کد خبر : 9451
Print
ابراهیم اصغرزاده:

تندروها به دلیل نگرانی از نفوذ کلام اصلاح طلبان به اختلاف نظرها رنگ امنیتی می زنند

جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴

سبزوارنگار/در خبرها آمد ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی اصلاح طلب به دلیل سخنرانی در دانشگاه خلیج فارس دادگاهی شده‌ است. هرچند که در دادگاه تجدید نظر اصغر زاده تبرئه شده اما در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. طی چند ماه اخیر شاهد برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان اصلاح طلب بوده‌ایم. ۷ چهره‎ی سرشناس سیاسی اصلاح طلب محکوم به یک سال حبس و دوسال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مدنی می‌شوند و از سوی دیگر محدودیت‌های جدیدی به سید محمد خاتمی ابلاغ می‌شود.


Image titleسبزوارنگار/در خبرها آمد ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی اصلاح طلب به دلیل سخنرانی در دانشگاه خلیج فارس دادگاهی شده‌ است. هرچند که در دادگاه تجدید نظر اصغر زاده تبرئه شده اما در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

طی چند ماه اخیر شاهد برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان اصلاح طلب بوده‌ایم. ۷ چهره‎ی سرشناس سیاسی اصلاح طلب محکوم به یک سال حبس و دوسال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مدنی می‌شوند و از سوی دیگر محدودیت‌های جدیدی به سید محمد خاتمی ابلاغ می‌شود.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از امتداد؛ ابراهیم اصغر زاده درباره چرایی تداوم برخوردهای امنیتی و قضایی به امتداد گفت: از ابتدای انقلاب نسبت به دانشگاه‌‎ها حساسیت خاصی وجود داشته ودر سال‌های اخیر حساسیت جریان اصول گرا نسبت به مقوله دانشگاه دوچندان شده است. در دوره‌ی احمدی نژاد بدترین برخورد با دانشگاه‌ها صورت گرفت به طوریکه اساتید بسیاری اخراج و دانشجویان ستاره دار گشتند. بالطبع انجمن‌های اسلامی تعطیل و کمیته‌های انضباطی فعال‌تر شدند و محیط دانشگاه‌ها به شدت امنیتی گشت. پس از روی کار آمدن دولت روحانی فضای امنیتی دانشگاه‌ها به طور نسبی گشایش یافت و برنامه‌های سخنرانی در دانشگاه‌ها از سر گرفته شده و انجمن‌ها اسلامی فعال‌تر شدند.

وی افزود: برنامه‌های سخنرانی و مناظره برگزار شده و آگاهی دانشجویان افزایش پیدا کرده است. دانشگاه میزان الحراره‌ی جامعه مدنی است و اگر یادمان نرفته باشد در دوم خرداد ۷۶ جنبش دانش جویی تاثیر بسیار زیادی در انتخابات آن سال گذاشت که منجر به روی کار آمدن اصلاح طلبان و آقای خاتمی شد. در این چند سال اخیر که فضای دانشگاه‌ها بازتر شده، افرادی چون ما مجددا برای سخنرانی به دانشگاه‌ها رفته و همان سخنانی را می‌گوییم که فرقی با مطالب منتشر شده در رسانه‌ها ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره توضیح داد: به طور مثال در استان خراسان جنوبی به دنبال شکایت دادستانی از سخنرانی من که علی‌الظاهر به تحصن طلاب آن شهر نیز منجر شده بود پرونده‌ای برای من تشکیل شد. دادگاه انقلاب و عمومی من را تبرئه کردند، با این حال دادستانی اعتراض کرد که در دادگاه تجدید نظر محکوم به ۴ ماه حبس شدم. در اراک نیز به دلیل سخنرانی شکایتی صورت گرفت و محکوم به یک سال زندان شدم که در تجدید نظر تبدیل به ۸ میلیون تومان جزای نقدی شد. در دادگاه اخیر نیز در بوشهر به دلیل سخنرانی در دانشگاه خلیج فارس سپاه استان بوشهر شکایتی را تنظیم کرد که در دادگاه انقلاب محکوم به یک سال حبس شدم که در اعتراض صورت گرفته به حکم تبرئه شدم.

اصغر زاده تاکید کرد: تلاش می‌شود تا اتهام‌هایی به ما زده شود که جرم امنیتی محسوب گردد و نه سیاسی تا در دادگاه انقلاب و بدون حضور هیات منصفه محاکمه شویم. مصادیق اتهام‌ها هم معمولا مباحثی هست که سخنرانی‌هایمان بیان می‌کنیم. به طور مثال من در بوشهر از نظارت استصوابی شورای نگهبان انتقاد کرده و یا بیان کردم سپاه نباید در امور سیاسی و اقتصادی دخالت کند یا به طور مثال از برخوردهای بسیج در دانشگاه یا اینکه چرا روزنامه نگاران در کشور زندانی هستند و یا محدودیت‌های اعمال شده برای چهره‌های سرشناس چون آقایان خاتمی انتقاد کردم و خواستار رفع حصر از موسوی، رهنورد و کروبی شدم. تمامی این موارد به عنوان مصادیق فعالیت تبلیغی علیه نظام در پرونده من درج شد. سپاه شکایت کرد و من نیز دفاعیه خودم را تنظیم کردم و بیان کردم انتقاد از ارکان نظام بقصد اصلاح به مفهوم ضدیت با کلیت نظام نیست و من از قانون اساسی دفاع می کنم و خود را ملتزم به آن میدانم. دادگاه انقلاب غیر علنی بود اما دادگاه تجدید نظر دفاعیات من را توسط وکلیم پذیرفت و حکم را نقض کرد.

وی درباره دلایل برخورد با اصلاح طلبان توضیح داد: گاهی سوء تفاهم و گاهی سوء نیت موجب فشار به اصلاح طلبان میشود. اصلاح طلبان قوه محرکه فضای سیاسی در بیست ساله اخیر کشور بوده در فضای سیاسی کشور تاثیر گذاشته‌ و حتی توانسته‌اند شرایط حاکم بر جریان اصول گرا را تغییر دهند. بسیاری از اصول گرایان تغییر کرده و تحول خواه شده و نسبت به وضع موجود منتقد شده‌اند بعضی از تندروها نگران هستند تا دچار سرنوشت شوروی شوند و تفکرات اصلاح طلبی منجر به فروپاشی نظام و سیستم شود؛ در حالیکه اصلاح طلبان برعکس اعتقاد دارند که اگر اصلاحات کنار گذاشته شود نظام دچار فروپاشی می‌شود. بنظر ما اصلاحات ضرورت بقا و ارتقای هر سیستمی است. گاهی تاخیر در اصلاح امور به ایجاد تهدیدات مهلکی منجر میگردد.

اصغرزاده توضیح داد: اگر اصلاحات عمیق نباشد و فرمالیته و کلیشه‌ای باشد بحران‌ها لاینحل می‌ماند، مردم از انقلاب و کارآمدی نظام مایوس می‌شوند و امنیت ملی بیشتر به خطر می‌افتد. اما متاسفانه تندروها و اصول گرایان افراطی به دلیل نگرانی که از میزان تاثیر و نفوذ کلام اصلاح طلبان دارند به مسائل و اختلاف نظرها رنگ امنیتی میزنند. اصولگرایان نمیخواهند هژمونی شان بر برخی حوزه ها مورد تهدید واقع شود. حکم اخیر هفت اصلاح طلب و یا محدودیت‌های جدید آقای خاتمی را نیز باید از این زاویه هم مورد توجه قرار داد و تلاش کرد تا حتی الامکان سوء تفاهمات برطرف شود و اعتماد و احترام متقابل به جامعه سیاسی برگردد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: در کشور افرادی مانند آقایان جلایی‌پور، شکوری راد، صفایی فرهانی، رضا خاتمی، نعیمی پور و کاشفی و خانم منصوری اگر تمام زندگیشان را زیر و رو کنید چیزی جز تدین، پاک دستی و وطن پرستی پیدا نمی‌کنید اینها آدمهای نوکیسه، تازه بدوران رسیده و گمنام نیستند برای کشور و نظام زحمات بسیاری کشیده‌اند نباید متهم به تبلیغ علیه نظام شوند. ارکان مادی جرم باید وجود داشته باشد. الان این بخش مفقود است. مگر آنها چه کاری جز تشویق مردم به مشارکت در انتخابات و حمایت از قانون کرده اند؟ مگر غیر از این هست که انتقاد این افراد با نیت خیر و در جهت بهبود وضعیت کشور بوده است. آیا این نقدها که عمدتا دلسوزانه است و بقصد اصلاح بیان میشود مصداق تبلیغ علیه نظام است؟ امیدوارم قضات شریف دستگاه قضایی در تجدیدنظر حکم به نقض این محکومیتها بدهند.

اصغر زاده خاطر نشان کرد: اصلاح طلبان به عنوان یک جریان شناسنامه دار و اصیل چه در دوران دفاع مقدس و سازندگی و اصلاحات همواره حضور فعال در عرصه سیاست و فرهنگ کشور داشته‌اند و همیشه خود را ملتزم به اجرای قانون اساسی دانسته‌اند. کما اینکه در یکی از دادگاهایم نیز گفتم آقایان کروبی و موسوی را ببینید که در انتخابات تقاضای صندوق رای می‌کنند. جالب است که پس از پایان ساعت رای گیری وقتی صندوق رای برای آقای کروبی برده شد ایشان گفته بود چون ساعت رای گیری تمام شده و این کار خلاف قانون است من رای نمی دهم. یا آقای خاتمی با وجود محدودیت‌های ایجاد شده و برغم تحریم گسترده انتخابات توسط معترضان در یکی از انتخابات باز در دماوند می‌رود رای می‌دهد و در صحبت‌هایش بارها اصلاح طلبی را مساوی با قانون گرایی و مشارکت در انتخابات می‌نامد و حاضر نیست قدمی برخلاف قانون بردارد.

وی افزود: اصلاح طلبان شفاف حرفهایشان را می‌زنند اما متاسفانه گاها مورد بی مهری و کم مهری قرار می‌گیرند. اتهام‌هایی که شایسته آنها نیست بهشان زده می‌شود. در حالیکه این چهره‌های تندرو اصول گرا هستند که هزینه‌های زیادی را به کشور و انقلاب تحمیل کرده‌اند و تصمیماتشان اکثرا امنیت ملی را به خطر انداخته و کشور را با بحران مواجه کرده‌است. ارجاع پرونده اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل که بزرگترین شکست دیپلماسی کشور بود بدلیل سهل انگاری و ماجراجویی دولت احمدی نژاد صورت گرفت و بنظرم قابل پیگرد قضایی است. حالا هم می‌بینید درحالیکه مردم از اجرای برجام و کاهش تحریم ها خوشحالند و بقول اروپایی‌ها دنیای بعد برجام دنیای امن تری شده است بعضی از چهره‌های تندرو‌ی اصول گرا دائما آتش بیار معرکه‌ای شده اند که برنده‌اش ترامپ و اسراییل و عربستان است. اگر فرصت داشته باشند بدست خود چنان بلایی را سر برجام می آورند که ترامپ خوابش را هم نمی‌بیند. یعنی ایران با دست خودش برجام را پاره کند. آنها که بدون توجه به نقشه ترامپ در داخل کشور جاده صاف کن دشمنان کشور می‌شوند اقدام علیه امنیت ملی نکرده‌اند اما اصلاح طلبان که کمک فراوانی به بقای انقلاب کرده و کشور را از تسلط بنیاد گراها و افکار براندازانه تندروها دور نگه داشته اند متهم می شوند .

اصغرزاده گفت: امیدوارم که تلاش اصلاح طلبان تاثیر گذار باشد. آنان تلاش کرده اند که از خرداد ۷۶ تا کنون نقش موثری در تحولات داخلی کشور و توسعه سیاسی و اقتصادی آن ایفا کنند. در یکی از جلسات دادگاهم در بیرجند نماینده دادستان که شخص روحانی بود به من گفت شما اصلاح طلبان نگذاشتید ما مانند کره شمالی به بمب اتمی دست پیدا کنیم که به ایشان گفتم این مطلب شما خلاف فتوای رهبری است. به او گفتم می‌دانید کره شمالی در چه فقر و بدبختی بسر می‌برد؟ بعضی اصول گراها اصلاح طلبی را معادل خیانت به کشور و آرمانهای انقلاب می‌دانند و از پذیرش اشتباه مهلکشان در حمایت از احمدی نژاد شانه خالی می‌کنند. البته در کنار آن اصول گرایانی هم هستند که نگاهی واقع گرا و معتدل به رقابت سالم و همزیستی سیاسی جناح‌ها دارند. بسیاری از سنت گراها دست از نظریه توهم توطئه ای برداشته‌اند به طوریکه می‌بنیم از دل آنها کسی مثل حسن روحانی بیرون می آید که اصلاح طلبان نیز از او حمایت می کنند و او را شایسته نشستن بر کرسی ریاست جمهوری می یابند.

اصغرزاده افزود: حکم هفت نفر اصلاح طلب در حقیقت هم به فعالیت سیاسی به کشور آسیب می رساند و هم هزینه‌ی سیاست ورزی را بالا برده و به جامعه مدنی و تفکر تحزب آسیب میرساند. این دوستان دارای شناسنامه حزبی هستند و زمانی در حزب مشارکت بوده و اکنون بعضی از آنان از رهبران حزب اتحاد ملت که حزب فراگیر و پروانه دار است هستند. من خود عضو اتحاد ومشارکت نبوده‌ام اما اعتراف می کنم این دوستان همیشه اصرار بر رعایت قانون و استمرار رفتارهای اصلاح طلبانه داشته اند. این قبیل محکومیت‌ها هزینه فعالیت سیاسی را افزایش می‌دهد .

اصغرزاده در پایان تاکید کرد: به نظر من تفکر اصلاح طلبی کشور و نظام را بیمه می‌کند و کشور را از شرایط بن بست سیاسی خارج می سازد. حکومت جمهوری اسلامی بارها گفته است که به دلیل وجود نظام انتخابات رقابتی ایران در زمره کشورهای دموکراتیک محسوب می‌شود و از این نظر در منطقه پیشتاز است. خب نماد این دموکراسی وجود احزاب است و مصادیقش نیز بسیاری دوستان اصلاح طلب نظیر همین هفت نفر پس امیدوارم شرایطی فراهم شود که هم در دادگاه تجدید نظر این افراد تبرئه شوند و هم حصر از محصورین و هم محدودیت ها از روی آقای خاتمی برداشته شود. بجای زندگی در گذشته به آینده پیش رو و الزامات آن بیاندیشیم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است