کد خبر : 8999
Print
مهران صولتی:

روحانی چگونه می تواند پیروز شود؟

جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۸

Image titleسبزوارنگار/روحانی چگونه می تواند پیروز شود؟

✍ مهران صولتی*

با وجود آنکه کمتر از چهارماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده  ولی فضای پیش رو همچنان مبهم و غبارآلود است.کارنامه حسن روحانی هم که پیش از این گمان می رفت با به فرجام رسیدن" برجام" ، سرشار از موفقیت باشد به آمیزه ای از بیم و امید تبدیل شده است . از همین رو پیروزی ترامپ ، طولانی شدن فرآیند رکود ، ملموس نبودن رشد اقتصادی برای مردم و کرختی جامعه ، نگرانی هایی را در میان طرفداران دولت تدبیر و امید ایجاد کرده است .در بعد سیاست داخلی هم مهمترین وعده رییس جمهور مبنی بر گشایش فضای سیاسی به مانع سخت ساختار قدرت برخورد کرد و ناکام ماند . لذا هم اکنون این پرسش به طور جدی قابل طرح است که روحانی برای انتخابات سال آینده چه چیزی در چنته دارد که بتواند برای دور دوم به ریاست جمهوری برسد ؟استدلال من این است که روحانی برای پیروزی در انتخابات می تواند به طور جدی روی اشتباهات رقبایش حساب کند. برخی از آنها عبارتند از :

1⃣ تعدد نامزدها : تجربه انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ نشان داد که دستیابی اصول گرایان به اجماع امری محال است . هم اکنون حداقل سه جریان (طرفداران احمدی نژاد ، پایداری و قالیباف) ،اصول گرایان را شقه کرده و بر تشتت و پراکندگی آراء ایشان افزوده اند . پیش بینی می شود همین وضعیت تا انتخابات تداوم یافته و باعث افزایش شانس روحانی شود.

2⃣  فشار نهادهای انتصابی : تجربه نشان داده است که تقابل نهادهای انتصابی و انتخابی به ویژه در چندماه منتهی به انتخابات می تواند به افزایش شانس پیروزی نامزد اصلاح طلب کمک کند . در همین راستا افزایش فشارها بر روحانی حتی تا حد جدی شدن مساله رد صلاحیت وی (اگر ناکام بماند ) می تواند موجب اقبال بیشتر مردم و افزایش رای آوری وی شود.

3⃣ حمله به زنان و جوانان : اگر اصلاح طلبان بتوانند دموکراسی را به " آزادی سبک زندگی" نزد جوانان ترجمه کنند می توانند به جلب آرای ایشان امیدوار باشند. در همین راستا افزایش حملات تریبون های اصول گرایی به مطالبات زنان و جوانان می تواند منجر به سیاسی شدن این طیف خاکستری ، گرایش به مشارکت و دادن رای به روحانی شود.

4⃣ اتهام نزدیکی روحانی به بیگانگان :از شواهد پیداست که اصول گرایان تصمیم گرفته اند که جامعه را به دو گفتمان انقلابی و غیر انقلابی تقسیم و روحانی و ظریف را به دوری از آرمان های انقلاب ( بخوانید نزدیکی به بیگانگان در برجام ) متهم کنند.این تجربه در انتخابات سال گذشته مجلس آزموده شد و با ابداع مفهومی به نام" لیست انگلیسی" ، به عکس موجب بسیج مردم و رای به" لیست امید" به ویژه در تهران شد.

5⃣ اتهام رانت خواری به دولت روحانی : اصول گرایان در چندماه گذشته نشان داده اند که مایلند به جامعه القا کنند که اشرافی گری و حقوق های نجومی ویژگی ذاتی دولت روحانی است . این اتهام هر چند ممکن است به اتحاد بیشتر در میان جوانان این طیف بینجامد ولی در میان مردم عادی که رانت خواری های دولت قبل را دیده اند نه تنها جاذبه ای ندارد بلکه در اثر تکرار زیاد می تواند به ضد خود و رای مجدد به روحانی تبدیل شود.

نکته پایانی :اگر حادثه غیر منتظره ای در سپهر سیاست ایران رخ ندهد روحانی همچنان رییس جمهور ایران خواهد بود ولی باید به جد نگران سال هایی باشیم که جامعه فرسوده ایران در پی بی اعتمادی فزاینده ، مستهلک شدن ذخایر معنوی و افول مشارکت اجتماعی ، حساسیت خود به تعیین سرنوشت و ایجاد تغییر درجامعه را از دست بدهد . آنجاست که دیگر اصلاح طلبی و اصول گرایی بلا موضوع می شود. حتی امروز هم بسیار دیر شده است ...

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟