کد خبر : 9030
Print
در گفت و گو با مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري سبزوار بررسی شد:

واکاوی قوانين و چالش هاي سد معبر در سبزوار

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۱

Image titleسبزوارنگار/امروز پديده ناهنجار سد معبر سد معبر يكي از مشكلات لاينحل شهرداري ها محسوب مي شود. هر روزه بسياري از افراد با استفاده نامتعارف از معابر عمومي مانع از اعمال حق عمومي مي گردند كه شهرداري و ماموران آن ملكف به رسيدگي و جلوگيري از انسداد معبر و رفع سد معبر مي باشند.
 از اين روست كه انجام اين تكليف قانوني همواره با مشكلات زيادي روبرو بوده و ما هر روز شاهد برخورد بين ماموران و افراد متخلف هستيم چرا كه به نظر مي رسد ضمانت اجراي كافي جهت ارتكاب اين تخلف در قانون موجود نمي باشد.
در اين رابطه گفتگويي با مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري سبزوار داشتيم كه وي به توضيحي در اين باره پرداخت و گفت: سد معبر به هر عملي گفته مي شود كه باعث انسداد معابر عمومي مي شود به طوري كه عبور و مرور از آنها به طور دائم يا موقت غير ممكن و دشوار شود.
محمدرضا آستاني افزود: طبق ماده ۱۰۱ قانون شهرداري ها معابر و شوارع عمومي كه در اثر تفكيك اراضي احداث مي شود متعلق به شهرداري است و شهرداري در قبال آن به هيچ عنوان، وجهي به صاحب آن پرداخت نخواهد كرد.
وي اظهار كرد: در جايي ديگر تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری ها اين طور توضيح مي دهد كه اراضی کوچه‌های عمومی، میادين، پیاده‌روها، خیابان‌ها و به‌طور کلی معابر و بستر رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و‌ باغ‌های عمومی و گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است ملک عمومی محسوب و در ‌مالکیت شهرداری است.
او اضافه كرد: در واقع شهرداري موظف است از معابر به عنوان يك ملك عمومي حفاظت كند و همواره آن را براي استفاده عموم آماه نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگيري كند.
آستاني بيان كرد: استفاده از معابر عمومي، ميدان ها، پارك ها، باغ هاي عمومي حق طبيعي هر شهروند است و هيچكس نمي تواند مانع اين استفاده شود.
وي به مصاديق سد معبر اشاره كرد و سد معبر صنوف، خودروهاي دوره گرد و ثابت، دست فروشي و فعاليت هاي غيرمجاز خياباني، كارتن خوابي، برپايي چادر در سطح پارك ها و معابر، ريختن مصالح و يا نخاله هاي ساختماني ، ايجاد موانع فيزيكي ثابت و غيرثابت در معابر و پياده روها، دكه هاي غير مجاز، حفاري هاي غيرمجاز و فاقد اصول ايمن، خودروهاي فرسوده و اسقاطي رها شده، توقف يا پارك وسيله نقليه در مكان هاي نامناسب در پياده روها از جمله آن مي باشد.
او ادامه داد: طبق تبصره ۱ بند ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز آنها و میدان ها و پارکها و باغهای عمومی برای کسب و یا سکنی و یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق بوسیله مأمورین خود رأسا اقدام کند.
او بيان كرد: در مورد دكه هاي منصوب قبل از تصويب اين قانون، شهرداري مكلف بود نسبت به برداشتن آن اقدام و چنانچه صاحبان اين قبيل دكه ها ادعاي خسارت داشته باشند با نظر كميسيون مقرر در ماده ۷۷ نسبت به جبران خسارت آنها اقدام كند ولي كساني كه بعد از تصويب اين قانون به نصب دكه هايي در معابر عمومي كنند شهرداري موظف است راسا و به وسيله مامورين خود در برداشتن اين قبيل دكه ها و رفع سد معبر اقدام كند و اشخاص مذبور حق ادعاي هيچگونه خسارتي نخواهند داشت.
وي با بيان اينكه گذاشتن اجناس در خارج از چارچوب مغازه و تحت عنوان زير بالكن خلاف مقررات مي باشد، تصريح كرد: در اين رابطه شهرداري موظف به رفع موانع مورد اشاره است درواقع بنا بر فتواي مراجعه تقليد تجاوز به پياده روها و سد معبر شرعا جايز نيست.
وي ادامه داد: طبق ماده ۳۰ و ۳۱ قانون مدني ايران مالك حق هرگونه دخل و تصرفي را در ملك خود داراست مگر در خصوص آنچه قانون مستثني كرده است.
آستاني بيان كرد: در اين خصوص شهرداري كه طبق تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداري مالك معابر، شوارع عمومي ، كوچه هاي عمومي، ميادين، پياده روها، خيابان ها و.. است نيز از اين قاعده مستثي نيست.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري سبزوار با بيان اينكه شهرداري به عنوان مالك حق هرگونه دخل و تصرفي را در ملك خود داراست، اضافه كرد: از اين رو شهرداري موظف است از معابر به عنوان ملك عمومي حفاظت نموده و همواره آن را براي استفاده عموم آماده نگهدارد و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگيري كند، در اين رابطه خود نيز نمي تواند در آن تصرفي نمايد كه مانع از استفاه عمومي گردد.
او بيان كرد: براساي مفاد يك ماده ۵۵ شهرداري، شهرداري از طريق ماموران خود صرفا مكلف به جلوگيري و رفع موانع موجود درمعابر مي باشد و هيچگونه ضمانت اجرايي براي جلوگيري از تكرار اينگونه تخلفات وجود ندارد.

آستاني ادامه داد: هرچند در برخي موارد شهرداري هاي برخي از مناطق و استان هاي كشور از طريق ماموران خود اقدام به جمع آوري وسايل ايجاد كنندگان سد معبر و انتقال آن به انبار شهرداري ها نموده اند و حتي با وضع مقرراتي در خصوص نحوه عودت چنين وسايلي از جمله اخذ تعهد محضري يا اخذ جريمه و اقدام به تحويل مواد فاسد شدني از قبيل ميوه و تره بار پس از ۱۲ ساعت به مراكز بهزيستي و انجمن هاي خيريه، قصد جلوگيري از تخلف سد معبر را داشته اند اما ديده مي شود كه بخاطر عدم وجود وجاهت قانوني براي چنين اقداماتي چه بسا با خود ماموران مورد شكايت متخلفان قرار گرفته و مجازات شده اند.
وي افزود: پيشنهاد مي شود شهروندان قبل از ايجاد شغل موقعيت محل كسب را متناسب با نوع شغلي كه تصميم دارند انتخاب كنند تا ناچار به استفاده از پياده رو نشوند چرا كه بيرون گذاشتن كالا و اجناس دليل فروش بيش تر نيست.
آستاني گفت: آنچه مشتري را جذب مي كند زيبايي و نظم واحد صنفي است گاهي مي توان با انجام يكسري تغييرات جزئي در چيدمان واحد صنفي علاوه بر زيبايي بيشتر از انجام تخلفات شهري مثل سد معبر پيشگيري و با آرامش و بدون دغدغه به كسب و كار خود پرداخت.

منبع: درگاه الکترونیکی شهرداری سبزوار

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است