کد خبر : 9229
Print
حسین طاهری فرد:

وعده‌های سوفسطائی عرصه انتخابات

جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۵

Image titleسبزوارنگار/وعده‌های سوفسطائی عرصه انتخابات
حسين طاهري‌فرد*
هرچه به پايان ارديبهشت‌ماه نزديک و نزديک‌تر مي‌شويم، تب انتخابات رياست‌جمهوري داغ‌تر شده و صف آرايي‌هاي احزاب و گروه‌هاي سياسي آشکارتر مي‌شود. انتخابات رياست‌جمهوري را مي‌توان تجلي دخالت مستقيم آراء و نظرات مردم در اداره عمومي کشور ناميد و به همين جهت اين انتخاب از اهميت خاصي برخوردار است.
سرانجام اولين مناظره تلويزيوني کانديداهاي رياست‌جمهوري برگزار شد. بي‌هيچ ترديد نظرات، ايده‌ها و پيشنهادات کانديداهاي رياست‌جمهوري، محترم و در برخي موارد قابل اعتنا و به روز است. اما متاسفانه بنظر مي‌رسد محمد باقر قاليباف براي رسيدن به هدف خود، از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌کند. او با خلق راهبردهاي جديد و آرمان محور، بدون برنامه‌هاي کارشناسانه و اصولي با تکيه بر پوپوليسم فريبکارانه اولويت اول خود را « فقط فتح پاستور » قرار داده‌ و در تلاش است با سفسطه‌گري و تخريب اقدامات سازنده و منطقي دولت يازدهم با عوام‌فريبي راي مردم را به سمت خود سرازير کند.
با نگاهي واقع‌گرايانه به برنامه‌هاي قاليباف و بررسي شعار‌هاي انتخاباتي اش در مي‌يابيم که تاکتيک اصلي او حمله بي مهابا به دولت در کنار وعده هاي پوپوليستي است، وعده‌هايي که به گفته صاحب‌نظران در عمل غير ممکن هستند! ريشه‌کن کردن بيکاري، اشتغال زايي، رشد اقتصادي، عدالت و برابري و وعده‌هاي ساخت و احداث پروژه‌هاي مختلف و .... بخشي از وعده‌هاي سوفسطايي قاليباف است. اما نکته جالب اينجاست که عملكرد‌هاي گذشته قاليباف نشان مي‌دهد که دغدغه‌هاي اصلي مردم در ميان اولويت‌هاي وي کمترين جايگاهي نداشته و نخواهد داشت.
بي‌شک بايد در چنين فضايي هشيار بود که عدم حضور و مشارکت ما نردبان ترقي « نو پوپوليست‌هايي » که فاقد ويژگي‌ها و شاخص‌هاي حداقلي براي حضور در پاستور هستند، قرار نگيرد. نمونه‌هاي بسياري از اين افراد را مي‌توان برشمرد و معرفي کرد که در سال‌هاي گذشته با اين شيوه‌ها توانستند جايگاهي را براي خود دست و پا کنند. تجربه فاجعه‌بار هشت سال رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد نتيجه عدم مشارکت فعال و حضور آگاهانه اکثريت مردم بود. اکثريتي که مي‌توانستند با حضور آگاهانه سر صندوق‌هاي راي و انتخاب نامزد اصلح مانع از به بيراه رفتن مسير پيشرفت کشور شوند. قطعا در چنين فضايي بايد تمام تلاش خود را براي افشاي چنين جريانات و فعاليت‌هاي سوداگرايانه‌اي کانديداهاي دروغين بکار بست تا چنان که اشاره شد، دانسته يا ندانسته مسير حضور نو پوپوليست‌ها در بالاترين جايگاه مديريتي کشور را هموار نکنيم.
واقعيت انکارناپذيري که اکثر صاحب‌نظران و تحليل‌گران سياسي بر آن اتفاق نظر دارند اين است که دولت روحاني با توجه به شرايط دشوار سياسي کشور و با يادآوري ملاحظات و محدوديت‌هاي پيش رو، در بسياري از موضوعات عملکرد قابل قبولي از خود ارائه کرده است. روحاني دولت يازدهم را در شرايطي تحويل گرفت که رشد اقتصادي كشور منفي بود و صادرات نفت به موجب تحريم‌هاي بين‌المللي بسيار کاهش يافته بود. تورم شتاب فزآينده‌اي به خود گرفته بود و روابط با کشورهاي اروپايي و خصوصاٌ کشورهاي عربي خاورميانه به خاطر سياست‌هاي ناصحيح دولت دهم متشنج شده بود. بررسي کارنامه اقتصادي دولت روحاني نشان مي‌دهد، دولت يازدهم در شاخص‌هايي چون کنترل نقدينگي، بهبود وضعيت توليد و ترميم زير ساخت‌هاي اقتصادي موفق عمل کرده و سياست‌هاي دولت براي خروج از رکود و كنترل تورم 45 درصدي موفقيت آميز بوده است.
بي‌شک در دولت تدبير‌و‌اميد هم علي‌رغم تمام تلاش دولت‌مردان کاستي‌ها و نواقصي بوده است. اما به اعتقاد بسياري از کارشناسان و صاحب‌نظران اوضاع اقتصادي کشور به واسطه سياست‌ها و اقدامات اعتدالي دولت روحاني رو به بهبود است. دولت يازدهم توانست با توافق هسته‌اي، تحريم‌ها را برداشته و با اتخاذ سياست‌هاي اصولي زمينه بهبود روابط بين‌المللي و ورود سرمايه‌خارجي را باز کند. با نگاهي به عملکرد دولت يازدهم، به‌سادگي مي‌توان فهميد که دولت اعتدال با همه فراز‌ و فرودش روي هم‌رفته در مسير درستي در حال حركت است، چرا که رويکرد کلي دولت اعتدال، رويکرد منطقي، کارشناسانه و عمل‌گرايانه بوده است و هنوز بسياري از مشکلات کشور را مي توان با کليد تدبير روحاني باز نمود. پس در اين شرايط براي به نتيجه رسيدن برنامه‌هاي دولت يازدهم، تداوم عقلانيت و اعتدال‌گرايي و ساختن فردايي بهتر انتخاب مجدد روحاني ضرورتي اجتناب ناپذير است.

*کارشناس‌ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم