کد خبر : 9344
Print
سیدعلی احمدی نژاد

تراکم فروشی، مادر معضلات شهری سبزوار

پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲

Image titleسبزوارنگار/تراکم فروشی، مادر معضلات شهری سبزوار
سید علی احمدی نژاد*

 شاید ظاهر امر اینگونه  به نظر برسد که شهرداری ها در حال حل مشکلاتی مانند ترافیک، نابسامانی شهری، پسماند و ... هستند، در صورتیکه این معضلات در شهری مانند سبزوار  اصولا دست پروده تصمیمات غلط مدیریت شهری است. در  ادامه نشان خواهم داد که فروش تراکم وعدم مدیریت ساخت و ساز چگونه در به وجود آوردن این مشکلات نقش اصلی را داشته است:
الف- ترافیک
مهمترین مساله در هنگام طراحی عرض معبرها و خیابان ها، پیش بینی میزان رفت و آمد اتومیبیل ها از آن خیابان است. و یکی از فاکتورهای مهم، تعداد ساکنین آن خیابان هستند. حال فرض کنیم کوچه یا خیابانی با فرض اینکه در هر قطعه زمین تفکیک شده دو خانوار زندگی کنند، طراحی میشود و بر اساس آن عرض خیابان را پس از محاسباتی چهارده متر در نظر میگیرند. پس از مدتی نظر شهرداری عوض شده و به مالکین در ازای گرفتن جریمه اجازه میدهد که درهر قطعه زمین ساختمان 6 طبقه ساخته و در هر طبقه دو واحد مسکونی احداث نمایند، در نتیجه تعداد ساکنین خیابان شش برابر پیش بینی طراح شده وترافیک ایجاد میشود، این ترافیک در محل اتصال این خیابان به خیابان  اصلی باعث ایجاد ترافیک موضعی شده و در نتیجه خیابان اصلی نیز دچار ترافیک میگردد و این بار ترافیکی در کل مسیر ادامه پیدا میکند. نمونه این مشکل را در خیابان ابن یمین و اتصال آن به خیابان هلال احمر   میتوان به وضوح مشاهده کرد که منجر به یکطرفه شدن خیابان ابن یمین گردید. حال با وجود این  همه مشکل، در نبش همان چهارراه چندین پروژه تجاری بزرگ نیز به لطف شهرداری در حال ساخت است که در صورت مدیریت صحیح میتوانستند به مکان مناسبتری انتقال یابند.
ب- عدم گسترش شهر
از بیست سال پیش تا کنون خیابان رازی آخرین خیابان سبزوار بوده، سوال اینجاست این همه ساخت و ساز و این همه خانواده های جدید در کجا ساکن شده اند؟ چراتمایلی به انبساط شهر نبوده؟ پاسخ تمامی سوالات در این است که اجازه داده شده  که شهر در مساحتی که داشته رشد کند. شهری که میتوانست دوبرابر مقدار کنونی بوده و به تبع آن دوبرابر شغل، دو برابر فضای سبز، دوبرابر فضای بازی و دوبرابر فضای تنفس داشته باشد هم اکنون در درون خود درحال خفه شدن است.
پ- فشار به زیرساختهای شهری
یکی دیگر از مشکلات تراکم فروشی این است که سیستمهای شهری پاسخگوی شرایط جدید نیستند، زمانی که لوله های آب یا فاضلاب طراحی و اجرا میشوند، بر اساس نقشه های جامع شهری، مقدار مورد نیاز برای آنها محاسبه میگردند، حال اگر همانند مثال ترافیک، تعداد ساکنین منطقه از فرض اولیه خیلی بیشتر شود، هزینه جدیدی لازم خواهد بود که تاسیسات شهری تعویض گردند.
ت- گران شدن زمین و رکود
وقتی به یک زمین  مسکونی این اجازه داده میشود که با رشد در ارتفاع بتواند به دوازده نفر فروخته شود، طبیعتا قیمت آن به شدت رشد میکند و این رشد قیمت باعث میشود که بخش بزرگی از هزینه تمام شده ساختمان را دربرگیرد. امروز در در نقاط متوسط شهرسبزوار با قیمتهای  دو تا سه میلیون تومان برای هر متر مربع مواجهیم، در نقاط  مرغوب که اصلا قیمت مشخصی وجود ندارد. این افزایش قیمت ها تا جایی پیش میرود که عموم مردم توان خرید را از دست میدهند و با بیرون کشیده شدن سرمایه دلالان از بازار، رکود سراسری بر بازار مسکن به وجود می¬آید که بر اقتصاد بخش بزرگی از شهروندان تاثیرات مخربی گذاشته است.
ث- سرزندگی و تاثیرات روانی
طبق قانون، منازل مسکونی حداکثر میتوانند در 60 درصد زمینشان ساخته شوند، این قانون که کمابیش در تمام نقاط جهان ثابت و به منظور نیل به اهداف مشخصی است، یکی از مهمترین هدفها، این است که شهرها را از تبدیل شدن به تعدادی سازه چسبیده به هم و بدون روح محافظت کند، اجازه دهد که بر خانه های تمامی ما شهروندان آفتاب بتابد، پنجره را که باز میکنیم آسمان آبی و دسته کبوتران را بنگریم نه اینکه در چند متری خود دیواری ضمخت، بلند و سیمانی  ببینیم، در حیاط خانه فضای سبزی باشد و صدای گنجشکی در میان درختان، زمانی از نشاط برف زمستانی بهره ببریم و زمانی از نسیم خنک بهاری.  متاسفانه مدیران شهری در سبزوار در سالهای گذشته به قیمت دریافت مبالغی که بیشتر خرج هزینه های جاری شد، تمامی این نعمات را برشهروندان خود محروم کردند و شهرداری را نه برای شهروندان که برای کسب درامدهای موقت بیشتر تبدیل به مکانی برای خرید جرم وتخلف نمودند و همچنان بر انجام این کار اصرار دارند. اینجانب نمیدانم که در نقاط دیگر دنیا هم روال به همین گونه است که شهروندان آن با اطمینان، از خرید تخلف سخن گفته و در محاسبات مالی خود منظور کنند و حتی مبلغ انجام جرم  در هرمنطقه از قبل تعریف شده باشد، یا نه، ولی به طور قطع تاثیرات روانی این کار در انجام دیگر تخلفات نیز بسیار موثر است.

در پایان امیدوارم منتخبین پنجمین دوره انتخابات شوراها و شهردار منتخب این شورا، با نگاهی دوراندیشانه و علمی به مسائل و مشکلات، در چهارچوب قانون حرکت نموده و شهر را به سمت یک شهر مدرن، پویا و  شاد پیش ببرند.

*کارشناس ارشد عمران

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
همشهری
۱۳۹۶/۵/۱ ۱۱:۳۳
0 0
جناب آقای مهندس پدر همسر جنابعالی سه دوره عضو شورای اسلامی شهر سبزوار بودند چه خوب بود که این مطالب را در 12سال گذشته (با احتساب 2 سال افزایش دوره قبل 14 سال) یادآوری می کردید این اتفاقات مربوط به امروز و دیروز نیست
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند