری دوره ضمن خدمت و آموزش معلمان باید رایگان باشد، معتقد است پولی بودن این دوره‌ها، انگیزه معلمان را از بین می‌برد.

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن انتقاد از برگزاری دوره‌های ضمن خدمت پولی برای معلمان سراسر کشور، گفت: برگزاری دوره ضمن خدمت و آموزش معلمان باید رایگان باشد اما متاسفانه برای برگزاری کلاس برخی دروس، از افراد پول دریافت می‌شود.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارتقاء سطح علمی و سواد کارمندان یک نهاد و دستگاه‌ ضروری است، اظهار کرد: باید اذعان کرد که حضور در هر دوره آموزش ضمن خدمت نیازمند انگیزه و علاقه است از این رو زمانی که بابت این مهم از معلمان پول دریافت می‌شود، دیگر نمی‌توان گفت که انگیزه کافی برای حضور در کلاس‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس این روند بعد از دریافت پول، به افراد اعلام می‌شود که در آینده میزان حقوقشان افزایش یافته و این امر جبران خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته از معلمان هیچ پولی دریافت نمی‌شد، تصریح کرد: می‌توان اذعان کرد که از حدود چهارسال پیش است که دریافت پول برای برگزاری دوره خدمت رایج شده است.

ابطحی افزود: در گذشته برای اینکه بسیاری از افراد دوره آموزش کار با کامپیوتر را بگذرانند، به آنها پول نیز پرداخت می‌شد تا بتوان با ایجاد انگیزه سطح علمی این افراد را افزایش داد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت که یکی از دلایل دریافت پول از معلمان برای برگزاری برخی از دروس ضمن خدمت، کمبود اعتبارات وزارت آموزش و پرورش است اما نباید فراموش شود که اقدام مناسبی نبود و صحیح نیست.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

سیدمجتبی افتخار، مجید رامشینی و مهدی یوسفی نیک؛ مواضع خود را توضیح دادند

همایش ملی کارآفرینی روستایی افتتاح شد

جواد برادران بنا، موسی الرضا محمدعلیزاده و سوسن نوباغی؛ برنامه های خود را تشریح کردند

مجید زارعی، علی سماعی، حسن صفری و جعفر فرهادی مواضع خود را بیان کردند

محمدعلی خیرآبادی، سید شهرام دلبری، احمد ذبیحی و فریبا رشیدپور نظرات خود را تشریح کردند

جلال تعصبی، سید ابوالفضل حسینی، سید حسین حسینی جنبذی و عبداله حکم آبادی مواضع خود را توضیح دادند

ابراهیمیان، احمدی و انصاری مهر؛ مواضع خود را تبیین کردند

دشمن؛ مشکلات کشور را بزرگنمایی می کند

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

افزایش 50 درصدی میوه شب عید در سبزوار

گام محکم دولت یازدهم برای رونق اشتغال

گلایه شهروندان سبزوار از عدم نظارت بر طرح پارک الکترونیک خودرو

بانک ها از فرصت بخشودگی جرائم برای کمک به صنعتگران استفاده کنند

پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران برگزار شد

شتاب روند تخریب قنات ها در شهر سبزوار

يادواره شهدا با محوريت شهيد احمد نظيف برگزار مي شود

عامل عقب ماندگی سبزوار؛ نخبگان سیاسی آن هستند

بزرگ ترین فتنه؛ ایجاد یأس و بدبینی نسبت به نظام و انقلاب و ناکارآمد نشان دادن آن است

70 هزار معلم مفاد کمپین صنفی فرهنگیان را تایید کردند

​میزان مصرف آب؛ خیلی بالاست

انصافاً در حوزه مسایل شهری خدمات خوبی صورت گرفته است

طرح سند توسعه سبزوار؛ مدل برنامه ریزی استان شد

مسکن مهر احمدی‌نژاد ارثی که ۳ دولت را درگیر می‌کند

براي استفاده از ايده هاي دانش آموزان تلاش می کنیم

واکاوی قوانين و چالش هاي سد معبر در سبزوار

لازمه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانایی محور و پژوهش محور است

جامعه مترقی؛ فکر اندیشمندانش را دنبال می کند

پلاسکو در میان دود و آتش

مجمع انجمن اسلامی معلمان جوین تشکیل شد

دروغ بگویید اما وقیح نباشید!

سبزوارنگار