کد خبر : 9202
Print
مهران صولتی:

بازی دو سر برد روحانی!

چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۷

سبزوارنگار/ احمدی نژاد آمد! مرد پیش بینی ناپذیر سیاست ایران پس از کش و قوس های بسیار بالاخره گام به وزارت کشور نهاد و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. به نظر می رسد حضور احمدی نژاد می تواند چهار ضلعی انتخابات را در کنار روحانی، قالیباف و رییسی کامل کرده و معادلات جدیدی را در این عرصه رقم زند. بدیهی است که تایید یا رد صلاحیت احمدی نژاد در روزهای آتی می تواند سپهر سیاست وانتخابات ایران را به طور جدی تحت الشعاع قرار دهد. از همین رو، و در ادامه با بررسی دو احتمال؛ ماندن یا رفتن احمدی نژاد نشان خواهم داد که چگونه این ثبت نام می تواند در هر دو حالت به نفع روحانی پایان پذیرد.

Image titleسبزوارنگار/بازی دو سر برد روحانی با آمدن احمدی نژاد!

✍️ مهران صولتی*

احمدی نژاد آمد! مرد پیش بینی ناپذیر سیاست ایران پس از کش و قوس های بسیار بالاخره گام به وزارت کشور نهاد و برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. به نظر می رسد حضور احمدی نژاد می تواند چهار ضلعی انتخابات را در کنار روحانی، قالیباف و رییسی کامل کرده و معادلات جدیدی را در این عرصه رقم زند. بدیهی است که تایید یا رد صلاحیت احمدی نژاد در روزهای آتی می تواند سپهر سیاست وانتخابات ایران را به طور جدی تحت الشعاع قرار دهد. از همین رو، و در ادامه با بررسی دو احتمال؛ ماندن یا رفتن احمدی نژاد نشان خواهم داد که چگونه این ثبت نام می تواند در هر دوحالت به نفع روحانی پایان پذیرد.
1- احمدی نژاد تایید شود: در این صورت  اصولگرایان دچار یک پارادوکس ویران گر می شوند! باید به حضور رقیبی رضایت دهند که موجودیتش به عنوان نامزد ریاست جمهوری، " نفی" سازوکار رسمی و غیر رسمی حاکم بر این انتخابات و معادلات سیاسی تلقی می شود! از همین رو خواهند کوشید تا در مناظره های انتخاباتی یکپارچه به افشاگری علیه احمدی نژاد اقدام کنند( اقدامی که به دلیل حمایت جناحی مصرانه از ایشان در مقاطعی، یک تناقض ذاتی نزد افکار عمومی تلقی می شود!)، بنابراین اصولگرایان با نقد احمدی نژاد هم از روحانی غافل می مانند و هم بر مخالفت اصیل اصلاح طلبان با احمدی نژاد صحه می گذارند. نتیجه آنکه روحانی برنده مناظره ها خواهد بود.

2- احمدی نژاد رد شود: در این حالت طرفداران احمدی نژاد به دلیل آنکه رد صلاحیت وی را ناشی از تلاش شورای نگهبان و اصولگرایان تلقی می کنند آمادگی آن را خواهند داشت تا بخشی از آرای شان را به سبد روحانی بریزند. تا زمان رد شدن قطعی احمدی نژاد، وی آنچنان فضای سیاسی کشور را غبارآلود می کند که رییسی فرصتی برای معرفی خود به جامعه نخواهد داشت( در مورد نتایج ورود قالیباف هنوز نمی توان به طور روشن نظر داد). از طرف دیگر شعارهای پوپولیستی احمدی نژاد چنان سطح مطالبات را بالا خواهد برد که وعده های سایر اصولگرایان از جمله رییسی و قالیباف، جلوه ای نزد مخاطبان این جریان نخواهد داشت! بازهم نتیجه مشخص است؛ روحانی می تواند برنده بازی ردصلاحیت احمدی نژاد شود.
نکته نهایی: جمهوری اسلامی در چهاردهه گذشته نشان داده است که اجازه نمی دهد از یک  سوراخ دوبار گزیده شود! بنابراین جسارت احمدی نژاد در به بازی گرفتن منطق قدرت در ایران( برگزاری بهداشتی و پیش بینی شده انتخابات!)، می تواند آثار و نتایج ماندگاری بر عرصه سیاست ایران داشته باشد. حتی اگر این حضور نمادین و نافرجام باشد.

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟