کد خبر : 9211
Print
حیدر بایزیدی:

پیش در آمدی بر هفته معلم

جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۷

Image titleسبزوارنگار/پیش در آمدی بر هفته معلم
حیدر بایزیدی*

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود. هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلمانمان جستجو کنیم. امروزه، مخصوصاً در جوامع مدرن هر گاه از یک ناهنجاری اجتماعی سخن به میان می آید تعلیم و تربیت را هم به عنوان یکی از علل آن ناهنجاری و هم یکی از راه های حل آن مطرح می کنند و در تمام موارد، معلم و معلمی یکی از ارکان مهم جامعه  است ولی متاسفانه در جامعه امروز ما کمتر درباره معلمی به نحو دقیق و هدفمند سخن گفته و یا تحقیق کرده ایم، نه به این معنی که در باره معلمی حرفی زده نمی شود برعکس، مباحث معیشتی، حقوق و مزایای معلمی! نقل تمام محافل است و به قول حافظ: نهان کی ماند آن رازی کز او سازند محفل ها))!
اما تحلیل گرامیداشت هفته معلم در ایران به این نتیجه ختم می شود که در طول سال در مدارس ما، نقش معلم به بحث های مربوط به روش تدریس، راهبرد های تدریس یا فناوری های آموزشی آن هم در حد تئوری ختم می شود، در طول سال به صورت نمادین چندین مدرسه به فناوری های جدید آموزشی مجهز می شوند و از جیب معلمانمان جهت برگزاری کارگاه های آموزشی و دوره های کوتاه مدت ضمن خدمت هزینه های زیادی می شود ، به معلمان آموزش می دهیم چگونه تدریس کنند! چگونه حرف بزنند!! چگونه از تجهیزات نداشته، استفاده کنند!! با این پندار که کیفیت آموزش را بالا برده ایم! اما سال هاست این فعالیت ها در آموزش و پرورش انجام می شود و کیفیت آموزش به جای سیر صعودی به شدت نزول کرده است، بحران های آموزش و پرورش کمتر نشد که هیچ! بیشتر هم شد و به تبع آن فرودستی معلمان روز به روز بیشتر شد و در نتیجه ی واکنش به این فرودستی و سر پوشانی آن، شهادت علامه شهید را بهانه ای می کنیم برای گرامیداشت روز و هفته معلم!!!!
در این هفته ادارات آموزش و پرورش مثل سایر ایام سال دیگر سوت و کور نیست، بنرها، پارچه ها، دست نوشته ها؛ جملگی فضای سور و شادی را در اذهان متبادر می سازد علاوه بر این معادله آن جا پیچیده تر می شود که ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور علیرغم وضعیت معیشت ناگوار معلمان و سرانه نداشته مدارس شان، در این ایام جلسات و برنامه های گرامیداشت با هزینه های گزاف برگزار می کنند، در تمام این برنامه ها؛ مسئولان و روسای سایر ادارات و ارگان های دولتی و حتی نظامی، در صفوف اول با لباس های شیک و اتو کشیده حضور می یابند و به عنوان مهمان های عالی قدر از آن ها تقدیر می شود و خود معلمان که با تمام نیروی عشق در سخت ترین شرایط خدمت می کنند گاهی اوقات در حاشیه جلسات هم به چشم نمی آیند.

پایان کلام این که خداوند ((در سوره علق آیات 1-5  )) خود را معلم می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی انسان، آورده است به بیان دیگر هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است از سویی دیگر سرنوشت جوامع بشری مرهون سعی و تلاش آموزگاران و معلمان است در قدرت و توان هیچ کس نیست که مقام و ارزش معلم را کامل و تمام بیان کند . چنان که هیچ کس را یارای آن نیست که فعل ایزد را برشمرد یا نقش عظیم رسولان الهی را بر کاغذ بنشاند اما واقعیت این است که تکریم های امروزی معلمان در کشور ما به هیچ عنوان شایسته شان و جایگاه معلمان و معلمی نیست و امیدواریم با اعتماد به دانسته ها، باور ها و گفته های معلمان  شاهد تجدید نظر در تکریم و گرامیداشت هفته معلم باشیم.

*کارشناس ارشد علوم تربیتی و معلم شاغل در آموزش و پرورش زیویه

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم