کد خبر : 9124
Print
حسین طاهری فرد:

مراکز اسکان فرهنگيان؛ آنچه هست و آنچه بايد باشد

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۸

Image titleسبزوارنگار/مراکز اسکان فرهنگيان؛ آنچه هست و آنچه بايد باشد
حسين طاهري‌فرد*
هرساله با شروع فصل بهار و فراغت خيل عظيم معلمان از تدريس، بحث سفرهاي نوروزي و نحوه استفاده بهينه از امکانات رفاهي آموزش‌وپرورش داغ شده و مسئولان امر از بهبود شرايط اسکان و خدمات بهتر به فرهنگيان چه «مصاحبه‌هايي» که نمي‌کنند! چند سالي است که استفاده از فضاي مدارس در ايام نوروز براي اسکان مسافران فرهنگي و غير‌فرهنگي به يک شيوه مرسوم تبديل شده است. هر چند حرف و حديث‌هاي بسياري پيرامون استفاده از فضاي مدارس براي اسکان مسافران تا ميزان درآمد حاصل از اجاره مدارس و نحوه هزينه کردن آن، از طرف منتقدان مطرح و پاسخي از طرف مسئولان امر به آن داده نمي‌شود.
در طرح اسکان فرهنگيان، مدارس تحت پوشش ستاد اسكان فرهنگيان به 3 گروه ويژه، الف و ب «فقط تقسيم‌بندي» شده‌اند. درجه‌يندي مدارس بخاطر امکاناتشان، متفاوت است اما در عمل اگر از سرناچاري و تنگ دستي گذرتان به اينگونه مدرسه‌ها افتاده باشد خواهيد ديد که تفاوت فقط در حد حرف باقي مانده است و در عمل همگي آنها تحت عنوان گروه «ويژه» با امکاناتي يکسان به همه، نه‌فقط فرهنگيان اجاره داده مي‌شوند. ستاد اسكان موقت فرهنگيان مكلف به سرويس دهي به فرهنگيان و خانواده درجه يك آنهاست، اما افسوس که در ايام نوروز به هر ستاد اسکاني که مراجعه نمايد تفاوتي بين شما فرهنگي و ساير اقشار غيرفرهنگي نمي‌گذارند و اولويت با کساني است که زودتر آمده‌اند نه فرهنگي بودن!
کلاس‌هاي مراکز اسکان فرهنگيان با فرش يا موکتي کثيف و رنگرو رفته با پتوهايي که نشاني از تميزي در آنها يافت نمي‌شود مجهز شده‌اند. يک دستگاه تلويزيون قديمي که بيشتر به درد دکور مي‌خورد تا استفاده از آن، يخچال کوچکي که سالهاست رنگ نظافت به خود نديده است و از سيستم گرمايش و سرمايش که اصلاً نبايد سخن گفت. چيزي شبيه آشپزخانه بسيار كوچك، حمام و سرويس‌هاي بهداشتي دانش‌آموزي مشترک که کسي رغبتي به استفاده از آنها نشان نمي‌دهد از خدمات بهينه و تجهيزات مراکز اسکان فرهنگيان است! مقايسه امکانات مدارس و مراکز رفاهي آموزش‌وپرورش با ساير ارگان‌هاي دولتي و نه شبه دولتي‌ها، عمق فاجعه را به خوبي به‌تصوير مي‌کشد. قاطبه فرهنگيان به عنوان مخاطبان اصلي مراکز اسکان نوروزي از خدمات ارائه شده ناراضي هستند و اکثريت آنان عطاي اسکان در اين مراکز را به لقاي آن بخشيده و ترجيح مي‌دهند از اين مراکز استفاده نکنند.
مديرکل تعاون‌و‌پشتيباني وزارت آموزش‌وپرورش با اظهار رضايت از مراکز اسکان فرهنگيان، در پاسخ به نارضايتي برخي فرهنگيان از محل‌هاي اسکان نوروزي گفت « امسال ۲۹ ميليارد تومان براي اسکان نوروزي فرهنگيان در نظر گرفته شده که نسبت به سال قبل ۶ برابر شده است.» به گفته عباسعلي باقري مديرکل تعاون‌‌و‌پشتيباني وزارت آموزش‌وپرورش « در حال حاضر جامعه هتلداران نسبت به ارائه خدمات آموزش‌و‌پرورش به همکاران فرهنگي اعتراض کرده است و مي‌گويد؛ چرا اينقدر امکانات فراهم کرده‌ايد؟!!!»
امروزه توجه به نيازهاي روحي ‌و‌ خستگي ناشي از فعاليت‌هاي روزمره از دغدغه‌هاي اصلي تمامي سازمان‌ها محسوب مي‌شود. جامعه بزرگ فرهنگيان از متوليان آموزش‌وپرورش انتظار دارد با کمي همت و احساس مسئوليت همانند ساير سازمان‌هاي دولتي براي آسايش کارمندان خود تلاش نموده و مانع سرگرداني و اتلاف هزينه آنان شوند. اما غافل از اينكه که مدارس و اماکن اقامتي وابسته به آموزش‌وپرورش به دليل عدم تعهد مسئولان امر به خدمت رساني درست و شايسته با کمترين امکانات در خدمت فرهنگيان مي‌باشد.
در بحث امكانات رفاهي، با توجه به اينکه مدارس از ارکان اصلي اسکان به شمار مي‌رود بايستي در تأمين فضا و تجهيزات، کيفيت خدمات‌رساني مورد توجه ويژه‌اي قرار گيرد. اما دريغ و افسوس که هميشه اين نکات عالي در حد «شعار» باقي مي‌مانند و در اين مراکز هيچگونه امکانات حداقلي که در خور عزيزان فرهنگي باشد وجود ندارد. شوربختانه مدارسي را که بعنوان اسکان در نظر گرفته‌اند بسيار نامطلوب و کثيف هستند که اگر تمام امکانات را با خود نيز برده باشيد باز نمي‌توانيد در آن گرد و خاک بخوابيد.
اطلاع‌رساني بسيار ضعيف, بکار‌گيري مدارس غير استاندارد و فاقد امکانات ابتدايي براي اسکان, بکار‌گيري افراد کم‌حوصله در پاسخگويي به مسافران فرهنگي بخشي ازکاستي‌هاي اسکان فرهنگيان در کشور است که بايد مورد بازبيني قرار گيرد. اما ظاهراً موضوع به همين جا ختم نمي‌شود؛ بهداشت محيط‌مدرسه، نظافت و رعايت بهداشت سرويس‌هاي بهداشتي، وضعيت سيستم آب گرم‌و‌سرد، سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي، نور و تهويه مدارس از جمله مواردي است که بايد مورد بازرسي جدي قرار ‌گيرد. در اين شرايط بنظر مي‌رسد توقع از نهاد آموزش‌وپرورش براي خدمت رساني به فرهنگيان در وهله اول و درآمدزايي اين مراکز در عرصه خدمت‌رساني به ساير اقشار جامعه در وهله دوم، بيهوده است.

و سخن آخر؛
حال سوال اساسی فرهنگيان از مديرکل تعاون‌‌و‌پشتيباني وزارت آموزش‌وپرورش اينست؛ آيا ارگان‌ها و وزارتخانه‌هاي ديگر هم مانند آموزش‌و‌پرورش بعنوان يکي از اعضاي ستاد مرکزي هماهنگي خدمات سفر، دغدغه اسکان مردم و نه پرسنل و کارمندان خود را دارند يا فقط آموزش‌و‌پرورش بايد يک تنه به‌قيمت نارحتي و بي‌احترامي به فرهنگيان و خانواده‌هايشان جور تمام نهادهاي متوالي گردشگري کشور را بکشد؟ آقای مدير کل از کدام امکانات و تمهيدات مراکز اسکان اظهار رضايت مي‌کنيد که فرهنگيان نديده‌اند و لمس نکرده‌اند؟! آيا به‌راستي همکاران فرهنگي که از سر اجبار و ناچاري گذرشان به اين مراکز افتاده است با شما هم عقيده‌اند يا جز شرمندگي و پشيماني بيشتر چيزي نصيبشان نشده است؟! آيا مديران ستادي و ارشد آموزش‌وپرورش هم در اين مدارس و با اين شيوه اسکان داده مي‌شوند؟! بهتر نيست بجاي «شعار و فرافکني»، دنبال برنامه‌ريزي زيرساختي براي رفاه فرهنگيان باشيد؟

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟