کد خبر : 9006
Print
حسین طاهری فرد:

انتخابات 96 تداوم عقلانيت و اعتدال‌گرايي

دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۹

Image titleسبزوارنگار/انتخابات 96 تداوم عقلانيت و اعتدال‌گرايي
حسين طاهري‌فرد* 
هرچه به انتخابات 96 نزديک و نزديکتر مي‌شويم، صف آرايي‌هاي پيش از انتخابات و راهبردهاي احزاب و گروه‌هاي سياسي براي ارديبهشت ۹۶ نمايان‌تر مي‌شود. اصول‌گرايان که در خرداد 92 ميدان رقابت را به روحاني واگذار کرده بودند به دنبال پيدا کردن يک رقيب جدي براي رييس دولت يازدهم هستند و اکثر گروه‌هاي اصلاح‌طلب هم دم از حمايت از رييس‌جمهور مي‌زنند.
در حالي که به ماه‌هاي پاياني رياست‌جمهوري روحاني نزديک‌تر مي‌شويم تلاش تندروها براي القاء اين تفکر به بدنه جامعه که حسن روحاني به دليل ناتواني در عمل به وعده‌هايش، پايگاه راي خود را از دست داده و شانسي براي انتخابات سال ۹۶ ندارد هر روز بيشتر مي‌شود. حتي در اين ميان بخشي از تندروهاي جريان اصلاحات هم بحث عبور از روحاني را مطرح کرده و مي‌کوشد تا با حمايت مشروط خود از روحاني سهم بيشتري در دولت آينده داشته باشد.
اگرچه اظهار نظر‌هاي اين روزهاي بعضي از « اصلاح‌طلبان » و مطرح کردن حمايت مشروط اصلاح‌طلبان از روحاني در انتخابات رياست جمهوري آتي را صرفاً بايد اظهارنظر شخصي دانست، ولي اصلاح‌طلبان نبايد فراموش کنند که انتخاب روحاني آنان را از گوشه عزلت‌نشيني خارج کرد و بار ديگر توانستند پاي به عرصه سياسي کشور بگذارند و حتي بخشي از کرسي‌هاي بهارستان را به خود اختصاص دهند. از سوي ديگر نبايد فراموش کرد که اصلاح‌طلبان به طور کلي در موفقيت و روي کار آمدن روحاني نقش مؤثري داشتند.
با نگاهي واقع‌گرايانه به عملکرد دولت يازدهم، به‌سادگي مي‌توان فهميد که دولت روحاني با توجه به شرايط سياسي کشور و با يادآوري ملاحظات و محدوديت‌هاي پيش رو، در بسياري از موضوعات عملکرد قابل قبولي از خود ارائه کرده است و به نظر می رسد روحاني در انتخابات 96 براي انتخاب مجدد کار سختي در پيش نداشته باشد و دولت يازدهم هم هشت ساله خواهد شد.
بي‌شک در دولت تدبير‌و‌اميد هم علي‌رغم تمام تلاش دولت‌مردان کاستي‌ها و نواقصي بوده است. اما اوضاع اقتصادي کشور به واسطه سياست‌ها و اقدامات اعتدالي دولت روحاني رو به بهبود است. دولت يازدهم توانست با توافق هسته‌اي، تحريم‌ها را برداشته و زمينه بهبود روابط بين‌المللي و ورود سرمايه خارجي را باز کند. اگرچه کم‌‌و‌بيش آثار بسياري از تحريم‌ها هنوز باقيست، اما به اعتقاد بسياري از صاحب‌نظران و تحليل‌گران موفقيت دولت يازدهم در حوزه ديپلماسي مي‌تواند برگ برنده روحاني در انتخابات ٩۶ بوده و شرايط را به نفع وي تغيير دهد.
روحاني سکاندار جريان اعتدال است، جرياني که از ميانه‌روهاي اصول‌گرا و اصلاح‌طلب تشکيل شده است و از مشخصه‌هاي اصلي آنان مي‌توان به « معتدل بودن» و «حرکت عقلايي داشتن» اشاره کرد. واقعيت موجود اين است که امروزه روحاني توانسته است بخش مهمي از عقلاي جريان‌هاي اصلاح‌طلب و اصول‌گرا را با خود همراه کند. بنظر مي‌رسد در فضاي سياسي کنوني ميانه‌روهاي جريان اصول‌گرايي و اصلاح‌طلبي در برخي مسائل مهم به يک گفتمان مشترک رسيده‌اند. گفتماني که در تلاش است تا مانع تداوم انحصار‌طلبي افراطي جريان‌هاي تندرو در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي شود.
اگرچه با درگذشت ناگهاني آيت الله هاشمي، روحاني يکي از بزرگ‌ترين پشتوانه‌هاي اعتدالي‌اش را از دست داد، اما حضور پرشور مردم در مراسم تشييع آيت الله با وجود همه سختي‌ها، فشارها و مشکلات يعني پيروزي عقلانيت و اعتدال. علي‌رغم جنجال‌ها و بد‌اخلاقي‌هاي سياسي، در ۲۱ دي ۹۵ مردم با حضور ميليوني خود نشان دادند که همچنان به رأيي که داده‌اند پايبندند و همچنان خاطره منتخب اول تهران را گرامي مي‌دارند. چراکه تحقق آرمان‌هاي هاشمي، يعني گسترش آرمان‌هاي اصلاح طلبي و اعتدال.
و کلام آخر اينکه:
بايد اين واقعيت را پذيرفت که دولت اعتدال با همه فراز‌ و فرودش روي هم رفته در مسير درستي در حال حركت است و رويکرد کلي دولت روحاني، رويکرد منطقي و کارشناسانه است. پس در اين شرايط براي به نتيجه رسيدن برنامه‌هاي دولت يازدهم و تداوم عقلانيت و اعتدال‌گرايي انتخاب مجدد روحاني ضرورتي اجتناب ناپذير است.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟