کد خبر : 9092
Print
حسین طاهری فرد:

آيا بهارستان‌نشينان دغدغه‌هاي فرهنگيان را درک مي‌کنند؟

سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰

سبزوارنگار/لايحه بودجه کل کشور در حالي در مجلس شورای اسلامی براي تصويب نهايي در حال بررسي است که روحاني و دولتمردان اعتدال بارها از نگاه ويژه به فرهنگيان و حل مشکلات آنان «سخن‌ها» گفته‌اند و از سوی ديگر تغييرات دير هنگام کابينه يازدهم را هم در راستاي تغيير نگاه دولت به مقوله آموزش و مشکلات اقتصادي زيربنايي‌ترين نهاد توسعه‌اي کشور عنوانمي‌کنند. اما شوربختانه با گذشت سه‌ سال و اندي از آغاز بکار دولت يازدهم و برخلاف تمامي اظهار نظر‌ها و ادعاها، تاکنون فرهنگيان شاهد اقدامي راهگشا در اين زمينه نبوده‌اند و بايد گفت دولت يازدهم براي پاسخگويي به مطالبات فرهنگيان از پويايي و جديت لازم برخوردار نيست.

Image titleسبزوارنگار/آيا بهارستان‌نشينان دغدغه‌هاي فرهنگيان را درک مي‌کنند؟

حسين طاهريفرد* 
لايحه بودجه کل کشور در حالي در مجلس شورای اسلامی براي تصويب نهايي در حال بررسي است که روحاني و دولتمردان اعتدال بارها از نگاه ويژه به فرهنگيان و حل مشکلات آنان «سخنها» گفتهاند و از سوی ديگر تغييرات دير هنگام کابينه يازدهم را هم در راستاي تغيير نگاه دولت به مقوله آموزش و مشکلات اقتصادي زيربنايي‌ترين نهاد توسعه‌اي کشور عنوان ميکنند. اما شوربختانه با گذشت سه سال و اندي از آغاز بکار دولت يازدهم و برخلاف تمامي اظهار نظر‌ها و ادعاها، تاکنون فرهنگيان شاهد اقدامي راهگشا در اين زمينه نبودهاند و بايد گفت دولت يازدهم براي پاسخگويي به مطالبات فرهنگيان از پويايي و جديت لازم برخوردار نيست.
به باور نگارنده دولت يازدهم در سال پاياني فعاليت خود براي بودجهريزي در بخش آموزش‌ و‌ پرورش به صورت کارشناسي عمل نکرده است. در واقع روندي که دولت اعتدال در زمينهي عدالت بودجهاي در پيش گرفته است منفعلانه و نااميد کننده است. لايحه بودجه 96 آموزش و پرورش تکرار تراژدي سالهاي گذشته است و با نيازهاي واقعي اين وزارتخانه همخواني نداشته و در نتيجه تداوم مشکلات آموزش و پرورش را به دنبال خواهد داشت.  قطعاً مشکلات مالی و اقتصادي آموزش و پرورش اثرات منفي بر زندگي معيشتي فرهنگيان داشته و باعث کاهش کيفيت آموزش عمومي خواهد شد.
اما آن چه که اين روزها بيش از همه چيز موجب آزرده‌خاطري فرهنگيان شده و آن‌ها را از بهارستان نشينان نااميد کرده است، عدم توجه نمايندگان مجلس به مسائل و مشکلات  آموزش و پرورش است. امروزه صداي اعتراض فرهنگيان از هر گوشه و کنار کشور در ارتباط با سياستها، غفلتها، کاستيها و نبود عدالت بودجه‌اي بلند است. آموزش و پرورش از دير باز با مشکلات مفرط بودجه‌اي درگير بوده است، که بخشي از آن به ناتواني و انفعال وزراي آموزش و پرورش در چانه‌زني و لابي‌گري براي افزايش بودجه و اعتبارات مورد نياز بر ميگردد و قسمت مهمتر آن به عدم توجه و اهتمام جدي دولتها به حل مشکلات ساختاري نهاد حساس آموزش‌ و‌ پرورش بر ميگردد.
فارغ از هياهوي رسانهاي و خبريهاي گوناگون درباره بودجه ناچيز آموزش و پرورش و کمپينهاي اعتراضي فرهنگيان، اين واقعيت تلخ را بايد پذيرفت که آموزش‌ و پرورش از لحاظ مالی و اقتصادي با مشکلات جدي درگير است و در اين سال‌ها اوضاع معيشتي فرهنگيان نه تنها بهبود نيافته که از بسياري جهات بدتر هم شده است. نمايندگان مجلس با اين همه ضعفها و کاستيهاي موجود در آموزش‌ و پرورش که بخشي از آن به عهده آنان است، بايستي با جديت براي صيانت از حقوق و منافع فرهنگيان و دانشآموزان تلاش کنند.
مسئله اقتصاد و بودجه‌ريزي آموزش و پرورش نياز به يک عزم ملی و جدي براي اصلاح ريشه‌اي دارد، جديتي كه به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني ديده نمي‌شود. به نظر ميرسد در شرايط فعلي نمايندگان مجلس مصلحت آموزش‌ و پرورش و فرهنگيان را فداي منافع حزبي و جناحي خود کردهاند. حال سوال اساسي اين است آيا زمان آن نرسيده است تا نمايندگان مجلس احساس مسئوليت بيشتري کنند و تصميم منطقي و عاقلانه را جايگزين زدوبندهاي سياسي و مصلحت انديشي نمايند؟!
اين روزها انتظار فرهنگيان از بهارستان نشينان اين است که با دور انديشي دغدغه‌هاي آنان را درک ‌کنند و براي رفع تبعيض و توزيع عادلانه بودجه تلاش کنند. با توجه به اين نکته که « آموزش و پرورش زيربناي توسعه کشور است» ، از قانونگزاران انتظار می رفت که حداقل همزمان با پرداختن به مسائل حاشيه‌اي و سياسي يک جلسه اضطراري هم براي بررسي مشکلات آموزش و پرورش به خصوص اصلي‌ترين مشکل اين روزهاي آموزش و پرورش، يعني « تخصيص بودجه و اعتبارات کافي »برگزار کنند.

*کارشناس ارشد جامعهشناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟