کد خبر : 9139
Print
سبزوارنگار:

گلایه شهروندان سبزوار از عدم نظارت بر طرح پارک الکترونیک خودرو

جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۱

Image titleسبزوارنگار/سبزوار دومین شهرستان خراسان رضوی به لحاظ وسعت و جمعیت است. همچنین به لحاظ تعداد خودرو نیز سبزوار از شهرستان‌های پرتردد استان است.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومي شهرداري سبزوار، با توجه به این‌که کمبود محل پارک خودروها در معابر اصلی و پرتردد شهر همواره یکی از معضلات و مشکلات شهری است از این رو شهرداری سبزوار ساماندهی محل پارک خودروها در حاشیه معابر را در دستور کار خود قرار داده و اجرای این موضوع را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

اکنون۲۰ پارکبان در سبزوار وظیفه نظارت بر پارک کردن خودروهای سواری را برعهده دارند. شرکت «ایلیا مشاورین سربداران» که به عنوان متصدی طرح پارکبان در سبزوار فعال شده است در آغاز کار اقدام‌های خوبی در زمینه الکترونیکی کردن خدمات کارت پارک انجام داد و هزینه‌های پارک خودرو براساس تعرفه مشخص به صورت الکترونیکی از موجودی کارت پارک کسر می‌شد و از طریق سامانه پیامکی در آخرین ساعات به‌روز‌رسانی سیستم به اطلاع مالکان خودروها می‌رسید.

اما طی چند روز اخیر پیامکی مبنی بر کسر وجه از کارت پارک تعدادی از شهروندان به آنان ارسال شد. این در حالی است که اغلب شهروندان از پارک حاشیه‌ای استفاده نکرده بودند.

 گلایه شهروندان

 يكي از شهروندان سبزواری در این خصوص می‌گوید: چند شب گذشته پیامک کسر شارژ کارت پارک برای من ارسال شد در حالی که اصلا آن روز با خودرو در شهر ترددی نداشتم.

وی می‌افزاید: در ساعت ارسال پیامک چند بار از مجموع شارژ کارت پارک من کسر شد و طی تماسی با دیگر شهروندان و آشنایان متوجه شدم که برای آنها نیز اتفاقی مشابه من افتاده است و بدون تردد با خودرو وجوهی از کارت پارک آنها نیز کسر شده بود.

این شهروند ادامه می‌دهد: از مسئولان مدیریت شهری سبزوار انتظار می‌رود که بر فعالیت نهادهای زیرمجموعه خود نظارت بیشتری داشته باشند زیرا که کسر هزینه بدون دلیل از کارت پارک اقدامی غیر اخلاقی است.

 شهروندان می‌توانند پیگیری کنند

 معاون عمرانی فرماندار سبزوار نیز می‌گوید: کسر بی‌دلیل هزینه از کارت پارک خودرو اقدامی غیر قانونی و برای تمامی شهروندان قابل پیگیری است.

حسین شاد با بیان اینکه شهروندان که این‌وجوه از کارت پارک آنها کسر شده است پس از ارائه کامل مستندات می‌توانند این موضوع را پیگیری کنند، می‌افزاید: با هرکسی که در کسر هزینه بی دلیل پارک خودرو خلاف قانون عمل کرده باشد قطعا باید براساس مقررات برخورد شود و هزینه کسر شده نیز به کارت پارک شهروندان بازگردد.

 بی اطلاعی شهرداری

 مدیر حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری سبزوار نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که «چرا طی چند شب گذشته از کارت پارک شهروندان سبزواری هزینه‌ای کسر شده است؟»، اظهار می‌کند : شهرداری سبزوار با برگزاری مناقصه پارکبان را به شرکت «ایلیا مشاورین سربداران» واگذار کرده است و هیچگونه اطلاعی از کسر بدون دلیل هزینه از کارت پارک شهروندان ندارد.

فواد سحابی با بیان این‌که طرح کارت پارک در سبزوار به صورت الکترونیکی است، می‌افزاید: سیستم‌های قدیمی کارت پارک در حال به‌روزرسانی است. در گذشته فقط به صورت کارت به شهروندان خدمات ارائه می‌شد اما اکنون کارت پارک‌ها براساس پلاک خودرو تعریف شده است.

وی ادامه می‌دهد: اکنون کسر هزینه از کارت پارک به صاحبان پلاک با پیامک اطلاع رسانی می‌شود  و در راستای ارتقای سیستم بهره وری و رضایتمندی سیستم کارت پارک‌ها در حال هوشمند سازی است.

مدیر حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری سبزوار با بیان این‌که کسر بی دلیل هزینه از کارت پارک شهروندان را باید شرکت اجراکننده پاسخگو باشد، بیان می‌کند : اگر اشتباهی در این زمینه انجام شده است قطعا هزینه کسر شده قابل برگشت به کارت پارک شهروندان است.

سحابی ادامه می‌دهد: سیستم کارت پارک به صورت نیروی انسانی فعالیت نمی‌کند و امکان اشتباه در سیستم‌های الکترنیکی وجود دارد.

وی با اشاره به تعرفه‌های کارت پارک خودرو در سبزوار، می‌گوید: توقف خودرو در نیم ساعت نخست به صورت رایگان است و برای یک ساعت توقف خودرو ۳۵۰۰ ریال از شارژ کارت پارک کسر می‌شود  و همچنین برای ساعات بعدی نیز سیستم ۲۰ درصد به تعرفه توقف خودرو اضافه می‌کند.

مدیرحمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری سبزوار با بیان این‌که اجرای طرح کارت پارک در این شهر محدوده زمانی خاصی ندارد، می‌افزاید: اکنون ۲۰ پارکبان در معابر مختلف شهر سبزوار مشغول به فعالیت هستند.

سحابی با اشاره به لزوم افزایش اطلاع رسانی به شهروندان در زمینه کارت پارک، ادامه می‌دهد: هزینه‌های کسر شارژ از شهروندان برای فعالیت‌های جاری شرکت پیمانکار و ارتقای سیستم این طرح هزینه می‌شود .

 کسر هزینه از کارت پارک به دلیل پارک‌های گذشته بوده است

 نماینده شرکت ایلیا مشاورین سربداران نیز در پاسخ به این موضوع اظهار می‌کند : پس از عضویت شهروندان در سامانه کارت پارک برای کسب اطلاعات بیشتر پیامکی به تلفن همراه افراد ارسال می‌شود  تا با حضور در کانال فضای مجازی این شرکت به تمامی سوالات و مشکلات آنان پاسخ داده شود.

«سید حسین علوی» می‌افزاید: روزانه خودروها در خیابان‌های متعدد سبزوار پارک می‌کنند و طبق ماده ۱۵ قانون پلیس راهور هر خودرو می‌تواند ۳۰ دقیقه پارک رایگان در هر نوبت داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: شهروندان طی ۲۴ ساعت شبانه روز چند بار از پارک رایگان استفاده می‌کنند و هیچگونه هزینه ای از کارت پارک آنان کسر نمی‌شود.

نماینده شرکت ایلیا مشاورین سربداران با اشاره به تغییر شرایط محاسبه تعرفه کارت پارک نسبت به سال‌های گذشته، بیان می‌کند : در ساعتی خاص از شبانه روز هزینه‌های پارک خودرو محاسبه می‌شود  و از طریق سیستم پیامک به اطلاع شهروندان می‌رسد. اگر کسی به تازگی کارت پارک خریداری کرده باشد و در روز نخست هیچگونه توقفی نداشته باشد در سیستم به‌روز رسانی هزینه‌های پارک خودرو در روزهای گذشته بر اساس پلاک خودرو به صورت خودکار محاسبه می‌شود .

علوی می‌افزاید: پارکبان‌ها پلاک خودروهای بدون شارژ کارت پارک را ثبت می‌کنند و هزینه پارک نیز پس از شارژ کارت صاحب پلاک از حساب آن فرد کسر می‌شود .

وی سیستم کارت پارک سبزوار را یکی از به‌روز‌ترین سیستم‌های هوشمند در خراسان رضوی می‌داند و می‌گوید: این سیستم با طراحی جوانان سبزواری اجرایی شده است و عملیات‌ محاسبه هزینه‌ پارک خودروها در معابر شهری بدون هیچگونه خطایی انجام می‌شود .

نماینده شرکت ایلیا مشاورین سربداران اظهار می‌کند : تاکنون ۱۰ هزار کارت پارک برای صاحبان پلاک خودرو در سبزوار توزیع شده است و امیدواریم با فرهنگ سازی اصحاب رسانه تمامی شهروندان برای مدیریت ترافیک شهر و فضای پارک خودرو در این سیستم ثبت‌نام کنند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علی علیزاده
۱۳۹۵/۱۲/۲۷ ۱۴:۴۱
0 0
باسلام درست سیستمی شده امادودفعه کسر میشه یکی اینکه طرف اول توسط راهنمایی رانندگی جریمه میشه بعد هم که کارت شما شارژمیشه ازحساب شما کسر میشه این کجای عدالتهوقانونی؟رسیدگی کنید
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است