کد خبر : 9149
Print
رضا حکیم الهی:

نقش تشکل های صنفی در پیگیری خواسته‌های معلمان

دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۰

Image titleسبزوارنگار/ نقش تشکل های صنفی در پیگیری خواسته‌های معلمان کجاست؟

رضا حکیم الهی*

سالهاست که معلمان از عدم توجه دولتها به آموزش و پرورش و وضعیت معیشتی‌شان رنج می‌برند، و به روشهای گوناگونی نارضایتی خود را از وضعیت موجود نشان داده‌اند، دولت‌ها آمده‌اند و رفته‌اند و آنچه تغییر نکرده است، بهبود کیفیت آموزش و پرورش و وضعیت نابسامان معیشتی معلمان بوده است.

پس از اعتراضات میدانی معلمان در سالهای 93 و 94 که برخی به صورت خودجوش و برخی با حمایت کانون و شورای هماهنگی برگزار شد، و پاسخ مناسبی از طرف دولت دریافت نکرد، در یکساله اخیر جامعه معلمان بیشتر با حرکات خودجوش در قالب کمپین‌های مختلفی مانند "کمپین سراسری پیگیری مطالبات فرهنگیان" با بیش از 50هزار عضو، "کمپین نه به ضمن خدمت پولی" و "کمپین بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش" و نهایتا با "تجمع سراسری 19 اسفند" تلاش نموده اند، با روشهای کاملا مسالمت‌آمیز از قبیل ارسال پیامک به نمایندگان مجلس، وزیرآموزش و پرورش و معاونین رییس جمهور، دیدارهای حضوری و گفتگو با نمایندگان مجلس و تقدیم نامه خواسته‌های معلمان به آنها، جمع آوری 140هزار امضا از معلمان سراسر کشور ذیل نامه بودجه عادلانه برای افزایش حقوق معلمان و  بهبود کیفیت آموزش و تقدیم آن به نمایندگان در صحن علنی مجلس و نهایتا تجمع سکوت 19 اسفند، خواسته‌های خود را به گوش مسئولان امر برسانند، اما گویا گوش شنوایی برای شنیدن این خواسته‌ها وجود ندارد.
بررسی سابقه حرکتهای اعتراضی معلمان نشان می‌دهد که بی‌توجهی دولت‌ها به درخواست‌های آنها و برخوردهای امنیتی با خواسته‌های صنفی معلمان، هرگز باعث نشده که آنها خواسته‌های به حق خود را به فراموشی بسپارند، و این اعتراضات همچنان ادامه‌ یافته است، و به همین روال در صورت عدم توجه باز هم ادامه خواهد داشت، بنابراین لازم است دولت اقدام عاجلی برای رفع مشکلات و خواسته های معلمان داشته باشد، تا با ایجاد رضایتمندی و امنیت شغلی  زمینه کیفیت بخشی به آموزش و پرورش و توسعه پایدار را فراهم سازد.

موضوع دیگر در این جریانات، رفتار تشکل‌های صنفی با حرکات خودجوش معلمان است.
معلمان به این موضوع واقفند که خواسته‌های صنفی‌شان را باید از کانال تشکل‌های صنفی، مانند کانونها و انجمن‌های صنفی پیگیری نمایند، البته برخی تشکل‌های معلمان که رویکرد سیاسی و جناحی دارند با توجه به ماهیت‌شان در خدمت دولت‌ها بوده و اصولا نمی‌توانند گرهی از مشکلات معلمان باز کنند.
 اما از کانون‌های صنفی معلمان، که در یک ساله اخیر اقدام موثری در جهت پیگیری خواسته‌های صنفی معلمان انجام نداده‌اند و به هر دلیلی رخت انفعال را به تن کرده‌اند، انتظار می‌رفت، از حرکات خودجوش و حق‌طلبانه معلمان حمایت کرده و با آنها همراهی کنند،
اگر چه برخی از کانون‌ها و قدمای باتجربه کانونها حمایت خود را از حرکات خودجوش معلمان اعلام داشتند، و با آنها همراهی کردند، اما تعدادی از اعضای کانون‌ها ساز مخالفت با این حرکات را کوک کرده و متاسفانه در جهت تقابل با سیل خروشان جامعه معلمان در رسانه‌ها مطلب می‌نویسند.
 معلمان از این بزرگواران چند سوال دارند:

1-وقتی معلمان تشکلی موثر برای پیگیری حقوق صنفی خود نمی‌بینند، چگونه باید خواسته‌هایشان را دنبال کنند؟

2-در واپسین روزهای سال 95 هستیم، جمعی از معلمان حق التدریس، حداقل مدت 6 ماه است که حقوق ناچیز خود (ماهی 650 هزار تومان) را دریافت نکرده‌اند، چه مرجعی باید از حقوق این همکار دفاع کند؟

3-در پروسه بودجه ریزی دولت برای سال 96 نقش کانونهای صنفی در تاثیرگذاری بر بودجه آموزش و پرورش چه بوده است؟

4-اصولا چرا تاکنون هیئت مدیره کانونها گزارشی از عملکرد خود به همکارانشان ارائه نداده اند؟

5-چرا کانونها در ابتدای تشکیل، یک برنامه کاری  و یک پرورپوزال کامل برای دوره فعالیت خود ارائه نداده اند، تا معلمان بدانند یک برنامه مدون در حال پیگیری است و با توجه به آن پیگیر مطالباتشان باشند و احساس بی‌برنامگی در کانونها نکنند؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند نقش نقدپذیری کانونها را روشن‌تر کرده و نشان دهد که تشکل‌ها با پویایی بیشتر از قبل عزم پیگیری خواسته‌های معلمان را دارند.
اما چنانچه کانون یا هر تشکل صنفی دیگری نتواند از حقوق اولیه همکاران خود دفاع کند باید منتظر عبور بدنه از خود باشد، و اگر نقدی وارد باشد، به عملکرد آن تشکل است نه حرکات عدالتخواهانه و خودجوش جامعه معلمان!

به اتحاد و به جذب حداکثری بیندیشیم و منصفانه نقدها را بپذیریم و در صدد اصلاح عملکردها در کانون باشیم، جبهه گیری در مقابل معلمان و تقابل با آنها تزلزل بیشتر کانون را در پی خواهد داشت.

با آرزوی توفیق برای همه کنشگران صنفی و فعالان کانون‌های سراسر کشور

*فعال صنفی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
حیدربایزیدی
۱۳۹۶/۱/۱ ۱۸:۳۴
0 0
بسیار عالی و منطقی بود
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم