کد خبر : 9372
Print
هم اندیشی شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با سه تن از منتخبین مردم در شورای شهر سبزوار

عدم توفیق شوراها؛ محصول عدم وجود نقشه راه

چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۰

سبزوارنگار/جلسه هم اندیشی شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان و سه تن از منتخبین مردم در پنجمین دوره شورای شهر سبزوار برگزار شد.

سبزوارنگار/جلسه هم اندیشی شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان و سه تن از منتخبین مردم در پنجمین دوره شورای شهر سبزوار برگزار شد.
به گزارش سبزوارنگار؛ جلال تعصبی، مهدی مقصودی و سید ابوالفضل حسینی سه تن از منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر سبزوار بودند که شامگاه دوشنبه مورخ 26تیرماه96 در محل مجتمع فرهنگی و رفاهی معلم با اعضای شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار به گفت و گو نشستند.
Image titleبنا بر این گزارش؛ مسؤول کمیته سیاسی و اجتماعی انجمن اسلامی معلمان سبزوار گفت: به جز شورای اول، شوراهای شهر در ادوار بعد نتوانستند رضایت مردم را در سطح قابل قبولی برآورده سازند. شاید این عدم توفیق بیش از هر چیز محصول عدم وجود یک نقشه راه و فقدان یک اولویت بندی آشکار بود. در همین راستا از شورای پنجم سبزوار انتظار می رود که به ضرورت هایی که در ادامه اشاره خواهم کرد، توجه نماید.
مهران صولتی افزود: مهمترین اولویت شورای پنجم باید اهتمام در تشکیل مرکز پژوهش های راهبردی شورا و شهرداری باشد. مرکزی که می تواند با تشکیل کمیته های تخصصی و جلب نظرات کارشناسان شهری و دانشگاهی، طرح های مناسبی را جهت ارایه به صحن شورا فراهم سازند. فقدان چنین مرکزی؛ شورای شهر را درگیر روزمرگی کرده و از ایجاد تحولی معنی دار در عرصه توسعه و مدیریت شهری بازخواهدماند.
وی ادامه داد: دومین اولویت شورای شهر باید جدی گرفتن مقوله "جامعه شناسی شهری" باشد. متأسفانه تاکنون دغدغه متخصصان شهری، "نگرش سازه ای" به شهر بدون توجه به الزامات شهرنشینی بوده است. امری که شهر را به محیطی سرشار از معضلاتی همچون ترافیک، حاشیه نشینی، معماری فاقد تاریخ و فضایی انباشته از استرس و توام با عدم رضایت تبدیل کرده است. در حالی که "نگرش اجتماعی" به شهر آن را به عنوان موجود زنده می نگرد که ارتباطی ارگانیک با شهروندان داشته ‌و لزوماً باید نیازهای آن ها را مدنظر قرار دهد.
 این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: اولویت سوم شورا باید فراهم کردن "کارناوالی" ویژه شهر سبزوار باشد تا بتواند در مناسبت های مختلف به نمایش درآمده و هویت متفاوت سبزواری ها را نمایندگی کند. آیینی که قادر باشد جاذبه ای برای گردشگران فراهم کرده و از اشتهار کافی در فضای رسانه ای و فرهنگی کشور برخوردار شود. کارناوالی که می تواند حول خود، شادی های جمعی سبزواری ها را سامان داده و ظرفیت کافی برای هویت بخشی به شهروندان داشته باشد.
صولتی یادآوری کرد: اولویت چهارم شورای پنجم باید گسترش فضاهای عمومی جهت ارتباط گرم و زنده سبزواری ها با یکدیگر باشد. فضاهایی که شهروندان قادر باشند فارغ از دغدغه های خرید و مصرف، به گفتگو با یکدیگر بنشینند. اماکنی غیر مسقف که از جذابیت کافی برای شکل گیری دیالوگ برخوردار بوده و بتوانند پرداختن به دغدغه های عمومی درباره شهر و کیفیت شهرنشینی را نمایندگی کنند. متاسفانه" نگرش سازه ای" به شهر بیشتر به دنبال تامین نیازهای فردی شهروندان جهت گذران زندگی خصوصی و حداکثر خانوادگی شهروندان می باشد و از نیازهای عمیق ارتباطی ایشان غفلت می کند. رویکرد رایجی که با اتمیزه کردن شهروندان، پیامدهایی همچون انزواگرایی و افسردگی را برای آن ها به ارمغان می آورد.
وی تأکید کرد: اولویت پنجم شورای شهر باید سامان بخشی به حاشیه شهر از منظر نیازهای روانی- اجتماعی ساکنین این مناطق باشد. متاسفانه "نگرش سازه ای" به حاشیه، صرفاً نیازهای شهروندان را در اموری از قبیل امکانات سخت افزاری همچون آب، برق، گاز و خیابان خلاصه کرده و از پرداختن به نیازهای واقعی ایشان همچون شادی، احساس شهروندی و همبستگی با سایرین غفلت می کند. حال آن که پرداختن به نیازهای ارتباطی و اجتماعی حاشیه نشینان می تواند از احساس بیگانگی آن ها نسبت به فرآیند شهرنشینی کاسته و ظرفیت ها و استعدادهای آن ها را در راستای افزایش احساس همبستگی در شهر به کار گیرد.
مهران صولتی گفت: اولویت ششم شورا باید تمرکز زدایی از مدیریت شهری و فراهم کردن امکان گسترش مشارکت شهروندان در عرصه تصمیم سازی باشد. کمک به شکل گیری شورایاری ها در مناطق و محلات سبزوار مهمترین اقدام در این مسیر است. شورایاری ها نه تنها می توانند ظرفیت های مشارکتی محلات را فعال نمایند بلکه از طریق دامن زدن به ارتباطات شبکه ای قادرند تا با افزایش همبستگی میان ساکنان این مناطق از نیازها و کمبودهای برخی خانواده ها نیز مطلع شوند. لذا اجرای پروژه شورایاری ها می تواند " نگرش اجتماعی" به شهر را تقویت کرده و نوعی احساس یگانگی میان شهروندان با فرآیندهای توسعه و مدیریت شهری ایجاد نماید.

صولتی مهمترین اولویت شورای پنجم سبزوار را اهتمام جدی نسبت به آسیب فساد سیستمی موجود در رابطه شورا و شهرداری از طریق افزایش شفافیت در مسیر مدیریت شهری دانست و افزود: در همین راستا اقداماتی از قبیل برگزاری علنی جلسات شورا، شفاف کردن پرداختی های اعضا، تقویت حضور خبرنگاران در جلسات، ارائه گزارش فصلی از اقدامات شورا به افکار عمومی، گسترش دولت الکترونیک در شهرداری و کاهش دخالت های انسانی، اعلام دارایی های اعضا در ابتدا و انتهای دوره مسئولیت، می تواند موجب افزایش اعتماد شهروندان نسبت به فرآیند مدیریت شهری و بهبود شاخص سرمایه اجتماعی در شهر شود.

Image titleمعاون دوم انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز گفت: شاید به نظر برسد که شهرداری ها در حال حل مشکلاتی مانند ترافیک، نابسامانی شهری، پسماند و ... هستند، در صورتی که این معضلات در شهری مانند سبزوار  اصولاً دست پروده تصمیمات غلط مدیریت شهری است. در  ادامه خواهم گفت که فروش تراکم و عدم مدیریت ساخت و ساز چگونه در به وجود آوردن این مشکلات نقش اصلی را داشته است.
سید علی احمدی نژاد افزود: در بحث ترافیک شهری؛ مهمترین مساله در هنگام طراحی عرض معبرها و خیابان ها، پیش بینی میزان رفت و آمد اتومیبیل ها از آن خیابان است و یکی از فاکتورهای مهم، تعداد ساکنین آن خیابان هستندکه متأسفانه در سبزوار به این مهم توجه نشده است.
وی با طرح این سؤال که ساخت و سازها و خانواده های جدید در کجا ساکن شده اند؟ و چرا تمایلی به انبساط شهر نبوده است؟ در خصوص عدم گسترش شهر گفت: پاسخ این است که اجازه داده شده که شهر در مساحتی که داشته رشد کند. شهری که می توانست دو برابر مقدار کنونی بوده و به تبع آن دو برابر شغل، دو برابر فضای سبز، دو برابر فضای بازی و دو برابر فضای تنفس داشته باشد هم اکنون در درون خود درحال خفه شدن است.
این کارشناس ارشد عمران ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات تراکم فروشی این است که سیستم های شهری پاسخگوی شرایط جدید نیستند، زمانی که لوله های آب یا فاضلاب طراحی و اجرا می شوند، بر اساس نقشه های جامع شهری، مقدار مورد نیاز برای آن ها محاسبه می گردند، حال اگر تعداد ساکنین منطقه از فرض اولیه خیلی بیشتر شود، هزینه جدیدی لازم خواهد بود که تاسیسات شهری تعویض گردند و در نتیجه به زیرساخت های شهری فشار خواهد آمد.
احمدی نژاد در خصوص گران شدن زمین و رکود خاطر نشان کرد: وقتی به یک زمین  مسکونی این اجازه داده می شود که با رشد در ارتفاع بتواند به دوازده نفر فروخته شود، طبیعتاً قیمت آن به شدت رشد می کند و این رشد قیمت باعث می شود که بخش بزرگی از هزینه تمام شده ساختمان را دربرگیرد. این افزایش قیمت ها تا جایی پیش می رود که عموم مردم توان خرید را از دست می دهند و با بیرون کشیده شدن سرمایه دلالان از بازار، رکود سراسری بر بازار مسکن به وجود می¬آید که بر اقتصاد بخش بزرگی از شهروندان تاثیرات مخربی گذاشته است.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: طبق قانون، منازل مسکونی حداکثر می توانند در 60 درصد زمینشان ساخته شوند، یکی از مهمترین اهداف این قانون که کم و بیش در تمام نقاط جهان ثابت است، این است که شهرها را از تبدیل شدن به تعدادی سازه چسبیده به هم و بدون روح محافظت کند و اجازه دهد که بر خانه های تمامی ما شهروندان آفتاب بتابد، در حیاط خانه، فضای سبزی باشد، پنجره را که باز می کنیم آسمان آبی را بنگریم نه این که در نزدیکی خود؛ دیواری ضمخت، بلند و سیمانی  ببینیم. متاسفانه مدیران شهری سبزوار در سال های گذشته به قیمت دریافت مبالغی که بیشتر خرج هزینه های جاری می شد، تمامی این نعمات را بر شهروندان خود محروم کردند و شهرداری را نه برای شهروندان، که برای کسب درآمدهای موقت بیشتر، تبدیل به مکانی برای خرید جرم و تخلف نمودند که به طور قطع تاثیرات روانی این کار در انجام دیگر تخلفات نیز بسیار موثر است.
وی ابراز امیدواری کرد؛ منتخبین پنجمین دوره انتخابات شوراها و شهردار منتخب این شورا، با نگاهی دوراندیشانه و علمی به مسائل و مشکلات، در چهارچوب قانون حرکت نموده و شهر را به سمت یک شهر مدرن، پویا و  شاد پیش ببرند.

جلال تعصبی: وقت آن رسیده مجمع نمایندگان ادواری شورای شهر تشکیل شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان سبزوار نیز پیشنهاد داد؛ جلساتی از این دست به شکل دوره ای ادامه یابد و در هر جلسه با حضور کارشناسانی از شهرداری، یک محور به صورت تخصصی بررسی شود.

جلال تعصبی افزود: با توجه به سابقه تشکیل چهار دوره شورا، وقت آن رسیده که مجمع نمایندگان ادواری شورای شهر تشکیل شود تا نظرات و برنامه های افراد صاحب تجربه در شورا گردآوری شود.

وی در ادامه خواستار علنی شدن جلسات شورا  و پخش زنده این جلسات در فضای مجازی شد.Image title

مهدی مقصودی: فقدان مطالبه بعد از انتخابات؛ یکی از مبنایی ترین مشکلات/شورای شهر؛ شورای شهرداری شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سبزوار یکی از مبنایی ترین مشکلات را فقدان مطالبه بعد از انتخابات دانست و گفت: معمولاً روز بعد از انتخابات همه چیز تمام می شود؛ نه افراد خود را ملزم به پاسخگویی می دانند و نه مردم مطالبه پاسخگویی دارند.

مهدی مقصودی با انتقاد از "ساختار مدیریت شهری" افزود: ما در شهر و علی الخصوص در شهرداری، متخصص کم نداریم ولی در سیستم شهری نوعی شلختگی وجود دارد که شورای شهر باید در این خصوص میدان داری کند و این شلختگی را حل کند و چون قانون شوراها ایراداتی دارد و مشکل ساختاری است؛ شورای شهر در نهایت شورای شهرداری شده است، و آن هم بیش تر حالت تعارف دارد  و اگر بخواهید به معنی واقعی نظارت داشته باشید، نمی توانید کار کنید.

Image title


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم