کد خبر : 9186
Print
عبدالله حکم آبادی:

انسان و انتخاب

پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳

Image titleسبزوارنگار/انسان و انتخاب

عبدالله حکم آبادی*

((هر اندیشه ای که برای رسیدن به رستگاری از کوره راه بیداد بگذرد ، به فرجام نارستگار است))
انسان، این گل سر سبد خلقت و موجب فخر معمار آفرینش، که خدا ، فرشتگان تسبیح گوی متملق و متعبد وجنًیان قدر قدرت که با یک دیده به هم زدن تخت بلقیس ها را در دور ترین نقاط سرزمین سلیمانی جابجا می کنند.
چه چیز دارد که در زیر پای او به سجده فرا می خواند و تمرد و تعرض از این دستور العمل را با بزرگترین مجازات ممکن یعنی محروم شدن از نعمت دیدنش، بودن در کنارش،خدمت کردن در رکابش و در یک جمله در( تبعید و فراق) محکوم می کند؟
این قدیس و قدیسه کیست؟چه ویژگی خاصی دارد که تا این حد فاخر و بزرگ شده است؟ کدام صفت برجسته ی اوست که او را در حد ((واصتعنتک لنفسی))(( من تورا برای خودم ساخته ام))(آیه 41 سوره توبه) ارتقا داده و او را آفریده خاص و بنده مقرب گردانده، در کنار دست خویش نشانده و مرتبه ی جانشینی خویش را به او عطا نموده است؟
این موجود پیچیده و ناشناخته که دامنه ی پیوستار تغییراتش می تواند از بی نهایت منفی تا بی نهایت مثبت متفاوت باشد کیست؟
این پرسش ها و پرسش های مکرر، متعدد و متشابه دیگری که (چنان که از آیات قرآن و کتب آسمانی و مقدس دیگر بر می آید) همه ی مخلوقات را از دیر زمان به خود مشغول داشته و پاسخ های متفاوتی که مطرح شده است همگی قابل تامل و احترام است و می بایست به فراخور موضوعیت پاسخ، مورد توجه و تحلیل قرار گیرد. گرچه پرداختن مبسوط و مفصل، نه در حوصله ی این مقال و نه در تخصص این جانب است ولی به حکم ((آب دریا را اگر نتوان کشید        هم به قدر تشنگی باید چشید )) نمی توان در زمره ی خوشبختان بی تفاوت بر لمکده ی بی مسوولیتی لمید و تخمه ی آفتاب گردان تفت داده ی نمک آلود را مزه مزه کرد و گاه گاهی هم غرغری زد برای هضم شدنش.
(انتخاب آزادی) و(آزادی انتخاب) این کیمیای گرانقدر و عصای معجزه آسای انسان که خداوند خالق هیچ مانعی(حتی پذیرش دینش) را برای محصور و محدود کردن آن بر نمی تابد و انسان مختار را می ستاید و بر خلقت خویش آفرین می گوید ((فتبارک الله احسن الخالقین))، اختیاری که آفریننده مسئولیت است و مسئولیتی که سازنده است و سازندگی که انسان را از پیله تعلقات خاکی به سوی  انبساط، روشنایی و نور بر نردبان ابدیت بالا می برد و عروج می کند تا آن جا که حتی پر فرشتگان طائر و ملائک سبک بال نیز تاب پرواز ندارد و تحمل ماندن، تو را آرام نمی گذارد.
 آری تو ، چرا که می فهمی و آرام ماندن، حق انتخاب خویش را نادیده گرفتن، صرف نظر کردن، بی تفاوت بودن و آن را به ثمن بخس و بهای اندک فروختن خیانتی است بس عظیم به انسان بودنت ، به موجودیت و خدایت، تو که انسانی و مسلمانی نمی توانی و نباید بی تفاوت باشی نه نسبت به سرنوشت خود و نه نسبت به سرنوشت جامعه ات که ((مسلمانی یعنی مسوولیت و به من چه ندارد))
تقریبا در تمام مکاتب الهی و مادی و جوامع بشری ، انسان به میزان اختیار و تاثیرش در انتخاب و تغییر سرنوشت مورد اکرام است و قابل ستایش، چرا که این می تواند مقدمه ی ایجاد خرد جمعی ، حاکمیت عقل ، دوری از خود کامگی و جامعه پایدار باشد. اینک که در جامعه ما نیز به لطف استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، بستر احیا و اجرای این حق مسلم انسانی فراهم شده است امید است که اولا همه ی مردم مومن و مسلمان ما که درد دین دارند و رنج سوختن و ساختن ، با استعانت از پروردگار خود، از حدود حق خویش((انتخاب آزاد)) صیانت و پاسبانی نمایند و ثانیا تمام روشنفکران و اندیشمندان مسوول ، درد آشنایان مامور و دینداران محبوب با روشنگری صحیح در بر انگیختن و هدایت جامعه به سوی صلاح و رستگاری ، بدون گذر از کوره راه های بیداد تلاش نمایند.
انشالله
هرکه او بیدار تر پر دردتر                 هر که او آگاهتر رخ زرد تر
پس بدان این اصل را ای اصل جو                             هر که را درد است، او بردست بو

*کارشناس ارشد مشاوره شغلی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟