کد خبر : 9376
Print
حسین طاهری فرد:

کابينه دوازدهم از منظري ديگر

چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۳

سبزوارنگار/در حالي که مدت زیادی تا تعيين تکليف دولت دوازدهم باقي نمانده است، همچنان بازار پرالتهاب شايعات و گمانه‌زني‌ها داغ است. به نظر مي‌رسد با نزديک‌تر شدن به موعد معرفي کابينه، طيف‌ها و تشکل‌هاي سياسي با هدف تاثيرگذاري بر انتخاب وزرا، گزينه‌ي مورد علاقه و حمايت خود را جز گزينه‌هاي مطرح براي وزارت در وزارتخانه‌هاي مختلف معرفي مي‌کنند. اگرچه بيشتر ليست‌هايي که منتشر مي‌شود با واقعيت فاصله دارد، اما اين فشار‌ها ممکن است بر انتخاب وزرا اثر گذاشته و فضاي کابينه بعدي را تحت الشعاع قرار دهد. اين روزها اخبار خوبي از ترکيب کابينه پيشنهادي دوازدهم منتشر نمي‌شود.

Image titleسبزوارنگار/کابينه دوازدهم از منظري ديگر
حسين طاهري‌فرد*
در حالي که مدت زیادی تا تعيين تکليف دولت دوازدهم باقي نمانده است، همچنان بازار پرالتهاب شايعات و گمانه‌زني‌ها داغ است. به نظر مي‌رسد با نزديک‌تر شدن به موعد معرفي کابينه، طيف‌ها و تشکل‌هاي سياسي با هدف تاثيرگذاري بر انتخاب وزرا، گزينه‌ي مورد علاقه و حمايت خود را جز گزينه‌هاي مطرح براي وزارت در وزارتخانه‌هاي مختلف معرفي مي‌کنند. اگرچه بيشتر ليست‌هايي که منتشر مي‌شود با واقعيت فاصله دارد، اما اين فشار‌ها ممکن است بر انتخاب وزرا اثر گذاشته و فضاي کابينه بعدي را تحت الشعاع قرار دهد.
اين روزها اخبار خوبي از ترکيب کابينه پيشنهادي دوازدهم منتشر نمي‌شود. اخباري که شايد درست يا نادرست بودن آنها تا چند روز آيند روشن شود. بي‌گمان مهم‌ترين پيام انتخابات رياست‌جمهوري 29 اريبهشت « نياز به تغيير» بود. مردم با حضور خود در پاي صندوق‌هاي راي نشان دادند که خواهان عقلانيت، تدبير، امنيت پايدار، آزادي و تعامل سازنده با جهان هستند. بر اين اساس روحاني نمي‌تواند در انتخاب و چينش کابينه نسبت به مطالبه راي دهندگان کم توجه باشد. کابينه دوازدهم بايد کابينه‌اي متعامل، همفکر و بر پايه انتظارات و خواسته‌هاي اکثريت مردم چيده شود. انتظار جامعه از رئيس‌جمهور ۲۴ ميليوني اين است که مطالبات اساسي مردم را فراموش نکرده و بدنبال تحقق وعده‌هاي داده شده باشد.
اولين گام براي تحقق شعارهاي انتخاباتي روحاني مي‌تواند ترکيب کابينه دوازدهم باشد. ترکيب کابينه مي‌تواند اميد به تحقق وعده‌ها و برنامه‌هايي باشد که دولت دوازدهم خود را ملزم به پاسخگويي آن مي‌داند. بنابراين تغيير در ترکيب کابينه دولت دوازدهم بايد در راستاي حرکت روبه جلو، رفع نواقص پيشين و تقويت نقاط مثبت باشد. امروز که مجلس دهم، مجلسي هم‌سو با دولت است و دوران اجبار و اضطرار براي انتخاب‌هاي نامعقول و ناکارآمد گذشته است، چينش وزراي کابينه دوازدهم بايد به گونه‌اي باشد که ناهماهنگي‌هايي که در دولت يازدهم وجود داشت، در دولت آينده وجود نداشته باشد.
به نظر مي‌رسد با نزديک‌تر شدن به موعد معرفي وزرا، فشارها بر روحاني در حال افزايش است و برخي از گروه‌ها و جناح‌هاي مختلف سياسي درخواست‌هايي را مطرح کرده و مي‌کنند و اين فشار‌ها ممکن است ترکيب احتمالي کابينه تحت الشعاع قرار دهد. روحاني نبايد فراموش کند که قدرت واقعي او از بدنه اجتماعي ايست که در شرايط حساس انتخابات علي‌رغم تمام تهمت‌ها و بد اخلاقي‌هاي سياسي رقيبان، او را تنها نگذاشتند و به تداوم اعتدال و عقلانيت پاي بند ماندند. او مي‌تواند با رويکرد اجتماعي به مردم تکيه کند چرا که مردم مي‌توانند دولت دوازدهم را از چالش‌هاي مهم نجات دهند.
يکي از ضرورت‌هايي دولت بعدي روحاني، تشکيل کابينه‌اي متشکل از انسان‌هايي توانمند، باتجربه، متعهد و کارآمد است که اگر اين اتفاق بيافتد طبيعتاً بسياري از دغدغه‌ها و خواسته‌هاي گروه‌ها و جناح‌هاي سياسي مختلف در عمل محقق خواهد شد. بدون ترديد با توجه به شرايط سياسي کشور خيلي‌ها از ملاحظات و محدوديت‌هاي روحاني براي تشکيل کابينه دوم آگاه هستند اما او نبايد فراموش کند که حاميان واقعي‌اش در انتخابات 96 ، در اين شرايط حساس با دقت عملکرد و انتخاب‌هاي او را رصد مي‌کنند و انتظار دارند که کابينه دوم بر اساس خواست و نظر اکثريت مردم و در راستاي مصالح ملي کشور چيده شود.
انتخاب کابينه دوازدهم نخستين آزمون جدي روحاني است و نه تنها سياسيون، بلکه تمام ٢٤ ميليون حامي روحاني در انتظار تغييرات مثبت چشم به دولت و ليست پيشنهادي او دوخته‌اند. براي قضاوت درست بايد تا 14 مرداد که مراسم تحليف برگزار مي‌شود منتظر ماند و ديد؛ «آيا کابينه جديد دولت روحاني با هدف تحقق وعده‌ها و شعارهاي انتخاباتي‌اش بسته خواهد شد يا براي کسب رضايت طيف‌هاي مختلف سياسي مصالح اکثريت مردم فداي منافع حزبي‌و‌جناحي شده و دولت دوازدهم را عملاً به شرکت سهامي تبديل خواهد کرد؟» که اگر اين اتفاق بيفتد جبهه اعتدال‌ بخش اعظمي از طرفداران و حاميانش را از دست خواهد داد و ديگر نمي‌توان اميدي به همراهي و حضور مردم در صحنه‌هاي سياسي کشور داشت، آنگاه در غياب طرفداران و حاميان جبهه اعتدال در انتخابات ١٤٠٠ کار براي اعتدال‌گرايان سخت خواهد شد.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم