کد خبر : 9008
Print
سیدعلی احمدی نژاد:

پلاسکو چگونه ویران شد؟

سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷

Image titleسبزوارنگار/پلاسکو چگونه ویران شد؟
سیدعلی احمدی نژاد*
پس از آتش سوزی و ویرانی ساختمان  پلاسکو بحث های زیادی در فضای مجازی صورت گرفت که چگونه می شود سازه ای به این بزرگی در اثر آتش سوزی ویران شود؟ و اصلا حریق در طبقات بالایی بوده و چه ارتباطی به طبقات زیرین داشته است؟ نکته دیگری که بعضی به آن مشکوک بودند این بود که ساختمان به طور کاملا عمودی خراب شد یعنی همانگونه که یک تخریب مدیریت شده پس از مدتها مطالعه میتواند رخ دهد. همچنین برخی از وجود تعدادی انفجار که در فیلمها دیده می¬شود به عنوان نکته ابهامی یاد کرده اند. در این نوشتار تلاش نمودم که به طور خلاصه این موارد را توضیح دهم:
1- ساختمان پلاسکو یک سازه تمام فولادی با نمای کلاف بندی شده بود. اصولا به جز ساختمانهای با مصالح بنایی هیچ ساختمانی نمی تواند در برابر آتش مقاومت کند. از زمانی که یک سازه فولادی آتش می گیرد یعنی آتش به طور کامل در آن شعله می کشد تا زمانی که ساختمان  فرو میریزد در حالت عادی ده دقیقه تا حداکثر یک ساعت است. این  زمان  در یک سازه بتنی ممکن است تا سه ساعت نیز طول بکشد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که وقتی دمای فولاد بالا رود، بخش عمده ای از مقاومت خود را از دست داده و توان باربری آن به شدت کاهش می یابد. این ساختمان به شدت سنگین که تبدیل شده بود به انباری و عمده فروشی فشار زیادی را به سازه وارد می¬کرد. با بالارفتن حرارت سازه، سقف طبقات بالا توان مقاومتی خود را از دست داده و تخریب شدند. طبیعتا پس از تخریب،  کل سقفهای بالایی  به روی طبقات پایین افتادند. از آنجا که تیرها و اتصالات هر طبقه توان تحمل بار همان طبقه را داشت بلافاصله سقف طبقه زیرین نیز از اتصالات خود جدا شد. به عبارت دیگر طبقات یکی پس از دیگری به روی هم افتاده و انهدام کامل رخ داد. 
2- سوال دیگری که مطرح شده  این است که چرا ساختمان  به طور عمودی پایین آمد و انفجارهایی که در طبقات پایین دیده می¬شود ناشی از چیست. پاسخ به این سوال البته نیاز به بررسی های بیشتر و بازدید از نزدیک سازه دارد همچنین مطالعه دقیق نحوه خرابی و پلان سازه میتواند به پاسخ بهتر کمک کند. اما آنچه هم اکنون به نظر میرسد این است که این سازه به دلیل خالی بودن فضای داخل، به صورت دودکش عمل کرده و علاوه بر اینکه باعث گسترش حریق شده، فضا را برای تخریب به درون باز گذاشته است. همچنین ساختار نمای بسیارمحکم و کلاف بندی شده پلاسکو نیز تا حدی جلو تخریب به بیرون را میگیرد. زمانی که ساختمان، طبقه به طبقه بر روی هم می¬ افتد در واقع فضای بین دو سقف که از هوا پر شده از بین می¬رود، هوای محبوس به دنبال راه فراری میگردد و با فشار از پنجره ها بیرون میزند و حالتی شبه انفجار را به وجود می آورد که در فیلمها قابل رویت است.
3- آیا امکان جلوگیری از تخریب وجود داشت؟ با توجه به این حجم از وسایل  آتش زا که در ساختمان بود و همچنین ارتفاع بالای سازه به نظر میرسد که شاید بهترین گزینه این بود که این آتش سوزی رخ نمیداد و یا ساختمان به وسایل اطفای حریق هوشمند مجهز بود و میتوانست در همان  ابتدا آتش را خاموش کند. وگرنه با چنین حجمی از آتش سوزی، معمولا سازه های فلزی نمیتوانند مقاومت نمایند. 
4- سوال مهمی که مطرح میشود این است که چه باید کرد تا بتوانیم ساختمانهای فلزی را در برابر حریق مقاوم کنیم؟ در پاسخ به این این سوال  به وسایل اطفای حریق هوشمند که امر بسیار مهمی است نمیپردازم و فقط به مسائل سازه ای اشاره کوتاهی خواهم نمود. 
الف.: آکاسیوها و  پرکننده های سبک که در سقفها و دیوارها استفاده میشود قابلیت شعله ور شدن زیادی دارد و از آنجا که این قطعات در کنار اجزای سازه ای قرار دارند می توانند به راحتی ساختمان شما را دچار یک حریق ویرانگر نمایند. حتی الامکان از این مصالح استفاده ننمایید.
ب: هرچه پوشش روی قطعات همانند گچ و خاک گچ ضخیم تر باشد مقاومت سازه شما در برابر حریق بیشتر خواهد شد. 
پ: امروزه پوشش هایی در بازار  وجود دارد که به کمک پمپ باد بر روی اجزای فولادی پاشیده شده و عایقی را بر روی سازه تشکیل میدهند این عایق میتواند مدت زمانی که حرارت به فولاد میرسد را نیم تا یک ساعت به تاخیر بیندازد. البته ضخامت بیشتر عایق طبیعتا نتیجه بهتری خواهد داد. در ساختمانهای معمولی این مدت زمان برای اطفای حریق کافی است. 
5- در پایان  بهتر است از این حادثه دلخراش درس عبرت گرفته، علاوه بر یادگیری نحوه اطفای حریق، ضوابط ایمنی را در ساخت و بهره برداری از ساختمان  خود رعایت نماییم.


*کارشناس ارشد عمران

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند