کد خبر : 9212
Print
مهران صولتی:

درس های رفراندوم ترکیه

جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۱

Image titleسبزوارنگار/درس های رفراندوم ترکیه برای ما!

✍️ مهران صولتی*

رفراندوم سرنوشت ساز ترکیه با رای مثبت به افزایش قدرت اردوغان و تسهیل روند دیکتاتوری وی پایان پذیرفت. هرچند که پیروزی اردوغان در این رفراندوم با رای شکننده و پر شائبه ای صورت گرفت ولی ترکیب واجدین شرایط اهمیتی افزون تر از نتیجه آن دارد! کل نوار ساحلی ترکیه و شهرهایی همچون استانبول، آنکارا و ازمیر که پیش از این موافق اردوغان بوده اند در این رفراندوم به او "نه" گفتند و به عکس نواحی مرکزی متشکل از شهرهای کوچک و روستاها که بیشتر بافتی سنتی، مذهبی و کمتر دانشگاهی بودند مسحور کاریزمای اردوغان شده و به او "آری" گفتند. همچنین تحریم انتخابات از سوی هفت میلیون ترک هم نقش مهمی در پیروزی اردوغان ایفا کرد!  صرف نظر از زمینه های متفاوت فرهنگی میان ترکیه و ایران، کیفیت آرای این رفراندوم می تواند برای ما و در فصل انتخابات حاوی پیام هایی باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم:
دموکراسی عبارت است از؛ "راه های معین برای رسیدن به نتایج نامعین". آنچه می تواند دموکراسی را از غلتیدن در ورطه دیکتاتوری هایی از جنس اردوغان یا ترامپ بازدارد؛ مشارکت و مسئولیت پذیری شهروندان است. شهروندانی که دریافته اند اندکی سهل انگاری در وظیفه مدنی شان می تواند سرنوشت خود و نسل های آینده یک کشور را به مخاطره بیفکند!
توسعه زمانی می تواند پایدار باشد که بتواند با پرهیز از دوقطبی های سنتی - مدرن/ روستایی - شهری / حاشیه - متن، مجموعه ای وسیع از ظرفیت های انسانی و اجتماعی شهروندان را در خدمت آفرینش فردایی بهتر بسیج کند. بنابراین پژواک بخشیدن به صدای کلیت جامعه و کاهش شکاف های میان این دو بخش می تواند گذار به دموکراسی را مطمئن تر سازد!
دیکتاتورها همواره می کوشند تا امنیت را مهمترین نیاز جامعه و پیشرفت را اساسی ترین دستاورد کشور جلوه دهند. لذا سعی می کنند تا با دامن زدن به خطر تروریسم، مسائلی از قبیل آزادی و حقوق بشر را لوکس و تزئینی معرفی کنند( اقدامات یک سال گذشته اردوغان در ترکیه!). در مرحله بعد هم می توانند به جامعه القا کنند که پیش نیاز امنیت و پیشرفت تمرکز قدرت در یک شخص است!
 تحریم انتخابات زمانی می تواند اخلاقی باشد که تحریم کنندگان آشکارا و بدون عافیت طلبی بکوشند تا ضمن نقد وضع موجود،جایگزین های خود را به مردم معرفی کنند! دموکراسی امری پسینی است یعنی با مشارکت فعال و صبورانه شهروندان ساخته می شود. بنابراین تحریم یک بازی بدون تلاش برای خلق یک بازی مشخص دیگر، مصداق بارزی از مسئولیت گریزی محسوب می شود!
پوپولیسم همچنان یک خطر مهم برای جهان تلقی می شود! شکاف های عمیق اجتماعی، قطبی شدن جامعه، ناامیدی نسبت به آینده و ذره ای شدن جامعه می تواند دستاویز مهمی برای قدرت گرفتن پوپولیست ها باشد! در چنین مواردی حتی حمله به پوپولیسم می تواند موجب تقویت و فراگیری آن شود! بهترین کار این است که ضمن ترمیم نارسایی های ساختاری مولد پوپولیسم، تناقض های آن را هر چه بیشتر برای مردم آشکار کرد.

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟