کد خبر : 9047
Print
حسین طاهری فرد:

پلاسکو فرصتي براي مرور درس‌ها

سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۲

Image titleسبزوارنگار/پلاسکو فرصتي براي مرور درس‌ها
حسين طاهري‌فرد*
با اين‌که چند هفته از حادثه پلاسکو مي‌گذرد اما همچنان در محافل سياسي و اجتماعي درباره دلايل رخ دادن اين حادثه و عملکرد قاليباف و مجموعه مديريتي‌اش صحبت مي‌شود. سرانجام شهردار تهران براي ارائه گزارش و بررسي ابعاد مختلف حادثه ساختمان پلاسکو در جلسه شوراي شهر تهران حضور يافت. گزارش محمد باقر قاليباف کانديداي چندين دوره‌ي انتخابات رياست‌جمهوري در شوراي شهر تهران مانند گزارش او در مجلس بود، گزارشي که به نظر غير واقعي، فرافکنانه و بيشتر شبيه ميتينگ‌هاي تبليغاتي براي انتخابات رياست‌جمهوري بود. بنظر مي‌رسد سياست براي قاليباف به مقوله بسيار جذابي تبديل شده است و اگر او سياست را رها کند سياست رهايش نمي‌کند.
نگاهي به عملکرد قاليباف اين واقعيت را آشکار مي‌کند که ساختار مديريتي شهرداري تهران با مشکلات اساسي رو به روست و براي برون رفت از اين وضعيت نيازمند تغييرات و اصلاحات جدي در ساختار سياسي- مديريتي شهر تهران مي‌باشد. ضعف مديريتي، نبود برنامه‌ريزي درست، کمبود امکانات و افراد متخصص در بخش‌هاي مختلف شهرداري؛ از جدي‌ترين مشکلات شهرداري تهران است.
اگرچه رويدادهاي طبيعي قابل پيش‌بيني هستند و با برنامه‌ريزي، آگاهي‌دهي و اقدام به‌موقع مي‌توان از افزايش تلفات و خسارات جلوگيري کرد، اما متاسفانه در طول سال‌هاي گذشته اکثر فعاليت‌هاي شهرداري تهران در خصوص حوادث طبيعي به فعاليت‌هاي بعد از وقوع رويدادهاي طبيعي خلاصه شده است، و در اين بخش نيز سرعت عمل وجود نداشته و اقدامات بصورت ديرهنگام صورت گرفته است. 
بي‌شك برخي از حوادث و اتفاقات سال‌هاي اخير رويدادهاي گريز ناپذير بوده‌اند اما براي مبارزه با آنها بايد از قبل برنامه و آمادگي وجود داشته باشد. شوربختانه عملکرد قاليباف و نهادهاي تحت امرش در مواجهه با حوادث در سال‌هاي گذشته و سال جاري، نشان داده است که آنها چنين برنامه و آمادگي را نداشته‌اند. بي ترديد تخصصي شدن بخش‌هاي مختلف شهرداري و آتش‌نشاني ضرورتي اجتناب ناپذير است. ضعف عملکرد اين نهادها در برابر حوادث، ناشي از عدم تخصص در اين بخش‌ها است. بسياري از مسئولين و کارمندان اين نهادها تحصيلات تخصصي در اين زمينه ندارند و به همين دليل هم نمي‌توانند برنامه‌هاي دقيق براي مبارزه با حوادث طبيعي را بكار گيرند. 
اگرچه قاليباف بار ديگر انتقادها درباره عملکرد ضعيف شهرداري درباره پيشگيري از اين حادثه و خاموش کردن به موقع آتش‌سوزي در آن را رد کرد و بجاي مسئوليت پذيري و عذرخواهي‌ بابت قصور احتمالي، « ناکارآمدي در آئين‌نامه‌ها و مقررات » را از دليل اصلي حادثه پلاسکو اعلام کرد، اما نبايد فراموش کرد که قضاوت و داوري در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو در صلاحيت دستگاه قضايي است و رسيدگي به جرم و قصور احتمالي بحثي است که علي‌القاعده دستگاه‌هاي نظارتي و قوه قضاييه بايد آن را بررسي و تصميم هاي لازم را اتخاذ کنند.
حادثه ساختمان پلاسکو ابعاد مختلفي دارد که نياز به بررسي کارشناسي دارد و بي‌ترديد عدم پاسخ‌گويي مسئولين کشور به افکار عمومي نتايج غيرقابل جبراني براي کشور خواهد داشت. علي‌رغم اينکه در حوزه مديريت بحران با مسائل و نواقص جدي روبرو هستيم، نتيجه بررسي‌ها هرچه باشد، بي‌شک نتيجه نهايي بايد منجر به بهره‌گيري از نقاط قوت و رفع نقاط ضعف باشد و اگر اين ناکارآمدي حل نشود بعيد نيست دوباره حادثه‌اي همچون پلاسکو تکرار شود.
و کلام آخر اينکه
آقاي شهردار؛ عملکرد ضعيف مديران در روزهاي بحران سر باز مي‌کند. بنظر مي‌رسد بيشتر مشکلات موجود در بحران‌هاي فعلي بخاطر « بحران مديريت » است تا « مديريت بحران ». مديريت بحران به معناي « اداره کردن بحران » نيست، بلکه به معني يک برنامه عملياتي جامع با قابليت اجرايي در حوزه مديريت بحران است. مديريت بحران به « شعار‌ و قرار گرفتن در مقابل عکاسان و خبرنگاران راديو ‌و ‌تلويزيون» نيست و نيازمند برنامه‌ريزي صحيح و مديريت علمي است.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟