کد خبر : 9173
Print
سید محمد ابتکار:

چرا دوباره روحانی؟

پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۵

سبزوارنگار/...دولت تدبير و اميد به رياست دكتر روحاني توانسته است در شرایط دشوار، گام های بلندی در راستای توسعه، به ویژه اتخاذ سياست هاي تنش زا، كوتاه كردن سايه جنگ از سر كشور و ارائه راهكار گفت و گو، به جاي تهديدهاي فرصت سوز در حوزه بين المللي، بردارد. دستاوردهای دیگر همچون كنترل تورم و ترميم زير ساخت های اقتصادي، از سرگيري مراودات اقتصادي با كشورهاي صاحب تكنولوژي، نوسازي ناوگان حمل و نقل هوايي، كنتـرل تـورم 45 درصـدی، اجـرای طـرح سـلامت، طرح حمايت از كشاورزان با وجود كم آبي شديد كشور، افزايش توليد گندم، و اجراي موفق اقتصاد مقاوتي كه از فرامين راهبردي مقام معظم رهبري محسوب مي شود؛... می تواند روزنه های امید را برای ساختن فردایی بهتر در دل هر ایرانی زنده کند... ‎

Image titleسبزوارنگار/یادداشتی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، چرا دوباره روحانی؟

سیدمحمد ابتکار*
به آستانه انتخابات توامان رياست جمهوري و شوراهاي شهر و روستا ايران اسلامي نزديك مي شويم و در اين هنگامه آتيه ساز، با اين پرسش مواجه می شویم كه چه كسي شايستگي تصدي پست خطير رياست جمهوري ايران اسلامي را دارد؟ آوردگاه ذهن و ضمير را تنگ می کند. داناي دلاوري كه با اتخاذ سياست هاي خردمندانه و همچنين توانايي عملي دولتش بتواند اقتدار، رفاه، امنيت، سربلندي و فرهمندي را براي ايران و ايراني به ارمغان آورد. همچنين کدام دولت با چه رويكردي مي تواند به رشد و شكوفايي شوراهاي اسلامی شهر و روستا به مثابه زيربنايي ترين نهاد مدني جامعه كمك نمايد و به مفهوم گسترده توسعه جامعه ، جامه عمل بپوشاند؟
باري براي نيل به اين مقصود نخست بايد به واكاوي مفهوم توسعه بپردازيم:

مفهوم توسعه (development)، به طور کلی فرآيندي است که در آن؛ جامعه از سادگی به پیچیدگی می گراید و بهبود میزان تولید، افزايش درآمد و دگرگونی‌های اساسی در ساخت‌های سياسي فرهنگي، اجتماعی، اداری و همچنین تحولات عميق در تفكرات و ديدگاه هاي تمامي اقشار جامعه را شامل مي شود.
اساساً خيمه توسعه قائم بر اركان زير است:
١- مذهب و فرهنگ
٢- حكومت و دولت
٣-ساختارهاي اجتماعي و اقتصادي
٤-جایگاه و نقش بین المللی کشورها

۱)جوامعي كه داراي مذاهبي جهان شمول و فرهنگي غني و نگرشي نوين و ديدگاه هاي غايت انديشانه و كلان نگر هستند و مي توانند مفاهيمي چون خردورزي و مباني بنيادين دموكراسي (چون به رسميت شناختن نظرات گوناگون و حرمت نهادن به آن ها) و در يك كلام؛ فضيلت "اعتدال" را نهادينه سازند، اولین گام توسعه را برداشته اند.

۲)توسعه اقتصادي نیز که بسي فراتر از رشد اقتصادی است و توامان دو شاخص رشد درآمد سرانه و چگونگی توزیع آن را شامل مي شود؛ همچنین شناخت و استفاده بهينه از عوامل اقتصادی گوناگون به منظور افزایش درآمد سرانه، افزايش سطح كيفي زندگی و بهبود شرايط زيست محيطي نيز از عوامل موثر در توسعه اقتصادي محسوب مي شود.

۳) توسعه فضاي رسانه اي در يك كشور، آزادي مطبوعات و ايجاد يك شعاع امنيتي مطمئن براي فعالين مدني ايجاد سنديكاهاي صنفي فعال و تشكيل "ان جي او" هاي مختلف و غير فصلي  از ملزومات مسلم در توسعه پايدار مي باشد.

۴)يك دستگاه ديپلماسي فعال مبتني بر عزت مداري و عقلانيت مي تواند با دركي صحيح از اوضاع جهان و منطقه و با دوري از توهمات دروغین و حاشیه ساز، سياست تعامل را به جاي تقابل، سرلوحه کار خویش سازد و به كشف اشتراكات بين المللي و تعريف حوزه هاي اقتصادي جديد و بسط مناسبات بازرگاني بپردازد. می توان سند برجام را به عنوان نمونه اي از بلوغ ديپلماسي خردبنياد و واقعيت نگر و با رويكردي برد - برد براي تمامي طرفين در مقياسي بين المللي در دوران اخير نام برد.

با توجه به نوشتار بالا با يك بررسي اجمالي و با پذیرفتن برخی نقدها و کاستی ها، در مي يابيم كه دولت تدبير و اميد به رياست دكتر روحاني توانسته است در شرایط دشوار، گام های بلندی در راستای توسعه، به ویژه اتخاذ سياست هاي تنش زا، كوتاه كردن سايه جنگ از سر كشور و ارائه راهكار گفت و گو، به جاي تهديدهاي فرصت سوز در حوزه بين المللي، بردارد.
 دستاوردهای دیگر همچون كنترل تورم و ترميم زير ساخت های اقتصادي، از سرگيري مراودات اقتصادي با كشورهاي صاحب تكنولوژي، نوسازي ناوگان حمل و نقل هوايي،  كنتـرل تـورم 45 درصـدی، اجـرای طـرح سـلامت، طرح حمايت از كشاورزان با وجود كم آبي شديد كشور، افزايش توليد گندم، و اجراي موفق اقتصاد مقاوتي كه از فرامين راهبردي مقام معظم رهبري محسوب مي شود؛... می تواند روزنه های امید را برای ساختن فردایی بهتر در دل هر ایرانی زنده کند...

امید که مردم دانای میهن مان به مانند انتخابات اخیر مجلس با همتی بلند و رای مجدد به آقای دكتر روحانی، و انتخاب مصلحانی هم سوی دولت در شوراهای شهر و روستا، گام های بعدی در مسیر توسعه را سهل و ممکن سازند و نسیم خردورزی و عطر امیدواری را در فضای کشور  پراکنده سازند...

به امید آن روز

*پیش کسوت فرهنگی و فعال سیاسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟