کد خبر : 9143
Print
تکمیل طرح فولاد سبزوار؛

گام محکم دولت یازدهم برای رونق اشتغال

جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۹

سبزوارنگار/طرح فولاد سبزوار از جمله هشت طرح مهم فولاد کشور است که ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن محصول فولاد اسفنجی و اشتغال 2 هزار نفر را به صورت مستقیم دارد.

Image titleسبزوارنگار/طرح فولاد سبزوار از جمله هشت طرح مهم فولاد کشور است که ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن محصول فولاد اسفنجی و اشتغال 2 هزار نفر را به صورت مستقیم دارد.
به گزارش سبزوارنگار به نقل از ایرنا، این طرح هم زمان با هفت طرح فولادی دیگر در استان های چهار محال و بختیاری، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد در راستای جبران کمبود این محصول در کشور در سال 1386 آغاز شد.
در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به غرب خراسان رضوی در آذرماه 1395 رفع مشکلات و تسریع در روند تکمیل و بهره برداری از طرح مورد توجه قرار گرفت و این طرح با مشارکت 85 درصدی بخش خصوصی در حال تکمیل است.

** توجه ویژه دولت برای تکمیل طرح فولاد سبزوار
فرماندار جوین در گفت وگو با خبرنگار ما در این خصوص اظهار کرد: این طرح قرار بود در دولت گذشته و در مدت 36 ماه با تخصیص 16 هزار میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری برسد.
حسین جمشیدی افزود: به دلیل تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی در زمان دولت وقت، اعتبارات مورد نیاز به این طرح اختصاص پیدا نکرد و به همین دلیل پروژه در سال های 1389 تا 1392 با پیشرفت فیزیکی کمتر از 30 درصد متوقف شد.
وی ادامه داد: طرح فولاد سبزوار در زمینی به وسعت 243 هکتار اجرا شد که هم اکنون مرحله نخست آن در مرحله تکمیل قرار دارد و امید است با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال 1395 به بهره برداری برسد.
جمشیدی گفت: موضوع تامین سوخت مورد نیاز کارخانه فولاد سبزوار از جمله مشکلات مهم آن بودکه این مشکل با اجرای خط لوله 30 اینچ گاز در این منطقه رفع شد.
او اضافه کرد: طرح سوخت رسانی به کارخانه با تدبیر دولت و پیگیری مجلس شورای اسلامی در سال 1394 و با اختصاص هزار و 500 میلیارد ریال آغازشد.
فرماندار جوین ادامه داد: این خط لوله با قطر 30 اینچ و به طول 80 کیلومتر به کارخانه پارس فولاد سبزوار می رسد و در ادامه در مسیر استان خراسان شمالی به خط لوله 20 اینچ متصل می شود.
او به لزوم نزدیکی ایستگاه راه آهن به کارخانه فولاد اشاره و تصریح کرد: طرح جابه جایی ایستگاه راه آهن اسفراین به بخش حکم آباد جوین با اعتبار 300 میلیارد ریال در محدوده این بخش در حال اجرا است.

** پیشرفت 80 درصدی فاز نخست کارخانه پارس فولاد سبزوار
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار نیز در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: کارخانه پارس فولاد سبزوار واقع در دشت جوین در واحد احیاء 82 درصد و در کل پروژه دارای 40 درصد پیشرفت فیزیکی است.
علی امیدبخش گفت: این طرح صنعتی ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی را دارد و مرحله نخست آن با سرمایه گذاری 85 درصدی بخش خصوصی و 15 درصدی بخش دولتی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که زمینه اشتغال مستقیم برای حدود 500 نفر نیروی متخصص و 2 هزار و 500 نفر به صورت غیر مستقیم در منطقه غرب خراسان رضوی فراهم می شود.
وی با بیان اینکه طرح فولاد سبزوار قابلیت افزایش ظرفیت تولید تا سقف یک میلیون تن را نیز دارد یادآور شد: واحد فولادسازی این پروژه نیز ظرف سه سال آینده تکمیل و به بهره‌ برداری می‌رسد.
امیدبخش با تاکید بر اینکه فولاد از جمله صنایعی است که زمینه پیشرفت منطقه غرب خراسان رضوی را تسریع می بخشد، عنوان کرد: با راه اندازی این کارخانه نگاه جدیدی در چشم اندازی توسعه صنعتی شهرستان های سبزوار و جوین به وجود می آید.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین محصولات تولیدی این کارخانه ورق فولادی است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی دومین تولید کننده خودرو در غرب آسیا محسوب می شود و با توجه به نیاز کشور جهت تامین ورق مورد نیاز برای تولید خودرو، راه اندازی کارخانه فولاد سبزوار می تواند به مهمترین قطب تولید ورق مورد نیاز خودرو در استان و کشور تبدیل شود.

** تاکید مجلس و دولت یازدهم بر تکمیل طرح پارس فولاد سبزوار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ما گفت: طرح پارس فولاد سبزوار از سال 1386 تا پایان سال 1392 با روند کندی در حال ساخت بود و در این مدت دولت وقت فقط 2 هزار و 300 میلیارد ریال برای تکمیل این طرح اختصاص داد.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: با روی کارآمدن دولت یازدهم و توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی، زمینه برای تکمیل این طرح فراهم شد و روند ساخت این طرح صنعتی با پیش بینی سرمایه 16 هزار و 500 میلیون ریال سرعت گرفت.
وی گفت: در طول سه سال گذشته پنج هزار میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی و 12 هزار میلیارد ریال از طریق فاینانس به طرح فولاد سبزوار اختصاص یافت که اختصاص اعتبارات فاینانس این طرح در انتظار صدور مجوز از سوی شورای اقتصاد کشور است.
سبحانی فر ادامه داد: تاکنون 2 هزار و 500 میلیارد ریال توسط سرمایه گذار به این طرح اختصاص یافته و هزار و 900 میلیارد ریال نیز توسط سرمایه گذار تا پایان امسال برای آغاز عملیات بهره برداری تخصیص داده می شود.
وی با بیان اینکه با احداث این کارخانه زمینه لازم برای ایجاد کارخانه‌های تامین‌کننده مواد اولیه برای تامین نیازهای کارخانه فولاد نیز ایجاد می‌شود، گفت: کارخانه‌های فرومنگنز، فروسلیس، فروکروم و غیر آن از این جمله این کارخانه ها است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مرحله دوم این کارخانه به‌ زودی آغاز می‌شود، اظهار کرد: براساس مذاکرات و پیگیری‌های صورت گرفته 270 میلیون یورو برای اجرای این مرحله اختصاص داده می‌شود.
وی یادآور شد: مهمترین مشکل این طرح برای آغاز کار تامین مواد اولیه این کارخانه بود که این مشکل نیز با توسعه کارخانه‌های گُندله و کنسانتره در شهرستان خواف حل شد.
سبحانی فر گفت: در حال حاضر آزمون استخدامی برای 500 نفر نیروی متخصص این کارخانه برگزار شده است که پس از طی مراحل استخدام وارد کارخانه می شوند.
سبحانی‌فر با بیان اینکه مشکلات زیرساختی کارخانه فولاد سبزوار در حوزه تامین آب و زیرساخت ریلی آن حل شده است گفت: با راه‌اندازی این کارخانه بیش از 70 عنوان صنایع پایین‌دستی و بالا‌دستی در سطح منطقه ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه فولاد سبزوار نیز سهم بسزایی در گردش اقتصادی کشور دارد، یادآور شد: امروز منطقه سبزوار و جوین با یک جهش اقتصادی و صنعتی مهم روبه‌رو هستند و با راه اندازی این کارخانه بخش مهمی از بیکاری در این مناطق حل می شود.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری جوین در فاصله 310 کیلومتری از غرب مشهد مقدس قرار دارد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است