کد خبر : 9008
Print
سیدعلی احمدی نژاد:

پلاسکو چگونه ویران شد؟

سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷

Image titleسبزوارنگار/پلاسکو چگونه ویران شد؟
سیدعلی احمدی نژاد*
پس از آتش سوزی و ویرانی ساختمان  پلاسکو بحث های زیادی در فضای مجازی صورت گرفت که چگونه می شود سازه ای به این بزرگی در اثر آتش سوزی ویران شود؟ و اصلا حریق در طبقات بالایی بوده و چه ارتباطی به طبقات زیرین داشته است؟ نکته دیگری که بعضی به آن مشکوک بودند این بود که ساختمان به طور کاملا عمودی خراب شد یعنی همانگونه که یک تخریب مدیریت شده پس از مدتها مطالعه میتواند رخ دهد. همچنین برخی از وجود تعدادی انفجار که در فیلمها دیده می¬شود به عنوان نکته ابهامی یاد کرده اند. در این نوشتار تلاش نمودم که به طور خلاصه این موارد را توضیح دهم:
1- ساختمان پلاسکو یک سازه تمام فولادی با نمای کلاف بندی شده بود. اصولا به جز ساختمانهای با مصالح بنایی هیچ ساختمانی نمی تواند در برابر آتش مقاومت کند. از زمانی که یک سازه فولادی آتش می گیرد یعنی آتش به طور کامل در آن شعله می کشد تا زمانی که ساختمان  فرو میریزد در حالت عادی ده دقیقه تا حداکثر یک ساعت است. این  زمان  در یک سازه بتنی ممکن است تا سه ساعت نیز طول بکشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که وقتی دمای فولاد بالا رود، بخش عمده ای از مقاومت خود را از دست داده و توان باربری آن به شدت کاهش می یابد. این ساختمان به شدت سنگین که تبدیل شده بود به انباری و عمده فروشی فشار زیادی را به سازه وارد می¬کرد. با بالارفتن حرارت سازه، سقف طبقات بالا توان مقاومتی خود را از دست داده و تخریب شدند. طبیعتا پس از تخریب،  کل سقفهای بالایی  به روی طبقات پایین افتادند. از آنجا که تیرها و اتصالات هر طبقه توان تحمل بار همان طبقه را داشت بلافاصله سقف طبقه زیرین نیز از اتصالات خود جدا شد. به عبارت دیگر طبقات یکی پس از دیگری به روی هم افتاده و انهدام کامل رخ داد. 
2- سوال دیگری که مطرح شده  این است که چرا ساختمان  به طور عمودی پایین آمد و انفجارهایی که در طبقات پایین دیده می¬شود ناشی از چیست. پاسخ به این سوال البته نیاز به بررسی های بیشتر و بازدید از نزدیک سازه دارد همچنین مطالعه دقیق نحوه خرابی و پلان سازه میتواند به پاسخ بهتر کمک کند. اما آنچه هم اکنون به نظر میرسد این است که این سازه به دلیل خالی بودن فضای داخل، به صورت دودکش عمل کرده و علاوه بر اینکه باعث گسترش حریق شده، فضا را برای تخریب به درون باز گذاشته است. همچنین ساختار نمای بسیارمحکم و کلاف بندی شده پلاسکو نیز تا حدی جلو تخریب به بیرون را میگیرد. زمانی که ساختمان، طبقه به طبقه بر روی هم می¬ افتد در واقع فضای بین دو سقف که از هوا پر شده از بین می¬رود، هوای محبوس به دنبال راه فراری میگردد و با فشار از پنجره ها بیرون میزند و حالتی شبه انفجار را به وجود می آورد که در فیلمها قابل رویت است.
3- آیا امکان جلوگیری از تخریب وجود داشت؟ با توجه به این حجم از وسایل  آتش زا که در ساختمان بود و همچنین ارتفاع بالای سازه به نظر میرسد که شاید بهترین گزینه این بود که این آتش سوزی رخ نمیداد و یا ساختمان به وسایل اطفای حریق هوشمند مجهز بود و میتوانست در همان  ابتدا آتش را خاموش کند. وگرنه با چنین حجمی از آتش سوزی، معمولا سازه های فلزی نمیتوانند مقاومت نمایند. 
4- سوال مهمی که مطرح میشود این است که چه باید کرد تا بتوانیم ساختمانهای فلزی را در برابر حریق مقاوم کنیم؟ در پاسخ به این این سوال  به وسایل اطفای حریق هوشمند که امر بسیار مهمی است نمیپردازم و فقط به مسائل سازه ای اشاره کوتاهی خواهم نمود. 
الف.: آکاسیوها و  پرکننده های سبک که در سقفها و دیوارها استفاده میشود قابلیت شعله ور شدن زیادی دارد و از آنجا که این قطعات در کنار اجزای سازه ای قرار دارند می توانند به راحتی ساختمان شما را دچار یک حریق ویرانگر نمایند. حتی الامکان از این مصالح استفاده ننمایید.
ب: هرچه پوشش روی قطعات همانند گچ و خاک گچ ضخیم تر باشد مقاومت سازه شما در برابر حریق بیشتر خواهد شد. 
پ: امروزه پوشش هایی در بازار  وجود دارد که به کمک پمپ باد بر روی اجزای فولادی پاشیده شده و عایقی را بر روی سازه تشکیل میدهند این عایق میتواند مدت زمانی که حرارت به فولاد میرسد را نیم تا یک ساعت به تاخیر بیندازد. البته ضخامت بیشتر عایق طبیعتا نتیجه بهتری خواهد داد. در ساختمانهای معمولی این مدت زمان برای اطفای حریق کافی است. 
5- در پایان  بهتر است از این حادثه دلخراش درس عبرت گرفته، علاوه بر یادگیری نحوه اطفای حریق، ضوابط ایمنی را در ساخت و بهره برداری از ساختمان  خود رعایت نماییم.


*کارشناس ارشد عمران

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟