کد خبر : 9453
Print
به همت دانشگاه حکیم سبزواری؛

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳

سبزوارنگار/هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی نویسنده تاریخ بیهقی به میزبان دانشگاه حکیم سبزواری در سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی نویسنده تاریخ بیهقی به میزبان دانشگاه حکیم سبزواری در سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری سبزوار، در این همایش که در سالن استاد شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری و با حضور جمعی از پژوهشگران، محققان، اساتید، دانشجویان و اقشار مختلف مردم برگزار شد، تنی چند از محققان پیرامون شخصیت علمی و کتاب تاریخ بیهقی به ایراد سخن پرداختند.

شفیق شرق رایزن فرهنگی افغانستان در ایران در این همایش با بیان اینکه هستی دو ملت افغانستان و ایران پیوند خورده با یادکرد از بزرگان و ادبایی که در این جغرافیا زاده و رشدو نمو پیدا کرده اند ، گفت: همان طور که مردم ایران بواسطه زاده شدن بیهقی در سبزوار به او احساس تعلق دارند مردم افغانستان نیز که آرامگاه وی در غزنین قرار گرفته به این ادیب تعلق خاطر دارند.

وی افزود: چنین شخصیت هایی پیوند ملت های فارسی زبان همچون افغانستان و تاجیکستان و ایران را که دارای زبان فرهنگ و تاریخ مشترک هستند هر چه بیشتر پرنگ می کند و زمینه ساز نزدیکی هر چه بیشتر این ملتهاست و از فاصله ها می کاهد.

دبیر علمی همایش ابوالفضل بیهقی نیز با بیان اینکه همایش بزرگداشت این ادیب بزرگ از سال ۸۶ و با همکاری دانشگاه حکیم و شهرداری شروع شده است، گفت: یکی از خواسته های به حق ما قرار گرفتن روز اول آبان ماه بنام ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی ایران زمین در تقویم رسمی کشور است.

دکتر مهیار علوی مقدم با اشاره به اینکه بیهقی پدر نثر کلاسیک ایران است، گفت: بلاغت در تاریخ بیهقی و وجود ارایه های ادبی در متون تاریخ بیهقی و حقیقت گویی از جمله ویزگی های منحصر بفرد این کتاب ارزشمند است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه شمار زیادی از مفاخر و بزرگان عرصه علم و ادب کشور از دیار سبزوار برخاسته اند، تشکیل انجمن مفاخر و آثار فرهنگی در این شهرستان ضروری است.

سیدسعید سرابی افزود: این شهرستان زادگاه بزرگان و مفاخری چون ابوالفضل و ابوالحسن بیهقی، خواجه نظام الملک طوسی، عطاملک جوینی، حاج ملاهادی سبزواری، دکتر علی شریعتی، حمید سبزواری و مرجع عالیقدر آیت الله حاج عبدالاعلی سبزواری است که هر یک چون ستاره ای در پهنه آسمان علم و ادب ایران می درخشند.

وی ادامه داد: ثبت یک روز ملی در تقویم رسمی کشور به نام یکی از مفاخر این شهرستان ضروری است که بهترین شکل آن نامگذاری اول آبان ماه به نام ابوالفضل بیهقی، پدر بلامنازع نثر فارسی است.

رایزن فرهنگی جمهوری تاجیکستان در ایران نیز در این همایش در سخنانی گفت: ابوالفضل بیهقی، جایگاهی رفیع در میان مردم تاجیکستان دارد و ۲ کشور دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستند که این موضوع سبب ارتباط زیاد میان ایران و تاجیکستان شده است.

یوری بایف مرادجان افزود: کشورهای فارسی زبان نیز همچون جمهوری اسلامی ایران، باید با برگزاری همایش بزرگداشت بیهقی از خدمات پدر نثر فارسی پاسداری کنند.

وی ادامه داد: زیبایی زبان مادری در کتاب بیهقی نمایان است و مردم کشور تاجیکستان همانند مردم ایران مقام و منزلت بیهقی را گرامی می دارند.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت:‌ تاریخ بیهقی، نوشته گرانسنگ ‘ابوالفضل بیهقی’ مملو از نصیحت و اندرز، اخلاق و عبرت است، که ثبت این اثر ارزشمند تاریخی در میراث فرهنگی یونسکو پیگیری می شود.

جواد حدادنیا افزود: این کتاب تاریخی متعلق به تمامی جامعه جهانی است و ثبت آثار فرهنگی نقش مهمی در پاسداری از سرمایه های معنوی کشور دارد.

وی ادامه داد: ابوالفضل بیهقی به عنوان پدر نثر فارسی، نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری زبان فارسی دارد و نامگذاری یک روز در تقویم سالیانه کشور در انتظار تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.

حدادنیا افزود: مهم ترین ویژگی کتاب تاریخ بیهقی، حقیقت گویی است که بدون هیچ ترس و واهمه ای موضوعات مختلف را بیان کرده است.

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران نیز در این همایش گفت: ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی، شخصیت مشترک میان کشورهای فارسی زبان سطح منطقه است و وجود این شخصیت تاریخی، پیوند عمیقی از لحاظ فرهنگی میان کشورهای ایران و افغانستان ایجاد کرده است.

شفیق شرق افزود: برگزاری مراسم بزرگداشت، نقش مهمی در شناسایی ابعاد مختلف شخصیت ابوالفضل بیهقی به جهانیان دارد و کشورهای فارسی زبان باید هرساله در روز اول آبان ماه مراسم بزرگداشت پدر نثر فارسی را برگزار کنند.

وی با اشاره به تاثیرگذاری کتاب تاریخ بیهقی در ایجاد وحدت میان کشورهای افغانستان و ایران، گفت: این ۲ کشور دارای فرهنگ و تاریخی مشترک هستند و در تاریخ زبان و ادبیات فارسی، دانشمندان و شخصیت های ادبی بزرگی در کشورهای افغانستان و ایران وجود دارند.

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان گفت: با برجسته سازی نقاط مشترک فرهنگی میان کشورهای فارسی زبان، توطئه کشورهای استکباری در ایجاد اختلاف بین این کشورها از بین می رود.

وی، پاسداری و حراست از فرهنگ دیرینه کشورها را مهم ترین عامل در جلوگیری از نابودی فرهنگ ها دانست و افزود: پاسداری نکردن از فرهنگ غنی ما، سبب می شود که کشورهای غربی و استعمارگر بر ما غلبه فرهنگی پیدا کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه اراک نیز گفت: تاریخ نگاری ایران اسلامی با نگارش ابوالفضل بیهقی آغاز می شود و این شخصیت ادبی با زبانی شیوا، تاریخ ایران را از مرحله حماسی به سمت شیوه داستانی سوق داده است.

ابوالفضل هری با بیان اینکه کتاب بیهقی روایتگری تاریخ زنده ایران است، افزود: فرهنگ ما با تاریخ نگاری ابوالفضل بیهقی وارد عرصه زمان شد که وی در آن تمامی رویدادهای دوران خود را به آیندگان منتقل کرده است.

وی ادامه داد: نثر بیهقی جدا از ویژگی های تاریخی صرف، به عنوان نثری زنده و پویا مورد توجه است و با مطالعه تاریخ بیهقی، صفحات تاریخ برای انسان زنده می شود چرا که ویژگی نمایشنامه ای بودن در این نثر دیده می شود.

در این مراسم از تمبر پیشنهادی یادبود ابوالفضل بیهقی رونمایی شد.

گفتنی است ابوالفضل بیهقی، تاریخ نگار قرن پنجم هجری قمری و نگارنده کتاب تاریخ بیهقی، از مورخان دوره غزنوی است که در سال ۳۸۵ قمری در قریه حارث آباد بیهق (سبزوار امروزی) متولد شد. وی بعد از کسب فضایل به دیوان رسایل محمودی راه یافت و در خدمت خواجه بونصر مشکان به کار پرداخت و در خدمت سلاطین غزنوی به سر برد که تا عصر عزالدوله عبدالرشید در سال ۴۴۰ قمری نیز چندی صاحب دیوان بود اما به تهمت حاسدان گرفتار، معزول و محبوس شد. بیهقی بعد از رهایی از زندان باقی عمر را در انزوا بسر برد و در سال ۴۷۰ هجری قمری درگذشت.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
خبرهای ویژه

سند جامع سلامت خراسان رضوی تدوین شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

تراکم فروشی از درآمدهای شهرداری سبزوار حذف شد

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

نقش آفرینی دانش آموزان در مدارس جدی گرفته شود

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است

اجرای طرح های بازآفرینی زمینه ساز احیای محلات ناکارآمد

مجبوریم سرعتگیر نصب کنیم!

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

سند توسعه روستایی شهرستان سبزوار تدوین شد

تندروها به دلیل نگرانی از نفوذ کلام اصلاح طلبان به اختلاف نظرها رنگ امنیتی می زنند

مرکز آموزشی درمانی واسعی کمبود پزشک ندارد

بودجه‌ريزي عملياتي و تاثير آن بر بودجه آموزش‌و‌پرورش

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

ناوگان اتوبوسرانی سبزوار فرسوده است

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

رنجنامه انجمن اسلامی معلمان سبزوار خطاب به رییس جمهوری اسلامی ایران

اعلام آمادگی شهرداری برای ایجاد دهکده حیوانات در سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

متن سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل

۹۲۱ فرصت شغلی در سبزوار ایجاد شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

ارتقای ششتمد به شهرستان در دستور کار وزارت کشور

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

۷۷ هزار تسهیلات به زوج های جوان استان پرداخت شد

سبزوارنگار