کد خبر : 9036
Print
حسین طاهری فرد:

فضاي مجازي کليد فتح پاستور

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۳

Image titleسبزوارنگار/فضاي مجازي کليد فتح پاستور
حسين طاهري‌فرد*
تا پيش از انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، هيچ کدام از جناح‌هاي سياسي به اهميت واقعي فضاي مجازي و شبکه‌هاي ارتباطي موبايلي پي نبرده بودند و در واقع با وجود همه ابزارهاي رسمي تبليغاتي، اهميت چنداني براي فضاي مجازي قائل نبودند. ناگهان گروه‌ها و احزاب سياسي رقباي اصلي خود را نه در تريبون‌هاي رسمي بلکه در شبکه‌هاي ارتباطي و مجازي يافتند و آرام آرام تأثيرگذاري و اهميت شبکه‌هاي اجتماعي به رقابت‌هاي انتخاباتي راه يافت.
از آنجايي که اصلاح‌طلبان محروم از ابزارهاي رسمي تبليغاتي بودند، زودتر از سايرين براي ارتباط با مخاطبانشان به فضاي مجازي روي آوردند. از سوي ديگر اصولگرايان با در اختيار داشتن تريبون‌هاي رسمي خود را بي‌نياز از شبکه‌هاي مجازي مي‌دانستند. اما انتخابات مجلس دهم، نشان داد که محاسبات اصولگرايان درباره فضاي مجازي و قياس ميان تأثيرگذاري اين ابزارها و صدا‌و‌سيما، نادرست بوده است. چراکه در دهكده جهاني روزگاري‌ست « عصر رسانه‌هاي تک‌گو » به پايان رسيده است.
اصلاح‌طلبان توانستند به مدد « تلگرام و شبکه‌هاي اجتماعي » با افزايش آگاهي‌ها و ترغيب مردم به حضور در پاي صندوق‌هاي رأي شکست سختي به اصولگرايان تحميل نمايند. بنا به آمارهاي رسمي « 79 درصد از کل فعاليت‌هاي انتخاباتي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در فضاي مجازي، در تلگرام انجام شد و مابقي شبکه‌ها همچون فيس‌بوک، توئيتر و غيره نقش جدي نداشتند.» در بررسي‌هاي نظام پايش شاخص‌هاي ارتباطات کشور تا پايان سال ۹۴، حضور کاربران اينترنت در شبکه‌هاي اجتماعي از سال ۹۲ که ۲۰ درصد بود، در پايان سال ۹۴ به ۶۵ درصد افزايش يافته است.
شکست غافلگير کننده اصولگرايان در انتخابات مجلس از يك طرف و ظرفيت گفتمان‌سازي شبکه‌هاي مجازي و موبايلي از سوي ديگر باعث شد تا نيروهاي سياسي اصولگرا كه تا پيش از اين رويداد، خود را بي‌نياز از پرداختن به شبکه‌هاي اجتماعي و اهميت آن مي‌دانستند و از هيچ تلاشي براي محدودکردن آن فروگذار نبودند، اين واقعيت غير قابل انكار را بپذيرند كه عصر انحصار رسانه‌هاي تک‌گو بسر آمده است. اصولگرايان که دليل اصلي شکست سنگين خود در انتخابات اسفند 94 را غفلت از شبکه‌هاي اجتماعي مي‌دانستند، با تغيير استراتژي به حضور فعال در شبكه‌هاي مجازي روي آوردند. حضور چهره‌هاي شاخص اصولگرايي در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند روشن کنند تاکتيک اصولگرايان براي انتخابات 96 باشد.
بنظر مي‌رسد راهبرد اصلي اصولگرايان براي انتخابات آتي رياست جمهوري حضور گسترده در شبکه‌هاي اجتماعي براي « مديريت خبر‌سازي و باز‌نشر » آنها توسط نيروهاي وابسته باشد. از اين‌رو حضور چهر‌هاي مطرح اصولگرايان در شبکه‌هاي اجتماعي را بايد در راستاي تبليغ و طرح ديدگاه‌هاي جناح راست در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي دانست. نيروهاي سياسي اصولگرا با حضوري فعال در شبکه‌هاي ارتباطي در تلاشند تا با فراهم كردن خوراک سياسي و فکري براي نيروهاي وابسته و بازنشر آنها بتوانند از اين طريق با مخاطبان خود ارتباطي غيرمستقيم برقرار كرده و با هدايت ديدگاه‌هاي آنان آب رفته را به جوي بازگردانند.
اگرچه امروزه به نظر مي رسد همه نيروهاي معتدل سياسي، نقش و تأثير فضاي مجازي در گردش آزاد و مستند اخبار و اطلاعات را پذيرفته‌اند. اما بعضي از نهاد‌هاي خارج از دولت در آستانه برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري با طرح « محتواي مجرمانه در شبکه‌هاي موصوف » بحث فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي و ساماندهي کانال‌هاي تلگرامي را مطرح مي‌کنند. دولت يازدهم با همه انتقاد‌ها و فشارها براي ايجاد محدوديت براي شبکه‌هاي ارتباطي موبايلي، از فعاليت شبکه‌هاي مجازي استقبال و حمايت کرده است. دولت روحاني در برابر فشارها، تهمت‌ها و جوسازي‌ها تسليم نشد چراکه به اعتقاد دولت‌مردان اعتدال « هرچه مردم آگاه‌تر باشند، انتخاب‌شان نيز آگاهانه‌تر خواهد بود و نبايد شرايط به‌گونه‌اي باشد که هرکس پول بيشتري دارد، پيام بيشتري را به مردم منتقل کند. »
امروزه با گسترش روز افزون شبکه‌هاي اجتماعي موبايلي نظارت بر عملکرد آن‌ها ضرورتي اجتناب ناپذير است. اما بايد اين واقعيت را پذيرفت که اينترنت يا شبکه‌هاي اجتماعي موبايلي، نقش غير قابل انکاري در افزايش آگاهي مردم دارند و دسترسي بيشتر به اينترنت و شبکه هاي اجتماعي موبايلي به اذعان کارشناسان و صاحب‌نظران مي تواند باعث مشارکت گسترده مردم در انتخابات آتي شود.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند