کد خبر : 9007
Print
در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی عنوان شد:

جامعه مترقی؛ فکر اندیشمندانش را دنبال می کند

دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۴

سبزوارنگار/مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به همت احزاب اصلاح طلب سبزوار، مساعدت فرمانداری و آموزش و پرورش شهرستان در محل جوانسرای اسرار سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به همت احزاب اصلاح طلب سبزوار، مساعدت فرمانداری و آموزش و پرورش شهرستان در محل جوانسرای اسرار سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار؛ در ابتدای این مراسم که جمعی از اقشار مختلف مردم، اعضای شورای شهر، برخی از مسؤولین و اصحاب رسانه حضور داشتند، پس از قرائت قرآن و ذکر فاتحه، حسن پژوهان مهر؛ به نمایندگی از احزاب اصلاح طلب سبزوار ضمن ارائه گزارشی تحلیلی مختصری از اوضاع کشور، به حاضرین خیر مقدم گفت، سپس حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی عجم؛ دبیر مجمع روحانیون مبارز مشهد به ایراد سخنرانی پرداخت که مشروح سخنان وی به شرح ذیل است :

"مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ مردی نو اندیش، شجاع، با تقوا، زمان شناس، سیاستمدار، با سابقه بیش از 60 سال مجاهده و جهاد بود. انسان بزرگواری که به تعهد دینی عالمان دین پایبند بود.

مقام عالم و علمای دینی در قرآن و اندیشه های دینی؛ فوق العاده است، منتها عالم دینی دو رسالت بزرگ هم دارد و این دو رسالت است که می تواند ثمرات علم و دانایی را در جامعه و برای مردم به مرحله عمل بیاورد و در اسلام اگر علم و علامه بودن برای جامعه ثمراتی نداشته باشد؛ خیلی نمی تواند علم نافعی باشد. اصل رسالت پیامبران و در غیاب آن ها علمای دین، بر اساس دو پایه است: مبارزه با "جهل" و مبارزه با "ظلم". چون عامل بدبختی مردم در طول تاریخ یا از ناحیه جهل یوده است و یا از پایگاه ظلم و این دو؛ پایه های کفر هستند. تمام بدبختی ها، عقب ماندگی ها و چالش های زتدگی بشر، از جهل و ظلم است و پیامبران آمده اند که این دو مرکز را از بین ببرند و عالمان هم وظیفه شان همین است که جهل و ظلم را از محیط زندگی انسان پاک کنند تا بشریت به آزادی، عزت، عدالت، توسعه، پیشرفت و معنویت برسد. تجربه تاریخی جامعه بشری این را برای ما ثابت کرده است که با وجود جهل و ظلم؛ هیچ توسعه ای اتفاق نخواهد افتاد. جهل و ظلم؛ لازم و ملزوم یکدیگر هستند و با هم رابطه تنگاتنگ دارند، یعنی هرجا جهل هست، ظلم هم هست و هر جا ظلم باشد، جهل هم وجود دارد.

برای این که این دو پایگاه مفسده انگیز از بین برود؛  "بیان" لازم است. خدای متعال در آیه 187 سوره مبارکه آل عمران می فرماید: «و اذ اخذ الله میثاق الذین اوتوا الکتاب لتبیننه للناس. یعنی ما پیمان گرفتیم از دانایان و آگاهان جامعه که بیان کنند برای مردم.» چون با بیان است که مردم؛ حقیقت را می فهمند و آگاه می شوند و ظلم را تشخیص می دهند و آن گاه زمینه اصلاحات و نجات جامعه فراهم می شود.

بیان؛ مهم ترین عامل تفهیم و تفهم است. خلق الانسان علمه البیان(سوره مبارکه الرحمن) بنابراین یکی از عظمت هایی که خداوند به انسان داده؛ قدرت بیان است تا با آن بتواند به مردم آگاهی برساند.

این بیان در چه شرایطی می تواند مؤثر و آگاهی بخش باشد؟

ما دو نوع بیان داریم: بیانی که آگاهی بخش است و همه مردم و جامعه از برکت بیان و آگاهی؛ قهرمان می شوند و بیانی داریم که سفله پرور است و جهالت را تحکیم می بخشد که این؛ برای یک ملت، فاجعه بزرگی است.

حال در چه شرایطی بیان؛ آگاهی بخش است و در چه شرایطی سفله پرور است؟

در جامعه ای که آزادی بیان هست؛ مردم، همه آگاه و همه قهرمان می شوند. قهرمان؛ آن فرد و ملتی است که می تواند بفهمد و اظهار وجود کند و به عقلانیت برسد و صلاح و فساد خود و جامعه خود را تشخیص دهد، این انسان؛ قهرمان و برجسته است.

اما اگر آزادی بیان نبود؛ زبان ها جور دیگری می شوند و جامعه به خمودگی گرفتار می شود و به سفله پروری می انجامد.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: اصل دین من عقلانیت است.

بنابراین؛ بیان باید عقلانیت را در جامعه ترویج کند و مردم از عقلشان استفاده کنند. برای رشد جامعه معرفت و شناخت لازم است ولی متأسفانه این بیان که وظیفه علمای دین است، فراموش می شود و یکی از عظمت هایی که آقای رفسنجانی داشت این بود که بیان داشت، بیان حقایق را داشت، بیان روشنگر داشت. بیانی که جهل و ظلم از آن صدمه می خورد.

امیرالمؤمنین علی(ع) در رابطه با عالمان دین این گونه بیان می کند که من خلافت را که پذیرفتم به این خاطر بود که اولاً مردم خواستند و دوم این که خداوند از عالمان و دانایان پیمان گرفته که نگذارند جامعه به دو قطب فقیر و غنی تقسیم شود.

بیان عالم باید کاری کند که نگذارد جامعه به این وضعیت گرفتار شود. جامعه دو قطبی وضعیت بسیار نامطلوبی است چرا که محال است در این جامعه؛ اخلاق و دین رشد کند، چنین جایگاهی؛ مرکز رشد فساد است و اگر همه دنیا هم بسیج شوند، وقتی مردم، به شرایط تبعیض گرفتار شوند؛ چنین جامعه ای نمی تواند پاک شود، و پر از گناه می شود. علت این که بسیاری از این تبلیغات دینی یک ذره ارزش ندارد و هر چه بیش تر می شود، بیش تر فساد ایجاد می شود؛ همین است که علت ها را نمی دانیم. وقتی علت، موجود است، معلول هم خود به خود هست. با وجود نا آگاهی، تبعیض و ظلم در جامعه، همه فسادها درست می شود و هیچ اصلاحی اتفاق نمی افتد. آقای رفسنجانی این موارد را پی گیری می کرد.

بیان باید راه درست شدن زندگی را به مردم نشان دهد. چه طور می شود مردم، از شرایط زندگی با رفاه، امنیت، همزیستی مسالمت آمیز، با ثبات، با توسعه برخوردار شوند؟ این ها بیان می خواهد که کار عالمان دین است. چه کاری بکنیم که مردم با هم خوب بشوند؟ یکی از نکاتی که این عالم بزرگ این قدر مورد هجمه بود، این قضیه بود. ایشان دیدگاه انسان شناسی مهمی داشت.

اصولاً در مورد انسان دو دیدگاه متفاوت وجود دارد:

یک دیدگاه می گوید؛ انسان ها، منهای عقیده، دین، و نژادشان، کرامت ذاتی دارند و خداوند، انسان را با کرامت آفریده است، بنابراین هر انسانی محترم است و چون محترم است، حق دارد و هیچکس را نمی توان از حقوق فردی و اجتماعی اش محروم کرد.

یک برداشت دیگر از انسان می گوید: انسانِ مؤمن؛ محترم است و اگر مؤمن نبود؛ هیچ احترامی ندارد، می شود به او ظلم کرد، به او زور گفت و او را از همه حقوقش محروم کرد. جنگ های مذهبی با توجه به برداشت های متعدد از ایمان، شکل می گیرد. این دیدگاه جامعه را به کلی از هم جدا می کند.

در صورتی که ایمان و اثرات آن فقط در آخرت است و مؤمن؛ در دنیا از حقوق ویژه برخوردار نیست. بنابراین حتی پیامبر هم با یک مسیحی و کلیمی به لحاظ حقوق اجتماعی، برابر است. همه مردم، حق حیات دارند. همه انسان ها باید از حقوق برابر، امنیت، شغل، مسکن برخوردار باشند و حرمت همه باید حفظ شود و به عقاید همه باید احترام گذاشت. برداشت انسان شناسانه آقای هاشمی این بود که ملت ایران همه محترم هستند و نباید از حقوق اجتماعی خود محروم شوند وگرنه جامعه ثبات پیدا نخواهد کرد و ریشه هجمه ها به ایشان از همین جاست. منتها آن تفکر؛ چون عقب مانده است و منافعش اقتضا می کند و می خواهد در رأس باشد، همه اختیارات را می خواهد، بنابراین تهمت می زند... هر جا تهمت، دروغ، فریب، زور، و پول وارد صحنه شد، بهترین دلیل است برای بطلان آن جریان. اگر بخواهیم جریان حق را از باطل تشخیص بدهیم؛ باید ببینیم با چه شیوه ای می خواهد خودش را جا بیندازد. شما هیچ پیامبری را سراغ ندارید که برای رسیدن به اهدافش، دروغ بگوید، فریب بدهد، پول خرج کند و زور بگوید. این ها مال جریان باطل است. باطل در طول تاریخ برای این که بتواند بماند، از این ابزارها استفاده کرده است، این شیوه کفر است.

شیوه حق؛ بیان، استدلال، منطق و عقلانیت است. بدترین گناه این است که ذهن مردم را از حقیقت منحرف کنیم. باید مردم بفهمند. باید عقلانیت را تقویت کرد. پیغمبر آمده تا عقل مردم را روشن کند و از این طریق است که می توان حقیقت را جا انداخت. آقای هاشمی این فکر را داشت و این فکر مهم است و باید بماند. اگرچه با رفتن هاشمی ضربه هولناکی به کشور وارد شد اما آن چه که می تواند فقدان ایشان را جبران کند؛ فکر ایشان است، فکر که نمی میرد. اگر جامعه ما مترقی باشد باید فکر اندیشمندانش را دنبال کند.

پیامبر اکرم(ص) در اواخر عمر شریفشان به مردم فرمودند: قرآن چهار اصل را برای زنده ماندن مشخص کرده است؛ یکی ایمان است، یعنی این که شما بفهمید دنیا حساب و کتاب دارد، قانونمند است، خالقی علیم و حکیم آن را آفریده است و همه آن چه در این عالم است؛ بر اساس روالی درست و منطقی آفریده شده است و بدانید که دنیا؛ پوچ نیست و انسان؛ بی هدف به دنیا نیامده است. دوم این که، بر اساس این ایمان، با عمل صالح می شود در دنیا ماند، عمل صالح؛ عملی است که مطابق با سنت های الهی باشد. سوم؛ همیشه حق را در زندگی خود زنده نگه دارید و صدای حق در جامعه شما تضعیف نشود و اگر حق خواهی و حق طلبی در جامعه ضعیف شد؛ من باشم یا نباشم، شما موفق نخواهید شد. چهارم؛ مقاوم باشید.

دو عامل شما را فاسد می کند: یکی از درون و دیگری از بیرون. مبادا هواهای نفسانی چون حرص، طمع و خودخواهی بر شما غلبه کند که منجر به حق کشی و بی عدالتی می شود و دیگر این که نگذارید بدها بر شما مسلط شوند، در برابر آن ها مقاومت کنید. متأسفانه امروز این صدا در جامعه ما بسیار ضعیف است و آدم هایی که بخواهند رسالت درست عالمان دین را بیان کنند؛ متهم می شوند. امروز اگر از عدالت، آزادی، عزت، اصلاح  و بیان آزاد صحبت شود، می بینید که چقدر ترش می کنند. به قول مولا علی(ع) که می فرماید: وای بر جامعه ای که در آن جامعه؛ جاهلان با کرامت هستند و عالمان بر دهانشان لجام است.

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم"

Image title

Image title

Image title

Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
y.m
۱۳۹۵/۱۱/۵ ۱۱:۴۴
1 0
از زیارت عاشورا چیزی نگفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مجید دواچی
۱۳۹۵/۱۱/۵ ۲۱:۲۶
0 0
چرا، اتفاقاً گفت، ولی چون می خواستم موارد مهم را منعکس کنم و بنا نداشتم جزئیات و ذکر مصادیق را انعکاس بدهم، از طرح این مثال خودداری کردم، به گمانم بحث زیارت عاشورا در زمان طرح موضوع عقلانیت، مطرح شد و سخنران از این که برخی افراد، آگاهانه یا نا آگاهانه برخی مسائل ازجمله: حل مشکلاتی چون ازدواج، اشتغال و ... را منوط به قرائت زیارت عاشورا می کنند، انتقاد کرد.
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است