کد خبر : 9205
Print
با پیام رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در دانشگاه حکیم سبزواری؛

همایش ملی کارآفرینی روستایی افتتاح شد

جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۱

سبزوارنگار/رئیس همایش ملی کارآفرینی در این مراسم هدف آن را بررسی ایده‌های کارآفرینی روستایی به عنوان مهمترین ضرورت جذب سرمایه‌گذار برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها ذکر و بیان کرد: ۸۵ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش ارسال و پس از بررسی توسط ۳۱ عضو هیات علمی ۴۲ مورد آن برگزیده شد که در این همایش به صورت ۲ کارگاه آموزشی و سخنرانیهای علمی ارائه می شوند.

Image titleسبزوارنگار/رئیس همایش ملی کارآفرینی در این مراسم هدف آن را بررسی ایده‌های کارآفرینی روستایی به عنوان مهمترین ضرورت جذب سرمایه‌گذار برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها ذکر و بیان کرد: ۸۵ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش ارسال و پس از بررسی توسط ۳۱ عضو هیات علمی ۴۲ مورد آن برگزیده شد که در این همایش به صورت ۲ کارگاه آموزشی و سخنرانیهای علمی ارائه می شوند.
به گزارش سبزوارنگار؛ جعفر جوان افزود: همچنین نشست علمی مدیریت توسعه کارآفرینی، نشست کارآفرینی و خودکفایی دهیاریها در قالب کارگاه های آموزش برای ۲۰۰ نفر از دهیاران منتخب از دیگر برنامه های همایش است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار در همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران با بیان این که یکی از چالش های امروز موضوع مهاجرت روستایی است ، اظهارداشت: بررسی عوامل مهاجرت روستاییان و توسعه حاشیه نشینی در شهرها به عنوان یک تکلیف اجتماعی محسوب می شود.

احمد برادران با اشاره به لزوم توجه به توسعه روستایی، افزود: در حال حاضر ٧٠ درصد جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند و این موضوع مشکلات متعددی در نظام اجتماعی کشور اجاد کرده است.
فرماندار سبزوار با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات زیرساختی بسزایی در مناطق روستایی انجام شده است ، بیان کرد: سیاستهای  دولت یازدهم ارائه خدمات  ، احداث راه ، مدرسه ، آبرسانی و گازرسانی است که در این راستا طی سه سال اخیر به ٩ هزار روستا در کشور گاز رسانی انجام شد.
وی ادامه داد: ٢٥ هزار روستا در کشور طی سه سال اخیر از خدمات اینترنتی و مخابراتی بهره مند شدند.
فرماندار سبزوار با بیان اینکه روستائیان توانمندی های زیادی در بخش های تولیدات و گردشگری دارند ، افزود: در مناطق روستایی باید رویکرد مدیران به سمت توانمند سازی روستائیان حرکت کنند و نقش آفرینی روستائیان به عنوان اولویت جدی مورد توجه قرار گیرد.
برادران افزود: در حوزه بهداشت و درمان نیز طی سه سال اخیر ١١ میلیون نفر از دفترچه بیمه سلامت بهره مند شدند.
فرماندار سبزوار اقتصاد را مهم ترین عامل توسعه مناطق روستایی دانست و گفت: تسهیلات با بهره ٤ درصد برای اشتغالزایی و توانمند سازی روستاییان پرداخت می شود.
معاون دهیارهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور نیز در این مراسم گفت: نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور در دولت یازدهم اصلاح شد.
سعیدرضا جندقیان اظهارداشت: بیشترین وقت دولت یازدهم در چهار سال گذشته صرف اصلاح ساختارهای نظام برنامه ریزی کشور شد. 
وی با بیان اینکه صدها نشست برای اصلاح قوانین در عرصه های روستایی با حضور مسئولان و شرکت در کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی و دولت برگزار شده است تصریح کرد: نظام سیاسی و اداری کشور در سال های گذشته با  بی برنامگی زیادی روبه رو بود و بسیاری از پست های سازمانی که در سیستم اداری کشور بوجود آمده است برای بخشیدن به برخی افراد در گذشته ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه پس از اعلام برنامه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری از همان  دستور العمل های زیادی از سوی وزارت خانه های کشور برای اجرایی شدن  آن تدوین شد، خاطرنشان کرد: بخش مهمی از این آیین نامه ها در تقابل و تعارض با یکدیگر هستند و نیاز به اصلاح دارند و دولت در این زمینه تلاش زیادی کرده است.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: تنها راه جلوگیری از مهاجرت روستائیان توجه به اشتغال پایدار و توسعه زیر ساخت ها در روستاها است.
وحید قربانی با بیان اینکه امروز مهاجرت روستائیان سبب توسعه حاشیه نشیتی در شهرها شده است، افزود: وقت و هزینه های زیادی برای حل مشکلات حاشیه نشینی در شهرها می شود و این درحالی است که مهمترین دلیل ایجاد حاشیه نشینی در شهرها پدیده مهاجرت روستائیان است.
وی ادامه داد: در سالیان گذشته به دلیل نبود نگاه درست به موضوع روستا و توجه به اشتغال روستائیان، تعدادی زیادی از روستاها در سطح کشور و استان خراسان رضوی از سکنه خالی شد.
قربانی عنوان کرد: روستاها از ظرفیت های انسانی و سرمایه ای مناسب برخوردار هستند و اگر به روستاها توجه ویژه ای شود بخش مهمی از مشکلات کشور در حوزه حاشیه نشیتی حل می شود.
وی ادامه داد: امروز روستاهای کشور مجموعه هایی پویا و دارای نشاط هستند و برنامه ریزان کشور باید تفکر خود رادر مورد روستاها تغییر دهند.
قربانی گفت: توسعه باید در روستاها همه جانبه باشد  در کنار توسعه زیرساخت ها باید به توسعه اجتماعی و  فرهنگی روستائیان نیز توجه کرد.
مدیرکل دفتر روستایی استانداری خراسان رضوی افزود: توسعه مشارکت عمومی در روستاها و بهره گیری سرمایه گذاران در توسعه روستاها نقش اساسی و مهمی دارد.

* پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران:

علی لاریجانی در این پیام آورده است: روستایی مظهر خوداتکایی و خودکفایی و نقش این عزیزان در عرصه های مختلف خدمت رسانی به نظام مقدس جمهوری اسلامی بی بدیل است. توسعه و عمران روستایی در چند دهه اخیر همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است.
وی افزود: هدف اصلی توسعه پایدار روستایی تامین نیازهای اساسی، بهبود و ارتقا سطح زندگی برای همه، حفظ و اداره بهتر اکوسیستمها و آینده ای امنتر و سعادتمندانه ‌تر است. در این میان کارآفرینی روستایی می‌تواند راهکاری مناسب برای توانمندسازی و ظرفیت‌ سازی در مناطق روستایی، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی با تکیه بر کاهش بیکاری باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این پیام ادامه داد: بدون تردید با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکتهای کوچک کارآفرین روستاییان به کالاها و خدمات مورد نیاز خود دست می‌یابند و این امر تاثیر زیادی در رشد اقتصادی روستاها و کاهش پدیده مهاجرت به شهرها دارد. روستاها نیز همچون شهرها مملو از فرصتهای جدید و کشف‌ نشده هستند که کشف و بهره‌ برداری به ‌موقع از آن‌ها و ایجاد کسب‌ وکارهای جدید و رقابت‌پذیر بر مبنای آن می‌تواند مزایای اقتصادی چشمگیری برای روستاییان به همراه آورد.
وی افزود: خوشحالیم که در روزهای آغازین سال ‘اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید’ شهر ملک بیداری، سبزوار کهن و دانشگاه حکیم سبزواری میزبان همایش ملی توسعه مدیریت کارآفرینی روستایی است، همایشی که بنا دارد با نگاهی علمی و موشکافانه به موضوع ایجاد اشتغال و کارآفرینی در روستاهای ایران بپردازد.

* پیام رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی:
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در پیامی به این همایش نوشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) و با اهداف آرمانی کمک به تامین فضای زیستی مناسب بویژه برای اقشار ضعیف جامعه، پا به عرصه فعالیتهای خود نهاد.
علیرضا تابش افزود: بخش اعظم این فعالیتها باعث بهبود ویژگیهای سکونتگاهی و اصلاح فضاهای کالبدی مناطق روستایی شد و در نتیجه زمینه فعالیتهای اقتصادی، رفاه اجتماعی و حفظ و نگهداشت جمعیت روستایی جهت استفاده بهینه از ظرفیتهای اشتغال و تولید روستایی را فراهم کرد.
وی تهیه طرحهای هادی روستایی برای ۹۸ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به تعداد حدود ۳۷ هزار روستا، اجرای طرح هادی در ۴۱ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به تعداد ۱۵ هزار و ۷۰۰ روستا با جمعیت ۱۲ میلیون نفر و صدور سند مالکیت برای حدود ۱/۳ میلیون اماکن روستایی را از جمله توفیقات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برشمرد.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: همچنین اجرای طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی و بازسازی پس از سوانح از سال ۱۳۸۴ تاکنون منجر به احداث یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی مقاوم در سطح روستاهای کشور شده است.

* پیام وزیر کشور:

در شرح این پیام آمده است: در دهه اخیر علیرغم پیشرفت های محسوس وخدمات ارزنده نظام جمهوری اسلامی در خدمات رسانی و توسعه زیر ساخت هایی همچون آب، برق، راه دسترسی، اینترنت و.... به مناطق روستایی کشور شاهدمسائل و مشکلاتی همچون کاهش سهم جمعیت روستایی، مهاجرت روستائیان، حاشیه نشینی،و.... بوده ایم. بررسی های علمی نشان دهنده آن است که عامل اصلی این موضوع کم توجهی به مسائل اقتصادی،به خصوص اشتغال و ایجاد مشاغل جایگزین ومکمل بخش های کشاورزی در مناطق روستایی می باشد.
واقعیت آن است که توسعه کشاورزی به تنهایی نمی تواند رشد اقتصادی را در هر روستای کشور تضمین کند و توجه به سایر بخش ها در کنار بخش کشاورزی ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. براین اساس ضوابط توسعه کارآفرینی روستایی و بهره گیری از ظرفیت های رشد و توسعه اقتصادی روستاها مبنی برخلاقیت و نوآوری کارآفرینان می تواند یکی از مهمترین راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در نواحی روستایی و در نتیجه دستیابی به توسعه پایدار مبنتی بر عزت انسانی باشد.
ما در گذشته غنی خود و در طول دوران تمدن پرافتخار ایرانی – اسلامی بسیاری از ارزش ها و هنجارهای مثبت را داشته ایم که یکی از مهم ترین آنها توسعه آفرین و محرک رشد و پیشرفت هر جامعه ای است، فرهنگ کار و تلاش و مذموم دانستن سستی و کاهلی است. کارآفرینان در هر جامعه ای می توانند با ترویج فرهنگ کار و تلاش و بر اساس نوآوری ها و خلاقیت های خویش و با بهره گیری از ظرفیت ها و مزیت های هر منطقه، به عنوان موتور محرک عمل کرده و فرایند توسعه و پیشرفت هر جامعه را تسریع بخشند. روستاهای ایران اسلامی نیز به عنوان کانون های تولید و ارزش آفرینی، نقش مهمی در این زمینه بر عهده داشته و در سال های اخیر، کارآفرینان موفقی در این عرصه ظهور و نمود یافته اند. مسلما با وجود ظرفیت های متنوع و متعدد در پهنه سرزمین عزیزمان و همچنین نیروی انسانی تحصیلکرده و آگاه، پتانسیل های مناسبی برای کارآفرینی در عرصه های روستایی کشور وجود دارد که تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران و از جمله وزارت کشور و به خصوص رییس جمهور محترم، حمایت از این حرکت رو به رشد و بالفعل کردن این ظرفیت عظیم در سطح کشور است.
خوشبختانه امروزه کارآفرینی در کشور ما نضج گرفته و بار ارزشی مثبتی پیدا کرده است که باید در ادامه به یک فرهنگ و ارزش ملی تبدیل شود.
اینک در آغاز سالی که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری( مدظله العالی) به نام " اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال" مزین گشته است، توجه به موضوع کارآفرینی روستایی و بحث و بررسی علمی آن، کار پسندیده و قابل تقدیری است که از تلاش تمامی برگزار کنندگان و دست اندرکاران این همایش سپاسگزاری می نمایم. امید است که نتایج این همایش بتواند راهکارهای علمی و مفیدی برای توسعه و پیشرفت روستاهای کشور عزیزمان در پی داشته باشد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

*پیام استاندار خراسان رضوی:

همچنین استاندار خراسان رضوی در پیامی به این همایش آورده است: این استان به عنوان بزرگترین استان کشور از نظر جمعیت روستایی با دارا بودن تنوع اقلیمی، فرهنگی و ظرفیتهای خاص اقتصادی می تواند نقش موثری در ارائه الگوهای موفق کارآفرینی روستایی ایفا نماید. بهره گیری از توان محافل علمی و نخبگان دانشگاهی و ایجاد ارتباط موثر بین ظرفیت کلان دانایی و سازمانهای اداری، اجرایی و بخش خصوصی موثرترین راه دستیابی به الگوهای مذکور تلقی می شود. منابع انسانی سالم و متعهد ساکن در روستاها و روستازادگان غیرساکن می توانند با مشارکت همه جنبه به افقهای روشنی در ایجاد واحدهای اقتصادی، تولیدی و خدماتی درآمدزا در مناطق روستایی کمک نمایند. این مهم در سایه اجرای روشهای نوین و ارائه مدلهای علمی سازگار شده با جغرافیا و ظرفیتهای انسانی روستایی استان میسر خواهد بود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است