کد خبر : 9154
Print
حیدر بایزیدی:

مطالبات صنفی معلمان

پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۵

Image titleسبزوارنگار/مطالبات صنفی معلمان

حیدر بایزیدی*

مطالبات صنفی معلمان با توجه به وضعیت ناگوار آموزش و پرورش پایانی ندارد و موضوعات سنگر به سنگر متفاوتند و در عین حال در هر برهه ای، موضوعی، اهمیت و اولویت جدی تری دارد برای مثال رتبه بندی معلمان، مصوب در سند تحول بنیادین یکی از موضوعاتی بود که به ترتیبی که بر همه ما روشن است به نا کجا آباد رسید. در حال حاضر آموزش و پرورش مطلوب که نیست! بلکه می توان الگوی، ارگانی بیمار برای تمام نهادها باشد، این بیماری جدا از معیشت مالی و اقتصادی ارزش های نهفته ی جامعه را نیز مورد هدف قرار داده  است.  بحث درباره هر کدام از ارزش های تخریب شده اگر چه همچنان باید ادامه یابد و برای دفاع از کیان جامعه و تعلیم و تربیت اسلامی این سنگرها نباید خالی شود اما به نظر می رسد که سنگر معلمان روستایی و عشایری مورد غفلت واقع شده است در حالی که معلمان شاغل در مناطق روستایی و عشایری به معنی واقعی کلمه در خدمت مردم هستند، تا جایی که معلم روشنفکر امروز از جهت خدمت گزاری باید از معلمان روستایی تبعیت کند، الحق و الانصاف این همکاران با تمام وجود در خدمت مردم هستند وقت شان کامل برای دانش آموزان، مردم و نسل جوان روستایی می گذرانند به بیانی دیگر اگر می خواستند آکادمیسین باشند از بسیاری از معلمان دیگر آکادمیک تر بودند اما، این همکاران؛ کسانی هستند که همه چیز را رها کردند تا به دغدغه ی  نه تنها یکایک دانش آموزان،ب لکه مردم روستا برسند، این دوستان دفتر و دستکی ندارند و به جای کیف سامسونت شهری، ساک ساده ای بر دوش دارند، به جای سوار شدن بر خودروهای آنچنانی دوشادوش مردم، بدون هیج تکبری عازم دورترین روستاها و مناطق محروم هستند. هر چند دغدغه های صنفی معلمان (فقر، فرق و تبعیض ...) که حدود دو دهه است که در سراسر کشور جنبش معلمان با آن درگیر است و رفع این دغدغه ها موضوعی است که سال هاست از طرف وزرای آموزش و پرورش مطرح می شود(بدون آن که نتیجه عملی داشته باشد) اما جدا از این دغدغه ها، معلمان مناطق روستایی و عشایری با مشکلاتی مثل هزینه ایاب و ذهاب، کلاس های چند پایه(ابتدایی و متوسطه)، تراکم کلاس ها، مدارس تخریبی و کپری، مدیریت مدارس و غیره سال هاست که دست و پنجه نرم می کنند بدون آن که در هیچ بوق و کرنایی بدمند.
اگر چه کیفی شدن آموزش و پرورش و پیشروی به این سمت یعنی رفع تبعیض آموزشی در مدارس، حجیم بودن محتوا و منابع درسی و... از مطالبات مهم معلمان است اما در مدارس روستایی و عشایری علاوه بر این موارد، اداره مدرسه شش پایه ابتدایی یا سه پایه متوسطه توسط یک معلم ، متمرکز بودن آموزش، وجود دانش آموزان آموزش ناپذیر در کلاس، پائین بودن کیفیت کلاس های باز آموزی(ضمن خدمت)، فقدان تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی، هوشمند نبودن کلاس های درس و نبود فناوری اطلاعات در عصر تکنولوژی، همه و همه باعث شده است علیرغم تمام تلاش های معلمان در روستاها، کیفیت آموزش و بازدهی نظام آموزشی همسو با مدارس شهری هر روز پائین و پائین تر بیاید.
هزینه ایاب و ذهاب معلمان شاغل در مدارس روستایی، نه تنها تبعیض و نابرابری حقوق و مزایا فرهنگیان را با کارمندان سایر ادارات بیشتر و بیشتر می کند بلکه همکار شاغل در مدارس روستایی و عشایر در مقایسه با همکاران شاغل در مدارس شهری، باید شخصاً هزینه تردد خود را تامین کنند...
واقعیت این است که مدرسه زیر ساخت آموزش و پرورش است، به جرات می توان گفت که بیش از پنجاه درصد مدارس روستای تخریبی و فرسوده هستند، یعنی معلم کلاس قبل از این که به آموزش و پرورش دانش آموزان بپردازد دغدغه ایمنی خود و دانش آموزانش را دارد که سلامت از مدرسه خارج شوند و از مصداق های بارز این موضوع می توان به زخم های التیام نیافته ی دانش آموزان شین آباد، شهادت حمید گنگوزهی معلم بیست و هفت ساله بلوچ زیر آوار دیوار مدرسه، و... را نام برد.
نکته پایانی این که توسعه هر جامعه ای وابسته به آموزش و پرورش آن جامعه است و عنصر اصلی در آموزش و پرورش معلم است، حل نشدن بحران های آموزش و پرورش منجر به فرو دستی بیشتر و بیشتر معلمان می شود و معلم فرودست نسلی سر خورده و جامعه ای منزوی را پدید می آورد، غافل از این که تکریم مادی و معنوی معلمان، اعتماد به دانسته ها، باورها و گفته های آنان منجر به پدیدار شدن نسلی سرزنده و جامعه ای آباد می شود.
     
*معلم شاغل در آموزش و پرورش منطقه زیویه

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟