کد خبر : 9245
Print
مدیرکل هماهنگی امور استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد:

مرمت دو هزار و 216 اثر تاریخی در دولت یازدهم

یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۱

سبزوارنگار/مدیرکل هماهنگی امور استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 2 هزار و 216 اثر تاریخی به صورت مشارکتی با بخش خصوصی در دولت یازدهم مرمت شد.

Image titleسبزوارنگار/مدیرکل هماهنگی امور استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 2 هزار و 216 اثر تاریخی به صورت مشارکتی با بخش خصوصی در دولت یازدهم مرمت شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از ایرنا، سید محسن دلبری در حاشیه بهره برداری از پایگاه میراث فرهنگی سبزوار در جمع خبرنگاران افزود: فقط در سال گذشته 748 اثر تاریخی مرمت شد و این در حالی است که مرمت آثار تاریخی قبل از دولت تدبیر و امید سالانه 312 اثر بود.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم هفت اثر تاریخی کشور ثبت جهانی شد در حالیکه طبق قانون کشورها هر سال می توانند فقط یک اثر در فهرست جهانی ثبت کنند.
دلبری گفت: میراث فرهنگی کشور در ثبت آثار جهانی به آثاری که استان های بیشتری را شامل شود توجه می کند چنانکه کویر لوت بین سه استان و نیز قنات قصبه مشترک بین 2 استان سال گذشته ثبت جهانی شدند.
وی افزود: در دولت یازدهم 35 بازارچه صنایع دستی در کشور راه اندازی شد تا صنعتگران بی واسطه در این بازارها نسبت به فروش تولیدات خود اقدام کنند.
دلبری ادامه داد: در سه سال گذشته چهار شهر کشور ثبت جهانی شد و سه شهر دیگر نیز در فهرست انتظار قرار دارند.
وی با یادآوری افزایش تعداد هتل ها در دولت تدبیر و امید، اظها کرد: اقامتگاه های بومگردی از 22 اقامتگاه در سال 92 به 530 مورد در حال حاضر رسیده و تلاش می شود در تمامی روستاهای هدف گردشگری این اقامتگاه ها راه اندازی شود .
دلبری ادامه داد: با توجه دولت تدبیر و امید به مقوله صنعت گردشگری، گردشگری خارجی کشور در این مدت 12 درصد رشد داشته است.
وی گفت: قبل از حمله به سفارت عربستان یک میلیون و 700 هزار زائر شیعه از کشورهای عربی به اماکن زیارتی ایران می آمدند که پس آن اتفاق، این تعداد به 266 هزار نفر کاهش یافت.

**71 پایگاه ملی میراث فرهنگی در سطح کشور فعالیت می کنند
مدیرکل امور پایگاه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: 71 پایگاه ملی میراث فرهنگی در سطح کشور با هدف صیانت از آثار تاریخی و توسعه گردشگری فعالیت می کنند .
فرهاد عزیزی در آئین گشایش پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار افزود: پایگاه های ملی ظرفیت های فرهنگی کشور هستند که با آماده سازی این پایگاهها شرایط قرار گرفتن آنها در در فهرست آثار جهانی یونسکو فراهم می شود.
وی ادامه داد: 90 درصد پایگاههای ملی میراث فرهنگی در دولت گذشته تعطیل شد که در دولت یازدهم با نگاه مثبت به توسعه گردشگری و افزایش هزار درصدی اعتبار، دوباره احیا شدند.
عزیزی گفت: همچنین 21 پایگاه جهانی میراث فرهنگی در ایران وجود دارد که این پایگاه ها در توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار کشور نقش موثری دارند.
وی ادامه داد: با توجه به وجود رشته تحصیلی حفاظت و مرمت در دانشگاه های سبزوار و با مساعدت و همکاری شهرداری، میراث فرهنگی و بخش خصوصی می توان پایگاه میراث فرهنگی را در این شهرستان بیشتر تقویت کرد.

** ایجاد هفت پایگاه میراث فرهنگی در خراسان رضوی
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز گفت: پایگاه میراث فرهنگی سبزوار هفتمین پایگاه استان است که با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی این شهرستان به بهره برداری رسید.
حسین زارع صفت افزود: پایگاه های میراث فرهنگی زمینه ثبت آثار در فهرست جهانی را فراهم می کنند که باعث شناخت جهانی این آثار می شود.
وی ادامه داد: صنعت گردشگری فعالیتی بر پایه مزیت رقابتی و ارزش افزوده است و سبزوار ظرفیت های رقابتی زیادی برای جذب گردشگر دارد .
زارع صفت با اشاره به تاریخ و تمدن 6 هزارساله شهرستان سبزوار گفت: این شهرستان ظرفیت ایجاد یک بازارچه دائمی صنایع دستی را با بخش های پایانه تولید، فروش، توزیع و صادرات دارد.

ایران شرایط مناسبی برای جذب گردشگر دارد
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: جمهوری اسلامی به لحاظ موقعیت استراتژیک، جغرافیایی، اقلیمی، میراث فرهنگی غنی و مردم مهمان نواز شرایط مناسبی برای جذب گردشگران خارجی دارد.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: امروز گردشگری یک صنعت است و گردشگر برای ورود به کشور نیاز به امنیت و آرامش دارد که دولت یازدهم با توافق هسته ای نگاه مثبت و تعامل با جهانیان را برقرار کرد.
وی ادامه داد: گردشگری عامل مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی است چنانکه در حال حاضر در آمد نفت ایران نصف درآمدی است که کشور ترکیه از گردشگری به دست می آورد.
او افزود: در برنامه ششم صنعت گردشگری جزو چهار محور اصلی توسعه کشور در نظر گرفته شد که تحقق این امر مستلزم تغییر نگاه است.
سبحانی فر ادامه داد: امروزه با توافق هسته ای روزی هزار هواپیما از آسمان ایران عبور می کند که سالی 10 هزار میلیارد ریال حق عوارض عبور از آسمان ایران را پرداخت می کنند.
وی گفت: جذب گردشگر در دولت تدبیر و امید از چهار میلیون نفر به 6 میلیون نفر رسید و از بخش گردشگری هشت میلیارد ریال ارزآوری نصیب کشور شد.

**پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوارنیز گفت: خانه امین التجار مشهدی به پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار اختصاص یافت.
محمود رضا سلیمانی افزود: آرامگاه امین التجار مشهدی یک بنای وقفی است که قدمت آن به دوره پلهوی اول در حدود سال 1310 می رسد و در محل قبرستان قدیمی شهر سبزوار (میدان کارگر کنونی) واقع شده است.
وی ادامه داد: آرامگاه امین التجار مشهدی از ابتدای دهه 80 در اختیارمیراث فرهنگی قرار گرفت و اقدامات اولیه مرمت با همکاری دانشجویان گروه مرمت دانشگاه حکیم سبزواری انجام شده است.
سبزوار از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی در غرب این استان است که با هزار و 200 اثر تاریخی و فرهنگی، 6 موزه، جاذبه های طبیعی کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید 15 نوع صنایع دستی و سنتی ظرفیت قابل توجه در عرصه گردشگری دارد.
مجموعه تاریخی زعفرانیه، مساجد پامنار و جامع، آتشکده آذر برزین مهر، آرامگاه های حاج ملاهادی سبزواری و کاشفی، مناره تاریخی خسروجرد و مصلای تاریخی بخشی از مکانهای دیدنی این دیار برای مردم و مسافران هستند.
کاروانسراهای بین راهی در حاشیه جاده قدیم ابریشم و تفرجگاه های بید، دلبر، ششتمد، مناطق پناهگاه حیات وحش شیر احمد و پروند از دیگر مکانهای دیدنی سبزوار است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام

13 اثر تاریخی غرب خراسان رضوی آماده واگذاری به بخش خصوصی است

کنسرت سه تارنوازان گروه داروگ در سبزوار روی صحنه رفت

همایش نقش نهادها در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در سبزوار برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

خطری بزرگتر از قاتل آتنا اصلانی!

20 پایگاه اوقات فراغت تابستان در سبزوار فعال شد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

فعالیت 55 باشگاه کتابخوان در سبزوار

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

آفت های نمازجمعه

فرهنگ لیستی رای دادن در سبزوار در مسیر نهادینه شدن است

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

اعزام 2 هزار و 500 مبلغ به روستاهای خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان

تاکید مدیرعامل شرکت آبفا سبزوار بر صرفه جویی در مصرف آب

ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در مدارس

مرمت دو هزار و 216 اثر تاریخی در دولت یازدهم

سبزوارنگار