کد خبر : 9230
Print
حسین طاهری فرد:

دوران پوپوليسم به سر آمده

جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷

Image titleسبزوارنگار/دوران پوپوليسم به سر آمده
حسين طاهري‌فرد*
مناظره دوم کانديداهاي رياست‌جمهوري هم برگزار گرديد. اگرچه موضوع مناظره دوم کانديداهاي رياست‌جمهوري، « مسائل سياست داخلي،‌ سياست خارجي و مسائل فرهنگي» مشخص شده بود اما همانند مناظره اول با حاشيه‌هاي زيادي همراه شد و بخاطر بد اخلاقي‌هاي سياسي، مناظره کانديداهاي رياست جمهوري از مسير اصلي دور شده و به بيراهه رفت.
در مناظره اول هم حسن روحاني و هم اسحاق جهانگيري با تسلط بر موضوعات توانستند با بياني شفاف و محکم سخنان خود را مطرح کنند. در مقابل محمد باقر قاليباف تلاش کرد تا با عوام‌فريبي و ارائه آمارهاي غير واقعي و ايجاد دوقطبي قاليباف - روحاني خود را رقيب اصلي معرفي کند. جهانگيري بدرستي توانست مانع جدلي شدن مناظره شده و دوگانه مورد نظر قاليباف را خنثي نمود. هر چند راه حل‌هاي رئيسي جامعيت لازم را نداشتند، اما وي سعي کرد از فضاي متشنج مناظره دوري کرده و به دور از چالش برنامه‌هاي خود را مطرح کند.
در مناظره دوم؛ قاليباف هيچ برنامه‌ي مستدل و منطقي ارايه نکرد و صرفاً اتهامات واهي نثار دولت کرد. شيوه‌اي نخ نما که ديگر از مد افتاده است. او نشان داد که براي بالا رفتن از پله‌هاي قدرت مي‌توان با فرافکني, افترا و حرف‌هاي دم‌دستي دولت را تخريب نمود. مي‌توان ادب انتخاباتي رو کنار گذاشت و راه بي‌ادبي و بد اخلاقي سياسي پيشه کرد. قاليباف عجولانه براي جبران ضعف‌هاي مناظره اول تلاش کرد تا با حاشيه‌سازي، ارائه آمارهاي غير واقعي و سخنان غير معقول در عرصه‌ي تقابل با دولت وارد شود. نگاهي واقع‌بينانه به برنامه‌هاي قاليباف نشان مي‌دهد که او در حوزه داخلي و سياست خارجي، احزاب، مطبوعات و دانشگاه‌ها چيز جديدي براي گفتن ندارد و هدف اصلي او فقط تخريب دولت و عبور از روحاني است و در اين راه از هيچ‌کاري فروگذار نيست.
رئيسي نسبت به مناظره قبل با رعايت احتياط سعي کرد بدون وارد شدن به فضاي متشنج مناظره و پرهيز از دعواهاي سياسي، با تاکيد بر اخلاق‌مداري خودش را بالا بکشد. در اين مناظره رئيسي براي ديده شدن با صراحت بيشتري وارد مجادله با دولتي‌ها شد. اگرچه رئيسي پيشروتر از ديگران در نقد برجام و سياست خارجي دولت روحاني سخن گفت، اما برنامه علمي و کارشناسي خود را براي دولت چهار ساله‌اي که مي‌خواهد خود را در معرض راي مردم قرار دهد، ارائه نکرد.
در دومين مناظره کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري، روقباي روحاني تلاش کردند تا با هماهنگي بيشتري به نقد او پرداخته و عملکرد دولتش را در حوزه‌هاي سياسي و فرهنگي مورد انتقاد قرار دهند، اما حسن روحاني هوشمندانه و منطقي به انتقادها از دولتش پاسخ گفت. روحاني نسبت به مناظره اول فعال‌تر و شاداب‌تر ظاهر شد و مسائل سياسي و فرهنگي را جدي‌تر و با صراحت بيشتري بيان کرد.

مناظره‌ها هنوز به خوبي نتوانسته‌اند تنور انتخابات را گرم کرده و شور و هيجان مورد انتظار را در جامعه ايجاد کنند، اما قطعاً در رشد سطح آگاهي سياسي مردم و افزايش ميزان انگيزه آنان براي مشارکت در انتخابات موثر خواهند بود. علي‌رغم نقدهاي غير‌منصفانه نامزدهاي اصولگرا از دولت و ارائه آمارهاي غير واقعي، اکنون مردم به‌درستي به واقعيت‌هاي جامعه آگاه هستند و از سياست‌هاي پوپوليستي حمايت نخواهند کرد. آنان ديگر گول شعارهاي دلواپسان و دروغ‌هاي تندروها رو نمي خورند. مردم به درستي مي‌دانند «انتخابات پيش رو انتخاب بين بد و بدتر نيست؛ انتخاب بين راه و بي‌راهه است» ، چراکه انتخاب آنان تعيين خواهد کرد که آيا کشور راه اعتدال، ثبات، امنيت و توسعه پايدار را طي خواهد کرد يا به عقب باز خواهد گشت.
با نگاهي واقع‌بينانه به عملکرد دولت يازدهم، به‌سادگي مي‌توان فهميد که روحاني مي‌تواند همانند چهار سال گذشته کشور را از وضعيت پرتلاطم در حوزه‌هاي سياسي و اجتماعي نجات دهد. در فضاي سياسي کنوني، مردم به اين نتيجه رسيده‌اند که بايد راه روحاني را به سوي آينده روشن ادامه دهند، چراکه گفتمان روحاني مانع تداوم انحصار‌طلبي افراطي جريان‌هاي تندرو در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي شده است. بي‌شک برآيند حضور حداکثري در انتخابات، تداوم دهنده اعتدال و عقلانيت خواهد بود. بنابراين مردم ايران بايد به صحنه بيايند و با انتخاب درست خود يک‌بار ديگر خواب افراطيون را براي انهدام و ورشکستگي اين مملکت آشفته سازند.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم