کد خبر : 9125
Print
سبزوارنگار:

پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران برگزار شد

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۲

سبزوارنگار/پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران پنجشنبه19 اسفند95 در محل باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد. بنابراین گزارش؛ در ابتدای جلسه، سید عبدالرزاق موسوی(دبیرکل انجمن اسلامی معلمان ایران)، محمدرضا عارف(نماینده مجلس و رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان) و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی(وزیر آموزش و پرورش) سخنانی ایراد کردند.

Image title

سبزوارنگار/پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران برگزار شد
به گزارش سبزوارنگار؛ پنجمین کنگره انجمن اسلامی معلمان ایران پنجشنبه19 اسفند95 در محل باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد.
بنابراین گزارش؛ در ابتدای جلسه، سید عبدالرزاق موسوی(دبیرکل انجمن اسلامی معلمان ایران)، محمدرضا عارف(نماینده مجلس و رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان) و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی(وزیر آموزش و پرورش) سخنانی ایراد کردند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان گفت: اصلاح‌طلبان با رعایت اخلاق اصل رقابت را پذیرفته‌اند و اعتقاد دارند که فردای رقابت باید تبدیل به رفاقت شود.

محمدرضا عارف با بیان اینکه  فراکسیون  امید برنامه‌محور است، اظهار داشت:این فراکسیون  هفته آینده برنامه‌‌های خود را درباره  مورد معلمان اعلام می‌کند.

 وی با تاکید بر اینکه در فراکسیون امید جهت‌گیری‌ها در جهت منزلت و معیشت معلمان است، ادامه داد:  اخیرا در جلسه‌ای با حضور اساتید برجسته دانشگاه تربیت مدرس مطالبات هیئت رئیسه دانشگاه را دریافت کردیم.
 رئیس فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه در این فراکسیون برای حل مشکلات معلمان به دنبال راه حل‌های کوتاه مدت نیستیم، تصریح کرد: باید  معلمان  در جایگاه واقعی خود قرار گیرندو  مسائل آموزشی هم جزو مطالبات باشد.
 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه  یکی از وظیفه‌های مهم ما در مجلس این است که به معیشت معلمان برسیم،‌گفت: معلم به عنوان قشر پیشرو باید فقط دغدغه آموزش داشته باشد و امروز ما در مسیر غیر صحیح مطالبات را دنبال می‌کنیم.
 عارف با عنوان این موضوع که  ما باید برنامه پایدار داشته باشیم که سلیقه‌ای نباشد، افزود:  نباید برای پاداش عیدی معلم‌ها چندین ساعت وقت وزیر را بگیریم و در آخر به نتیجه هم نرسند.
 رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تصریح کرد: هدف در مسئله آموزش باید این باشد که اولین اولویت شغل در هر خانواده‌ای به سمت معلم بودن سوق پیدا کند.
 نماینده مردم تهران به مذاکرات اخیر فراکسیون امید با دانشگاه خوارزمی اشاره کرد و گفت: اخیراً جلسه‌ای با مسئولان این  دانشگاه داشتیم که  قول داده‌اند به میدان بیایند و کار چند جانبه انجام دهند.
 عارف با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های دولت اصلاحات معلمان بودند، گفت:‌ اگر این نگاه در دولت اصلاحات نگاهی درازمدت پیدا می‌کرد شاید نتایج بهتری می‌گرفتیم.
 وی با اشاره  به انتخابات سال آینده گفت: ما باید در عمل نشان دهیم که منافع ملی را بر منافع گروهی ترجیح می‌دهیم و مبنا را عقل و خرد گذاشته‌ایم.
 رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان  با اشاره به تشکیل این شورا، بیان کرد: تشکیل این شورا عقلانی بود و در زمانی که  تشکل‌های کوچک سیاسی حاضر نیستند زیر یک چتر کار کنند، جریان اصلاحات با ایجاد این شورا ظرفیت خود را نشان داد.
 وی با تأکید بر اینکه باید گام سوم (انتخابات 96) را محکم برداریم، گفت: برنامه ما حضور مردم پای صندوق‌های رأی است. اصلاح‌طلبان با رعایت اخلاق اصل رقابت را پذیرفته‌اند و اعتقاد دارند که فردای رقابت باید تبدیل به رفاقت شود.
 رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در همین زمینه افزود:‌ ما از حق خودمان گذشتیم و دست رفاقت را به سمت همه گروه‌های داخل کشور دراز کردیم. بنابراین برخی از این مشکلات ما اصلاح شده و امروز محور اصلاح‌طلبان شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است.
 وی در مورد انتخابات شوراها نیز تأکید کرد: انتخابات شوراها به لحاظ جایگاه مردم در شوراها برای ما مهم تلقی می‌شود و البته ما تشکیل شوراها را دستاورد دولت اصلاحات می‌دانیم. بنابراین باید با انتخاب چهره‌های دردآشنا جایگاه شوراها را ارتقا دهیم.
 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به مصوبات شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درباره انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌راهبردهای ما در جلسه هفته آینده اعلام خواهد شد.

Image titleوزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: هر گامی که در جهت تثبیت و ارتقای نهادهای مدنی برداشته می‌شود، قدمی در راه توانمندسازی جامعه و پیشبرد فرآیند توسعه ملی و اصلاحات همه‌ جانبه است.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ادامه داد: تلاش شما معلمان برای بالا بردن ظرفیت‌ها و گسترش فرصت‌های پیش‌ روی انجمن، کوششی ملی است که از آثار و نتایج آن نظام آموزش و پرورش، جریان اصلاحات، جامعه و نظام سود می‌برند.
دانش آشتیانی خاطرنشان کرد: انجمن اسلامی معلمان برای من که دیروز توفیق همراهی و همکاری با شهید بزرگوار رجائی را داشتم و امروز که افتخار دوستی و همکاری بسیاری از اعضای آن را دارم، نهادی ناشناخته نیست.
وی به ظرفیت بالقوه و بالفعل انجمن اسلامی معلمان اشاره کرد و افزود: من از قدیم با این انجمن آشنا بودم و اکنون به حمایت‌ها، مساعدت‌ها، نقدها و راهنمایی‌های شما پشت گرم و نیازمند هستم.
وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: از روزهای پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و دوره اصلاحات تاکنون در تلخ و شیرینی روزگار با هم بودیم و امیدوارم که آرمانهای بالای انقلاب و اندیشه‌های بلند حضرت امام را در مسیر اعتلای ایران اسلامی و ارتقای نظام آموزش و پرورش با هم پی بگیریم.
دانش آشتیانی بر ضرورت ساختن ایرانی آزاد، آباد و سربلند تاکید کرد و افزود: کاری ضروری‌تر و بنیادین‌تر از پرورش فرزندان این سرزمین و آموزش به آنان نیست و نهاد آموزش و پرورش نیازمند توسعه همه‌جانبه، متوازن و موزون کشور است و توفیق این نهاد توفیق نظام جامعه و ناکامی آن ناکامی همه است.
وی ادامه داد: من پیش از قبول این مسئولیت دشوار به اعتبار حرفه، علاقه و تجربه معلمی و سابقه و مسئولیت مدیریت در سطوح مختلف آموزش اجرایی و برنامه‌ریزی به وضوح دیده‌ام که هرگونه سرمایه‌گذاری برای مدرسه، معلم و دانش‌آموز سرمایه‌گذاری بلندمدت برای توسعه و پیشرفت کشور و بهبود و اصلاح همه امور جامعه است.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: امروز هم که بنا به احساس مسئولیت دینی و ملی در راه کمک به دولت تدبیر و امید مسئولیت پذیرفته‌ام هر روز در این اندیشه راسخ‌تر می‌شوم که مبدا همه تحولات کشور نظام آموزش و پرورش است.
دانش آشتیانی با بیان اینکه آموزش و پرورش محدود به یک دستگاه اجرایی نیست، گفت: آموزش و پرورش مسئله محوری جامعه، نظام و دولت است و هر گشایشی در آن، گشایش در سایر بخش‌ها و عرصه‌ها است و هر تنگنایی در این دستگاه تاثیرگذار در همه زمینه‌های زیربنایی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی محسوب می‌شود.
وی افزود: مسئله معلم، مدرسه و دانش‌آموز از جمله مسائل ملی هستند و بحث در مورد ضرورت بهبود و ارتقای وضعیت معلمان و مدارس و تعلیم فرزندانمان را نمی‌توان محدود به وزارت آموزش و پرورش و حتی دولت و دستگاه‌های حاکمیتی کرد و همه چیز را در چهار دیواری مدرسه دید.
وزیر آموزش و پرورش مسئله امروز و فردای جامعه را آموزش و پرورش دانست و اظهار کرد: باید بهینه‌سازی نظام آموزش و پرورش دغدغه عام و ملی باشد. من هم در برنامه‌های کوتاه ‌مدت و هم در برنامه‌های درازمدت و میان‌مدت به روشنی اعلام کرده‌ام که در وهله اول، هم ما در درون بخش و هم سایر مسئولان و سیاستگذاران در بیرون بخش و هم همه ارکان نظام در سطوح تقنینی و حقوقی نهادهای مدنی صنفی، علمی و سیاسی نیاز داریم که با نگاهی نو و آینده‌نگرانه فرصت‌ها و تحلیل‌های پیش‌رو را در آموزش کشور ببینیم.
دانش آشتیانی ادامه داد: اگر آموزش و پرورش و مسائل آن در کانون توجهات جامعه، نخبگان، نهادهای مدنی و دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی قرار بگیرد و تبدیل به گفتمان قالب در کشور شود را برای خروج از تنگناهای کنونی و ورود به افقی نو در حوزه تعلم و تربیت باز می‌شود.
وی اضافه کرد: مسئله معیشت معلم، کهنگی و ناکارآمدی رویکردها، اقتصاد آموزش و پرورش ، محرومیت، تبعیض در نظام آموزشی، فرسودگی مدرسه و دورافتادگی از نیازها باید در مرکز بحث‌ها و گفت‌وگوهای تخصصی در کانون سیاست‌گذاریها و برنامه‌های رسمی و اجرایی قرار گیرد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: به رغم همه محدودیت‌ها و کمبودهایی که وجود دارد فرصت‌های مهمی نیز هست که باید در پایه‌ها آنها به کارهای بزرگی دست زد.
وی ضمن تشکر از عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و حمایت خاص رییس جمهوری گفت: از همه نهادها و تشکل‌های مدنی، صنفی، علمی و سیاسی صمیمانه می‌خواهم که برادران و خواهران مسئولتان را در آموزش و پرورش کمک کنید تا در این رویکرد و راه بتوانند گامهای بلندتر و استوارتری بردارند.
دانش آشتیانی ادامه داد: دولت فارغ از ظرفیت‌های گسترده نهادهای مدنی و شبکه‌های اجتماعی و بدون حمایت و هدایت علما، اندیشمندان، دانشمندان، هنرمندان، روشنفکران و اصحاب رسانه و به دور از مشارکت فعال معلمان، اولیا و دانش‌آموزان نمی‌تواند قدم‌های موثر در بهسازی نظام آموزش و پرورش بردارد.
وزیر آموزش و پرورش معلمان و فرهنگیان را بهترین گروه مرجع در انجام تحولات عمیق و پردامنه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانست و افزود: دانش‌آموزان محرکه اصلی و مایه ایجاد شور، نشاط و امید در کشور هستند و مدرسه هم به لحاظ کالبدی و معنوی کانون تحولات در جامعه است.
وی گفت: شما دوستان در این مقطع حساس تاریخی به عنوان نهادها و تشکل‌های مدنی میراث‌داران انقلاب اسلامی پیش برندگان اصلاحات و اعتدال در کشور هستید و ما را در وزارت مجدانه کمک کنید تا آینده‌ای بهتر از امروز داشته باشیم و بزرگترین سرمایه این سرزمین که سرمایه انسانی است ارتقا بخشیم.

Image titleسپس 38کاندیدای عضویت در شورای مرکزی و 10 داوطلب عضویت در شورای نظارت و داوری به معرفی اجمالی خود پرداختند.
پس از اتمام فرآیند رأی گیری که به صورت مخفی و مکتوب انجام گرفت، سید عبدالرزاق موسوی، صفر اسلامی، سید فؤاد حسینی، فرروز عطائی، عبدالرضا فولادوند، داود محمدی، محمدعلی گندمی، عزت الله عباسی، علی خواجوی، علیمحمد مصلحی، جواد نظریان، حسن خلیل آبادی، سید جابر موسوی، سید حسن الحسینی، و علی اکبر محسنی نسب به عنوان اعضای اصلی، و مهناز احمدی، سید حسین نیکویی، قدرت اله رحیمی، مهوش فاطمه عباسقلی زاده و زهره حیدری به عنوان اعضای علی البدل به شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران راه یافتند.
همچنین سید محمد سیدی، علیرضا مسرور، غلامعلی اصغریان و سید محمد افتخار نیز به عنوان اعضای شورای نظارت و داوری انجمن اسلامی معلمان ایران انتخاب شدند.


Image title

Image title


Image title


Image title


Image title


Image title


Image title


Image title


Image title


Image title


Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است