کد خبر : 9456
Print
سبزوارنگار:

اجرای طرح های بازآفرینی زمینه ساز احیای محلات ناکارآمد

جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۷

سبزوارنگار/تا دهه ۱۳۷۰ مناطق اسکان غیر رسمی در شهرهای بزرگ به ویژه در مراکز استان های مطرح کشور شکل می گرفت. از پایان این دهه، این مسئله به شهرهای متوسط همچون شهر سبزوار سرایت و در برخی شهرهای کوچک نیز در حال شکل گیری است. این موضوع در دراز مدت سبب رشد قارچ گونه محلات محلات حاشیه نشین و گسترش بدون ضابطه شهرها شد.

Image titleسبزوارنگار/تا دهه ۱۳۷۰ مناطق اسکان غیر رسمی در شهرهای بزرگ به ویژه در مراکز استان های مطرح کشور شکل می گرفت. از پایان این دهه، این مسئله به شهرهای متوسط همچون شهر سبزوار سرایت و در برخی شهرهای کوچک نیز در حال شکل گیری است. این موضوع در دراز مدت سبب رشد قارچ گونه محلات محلات حاشیه نشین و گسترش بدون ضابطه شهرها شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری سبزوار، دستگاه های اجرایی در ارائه خدمات به این محلات با مشکلات جدی مواجه شدند و همین موضوع نیز سبب افزایش نارضایتی در بین ساکنان این محلات شد. مسئله حاشیه نشینی و بازآفرینی محلات ناکارآمد در دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفت. از همین رو دولت در سال ۱۳۹۳ سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندی سازی بافت های فرسوده و نارکارآمد شهری را با رویکرد اجتماعی محور و با محوریت وزارت راه و شهرسازی تصویب و ابلاغ کرد.آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که ۳۰ درصد از جمعیت شهری کشور معادل ۲۰میلیون نفر در ۵۷ هزار هکتار از محلات نابسامان میانی، ۲۱ هزار هکتار از عرصه های تاریخی مراکز شهرها و ۴۸ هزار هکتار از سکونت گاه های غیر رسمی  ساکن هستند. شهرستان سبزوار نیز از جمله شهرهایی است که با مشکل شکل گیری مناطق حاشیه و محلات ناکارآمد شهری روبه رو است. از همین رو در سال ۱۳۹۳ موضوع بازآفرینی این محلات در دستورکار فرمانداری وشهرداری سبزوار قرار گرفت و برنامه اقدام در این زمینه تدوین کمیته های اجرایی برای اجرای این برنامه تشکیل شد. شهرستان سبزوار دارای هفت محله ناکارآمد با جمعیتی بالغ بر ۵۳ هزار نفر است.

 رضایتمندی ساکنان از اجرای طرح های بازآفرینی

از مهرماه سال ۱۳۹۳ اجرای طرح های بازآفرینی در شهرستان سبزوار با رویکرد اجتماع محور در  دستور کار قرار گرفت. در این سال نخستین همایش ملی بازآفرینی کشور با حضور رئیس سازمان بهزیستی وقت، رئیس سازمان فنی و حرفه ای، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و ملی در سبزوار برگزار شد. در این همایش سبزوار به عنوان شهر پایلوت در اجرای طرح های بازآفرینی تعیین شد و از آن سال این طرح ها با همراهی ادارات شهرستان در حال اجراست.

علی محمدی از ساکنان در محله نیروگاه سبزوار است .این محل از جمله هفت محله نارکارآمد و غیر رسمی شهر سبزوار محسوب می شود. وی در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد ملی اظهارداشت: به دلیل بروز خشکسالی در سال های اخیر  خانواده من برای اشتغال و کسب درآمد کشاورزی در روستا را رها و برای ادامه زندگی به این محله کوچ کرده ایم.

وی ادامه داد: پیش از اجرای طرح های بازآفرینی توجه جدی به این محلات نمی شد و ساکنان از خدماتی مانند آب و برق و حتی در برخی موارد گاز به صورت غیر قانونی استفاده می کردند.

محمدی گفت: تعداد زیادی ازخانه های ساخته شده دراین محلات دارای پروانه ساختمانی نیست و به همین دلیل ماموران شهرداری اقدام به تخریب منازل ساکنان کرده اند.

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی اعم از امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی گریبانگیر محلات و ساکنان بود، افزود: در سه سال گذشته و با اجرای طرح های بازآفرینی بخش مهمی از مشکلات محلات حل شده و امروز مسئولان توجه ویژه ای به ساکنان این مناطق می کنند.

وی گفت: ساخت مدرسه، مجاز شدن انشعابات آب، برق و گاز، پرداخت تسهیلات اشتغال، استقرار درمانگاه و اورژانس، ایجاد مهد کودک، ساخت مدرسه و غیره آن از جمله مهمترین خدماتی است که همزمان با اجرای طرح های بازآفرینی به ساکنان ارائه شده است.

 وجود کاستی ها

محمد رضا اکبری ازشهروندان ساکن در محله نیروگاه است. او نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد ملی اظهارداشت: یکی از مهمترین مشکلات محلات در سال های اخیر رشد جرائم مختلف و کمبود خدمات پلیس در این مناطق است.

وی با اشاره به دور بودن مدارس از این محلات افزود: این موضوع باعث شده بود تا خانواده ها برای ادامه تحصیل فرزندانشان را در مدارسی دور از محله ثبت نام کنند که در برخی موارد نیز مسئولان مدارس از ثبت نام این افراد خود داری می کنند.

اکبری ادامه داد: معبر برخی از محلات هنوز خاکی و آسفالت نشده و در برخی محلات نیز فاضلاب خانگی در معابر عمومی رها می شود.

وی عنوان کرد: نبود کلانتری، سالن ورزشی، کتابخانه و غیره آن در محلات از دیگر مشکلاتی است که بایستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

شناسایی هفت محله ناکار آمد در سبزوار

دبیر اجرایی ستاد باز آفرینی اظهارداشت: تعداد هفت محله  شامل سه روستای  الحاقی به نام های کلاته سیفر،صالح آباد و قلعه نو دهراز و چهار محله. سکونتگاه.به.نامه‌هایی کال شمالی میانی وجنوبی که در ضلع شرقی و شمال غربی شهر واقع شده است مجموع جمعیت محلات  ۵۳ هزار نفر و در ۵۲۷ هکتار  است که براساس برنامه باز آفرینی بایستی در یک دوره ۱۰ ساله از غیر رسمی خارج و به محلات رسمی تبدیل شود.

مهدی برزویی با بیان اینکه سبزوار به عنوان پایلوت اجرای طرح های بازآفرینی در کشور مطرح و مورد توجه است، گفت: در سال ۱۳۸۸ شهرداری سبزوار با همکاری شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران فعالیت های خود را در راستای مطالعه وضعیت حاشیه نشینی در شهر سبزوار با همکاری مشاور با رویکرد مشارکتی در مدت پنج سال انجام داد.

وی ادامه داد: اما در آن سال ها به دلیل نبود مدیریت واحد شهری این طرح تنها جنبه کتابخانه ای پیدا کرد و مورد هیچ یک از اعضا و ادارات عضو ستاد بازآفرینی قرار نگرفت.

برزویی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۳ و با تلاش های شهردار وقت موضوع حاشیه نشینی شهر سبزوار در کنار مسئله حاشیه نشینی در شهر مشهد مورد توجه مسئولان در ستاد ملی بازآفرینی قرار گرفت و در ابتدا ۴ محله نیروگاه در شمال غرب به مساحت ۱۳۹ و سه محله عیدگاه در شرق به مساحت ۱۹۷ هکتار  به عنوان محلات هدف حاشیه نشین شهر سبزوار مورد توجه قرار گرفتند.

وی افزود: همزمان با اجرای طرح های بازآفرینی و شکل گیری دبیرخانه ستاد بازآفرینی در سبزوار، سه محله دیگر شهر نیز مورد توجه طرح های بازآفرینی قرار گرفت.

وی عنوان کرد: همزمان با آغاز طرح باز آفرینی در محلات ناکارآمد سبزوار،  بازدید هایی توسط نماینده دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران از اجرای این طرح ها شد و تفاهم نامه هایی در زمینه همکاری بین این دفتر و ستاد باز آفرینی سبزوار  بسته شد.

برزویی ادامه داد: همچنین تفاهم نامه هایی در راستای توانمند سازی ساکنان محلات با انجمن مددکاران اجتماعی ایران بسته شد که در راستای این تفاهم نامه برنامه اقدامی در حوزه های امنیتی، اجتماعی،اقتصادی و زیر ساخت و پیش گیری و پیش نگری طراحی و تدوین شد.

برزویی گفت: طرح های باز آفرینی در محلات براساس نیازهای اعلام شده از سوی ساکنان و نیازسنجی از سوی ستاد انجام می شود، برای مثال ساکنان محله درخواست استقرار یک عابر بانک را داشتند و درخواست اهالی محله نیروگاه احداث یک باب مدرسه و آسفالت معابر این منطقه است.

معاون بازآفرینی سازمان عمران  شهرداری سبزوار با اشاره به اجرای ۱۰۹ طرح و برنامه اقدام برای بهبود محله های ناکار آمد گفت: تاکنون ۷۰ درصد از این برنامه ها در سطح محلات ناکارآمد اجرا شده است.

برزویی با اشاره به عضویت ۲۲ اداره، نهاد و ارگان در دبیرخانه ستاد باز آفرینی شهر سبزوار افزود: در مجموع حدود  ۱۴۰ نشست با حضور اعضاء در سطح محلات برگزار شده است و ادارات در حد توان و ضوابط همکاری مناسبی با ستاد دارند.

معاون بازآفرینی سازمان عمران  شهرداری سبزوار گفت: همچنین ۷۰ پروژه عمرانی، زیر ساختی، فرهنگی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال در سطح محلات ناکارآمد اجرا و در حال اجرا قرار دارد.

وی عنوان کرد:  از این تعداد ۶طرح ملی با اختصاص۶۰ میلیارد ریال در پنج محله سکونت گاه و محله ناکارآمد شهری این شهرستان اجرا شده است.

برزویی ادامه داد: موفقیت اجرای طرح های باز آفرینی در سبزوار سبب شد تا تجربیات این شهر به عنوان یک دستاورد موفق به سایر شهرهای کشور منتقل شود، به طوری که روزانه مسئولان شهرهای مختلف برای بهره گیری ازاین تجربیات در دبیرخانه ستاد باز آفرینی سبزوار حضور میابند و از این تجربیات بهره می گیرند.

برزویی ادامه داد: در راستای توانمند سازی ساکنان محلات تاکنون ۳۷ دوره آموزش فنی و حرفه ای در سطح محلات برگزار شدکه به افراد متقاضی اشتغال حدود ۵۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال پرداخت می شود.

معاون بازآفرینی سازمان عمران  شهرداری سبزوار گفت: همچنین ۵۷ دوره آموزشی شامل حفظ قرآن کریم، امداد و نجات، پیشگیری از اعتیاد و غیره آن در سطح محلات برگزار شد.

وی عنوان کرد: همچنین ۱۵کیلومتر شبکه آب و فاضلاب در سطح محلات در حال اجرا و انشعابات غیر مجاز ساکنان باپرداخت هزینه نصب به صورت اقساطی تبدیل به مجاز می شود که تاکنون یک هزار و ۳۰۰ انشعاب در این زمینه نصب شده است.

بزرویی اظهارکرد:یکی از درخواست های ساکنان محلات جابه جایی شبکه برق رسانی بود که این طرح در سطح محلات به وسعت چهار کیلومتر و با اعتبار بالغ بر ۱۶ میلیارد و۷۰۰ میلیون ریال انجام شد.

معاون بازآفرینی سازمان عمران  شهرداری سبزوار با اشاره به اقدامات شهرداری سبزوار در سطح محلات گفت: استقرار ۲ دفتر  تسهیل گری، ساخت یک ایستگاه آتش نشانی در محله عیدگاه و تکمیل طرح ایستگاه در محله نیروگاه، آسفالت ۱۵۸ هزار متر مربع از معابر محلات، تکمیل طرح کمربند شرق با هدف جلوگیری از گسترش حاشیه شهر، ایجاد سه دفتر تسهیل گری جدید در محلات هدف، احداث پارک محله، احداث کتابخانه با همکاری نهاد کتابخانه ها و غیره آن از جمله اقدامات شهرداری در سطح محلات است.

 احداث کلانتری خواسته ساکنان

فرمانده  انتظامی سبزوار اظهارداشت: یکی از مهمترین درخواست های اهالی سکونتگاه های حاشیه شهر سبزوار استقرار کلانتری و افزایش ضریب امنیت در این مناطق است.

سرهنگ سید محمد هاشم زاده هاشمی ادامه داد: از سال های گذشته که موضوع گسترش محلات حاشیه شهر سبزوار به عنوان یک موضوع امنیتی مورد توجه قرار گرفت .

وی گفت: نبود اسامی برای کوچه های محلات باعث شد تا نیروی های گشتی و انتظامی برای ارائه خدمات با مشکلاتی مواجه باشند.همچنین فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر  با ساکن شدن در مناطق حاشیه نشین شهر،  فعالیت خود را افزایش داده بودند که این موضوع نیز مشکلات خاص امنیتی را برای شهرستان بوجود آورد.

هاشمی عنوان کرد: با همکاری شهرداری و همزمان با اجرای طرح های بازآفرینی طرح نامگذاری محلات اجرا و تیم های گشتی برای برخورد با سوء استفاده گران و توزیع کنندگان مواد مخدر در محلات اجرا شد.

وی افزود: برای نمونه ظرف یکسال گذشته تاکنون ۹۲۰ کیلوگرم انواع مخدر در سطح این شهرستان کشف ۵۸۰ نفر توزیع کننده و قاچاق عیدگاه چی مواد مخدر دستگیر و روانه زندان شدند.

فرمانده انتظامی سبزوار ادامه داد: همچنین ۹۰۷ نفر معتاد  از سطح محلات و خانه های تیمی سطح شهر جمع آوری و تحویل کمپ های ترک اعتیاد شهرستان شدند.

وی با اشاره پوشش امنیتی گسترده در سطح محلات حاشیه نشین شهر سبزوار گفت: با توجه به نیاز سنجی انجام گرفته طرح احداث یک باب کلانتری در منطقه کال در زمینی به وسعت ۲هزار و ۸۶۰ متر و با ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در دستور کار قرار گرفته است.

احداث سه پایگاه سلامت اجتماعی

رئیس اداره بهزیستی سبزوار افزود: در راستای ارائه خدمات به ساکنان محلات ۴  پایگاه اجتماعی و سلامت اجتماعی در سطح محلات هدف راه اندازی شد.

مرضیه کسرائی فر افزود: این پایگاه ها در محله نیروگاه، عید گاه، کوی گلستان و صالح آباد ایجاد شد و در زمینه های مختلفی از جمله پیشگیری از آسیب های اجتماعی با برگزاری آموزش های مختلف و شناسایی افراد در معرض آسیب و معرفی آنان به مراکز مشاوره و اورژانس اجتماعی  و غیره آن ارائه خدمات می کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح توانبخشی مبتنی برجامعه، شناسایی یک صد خانواده فاقد مسکن، ارائه غذای گرم به ۲ هزار کودک در سطح محلات اعنوان کرد: همچنین در طول اجرای طرح باز آفرینی هفت مهد کودک در سطح محلات راه اندازی شد.

کسرائی فر گفت: همچنین پنج هزار زمین در محله نیروگاه و عید گاه برای احداث ۲ مرکز جامع خدمات اجتماعی اختصاص داده شد که برای احداث این هریک از این مراکز حدود ۱۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه ۶ واحد مسکونی ویژه خانواده های فاقد مسکن در محله صالح آباد احداث شد، افزود:  برنامه ریزی شد تا برای خانواده های فاقد مسکن تسهیلات ویژه ای از ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال پرداخت شود. همچنین با همکاری بنیاد برکت و با هماهنگی ستاد بازآفرینی خانه های ویژه این افراد ساخته می شود.

رئیس اداره بهزیستی سبزوار عنوان کرد: حدود یک هزار و ۲۰۰ خانوار در سطح هفت محله حاشیه نشین این شهر ساکن هستند که پارسال به ۵۵ نفر از این خانواده ها ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغال زایی پرداخت شد. برنامه ریزی شد تا امسال نیز این تسهیلات به میزان ۲۰۰ میلیون ریال به خانواده های متقاضی پرداخت شود.

**توسعه خدمات بهداشت و درمان در محلات هدف

رئیس  دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: پنج پایگاه  سلامت در مناطق حاشیه‌ نشین شهر سبزوار فعال و برای جمعیت ساکن در این مناطق نیز پرونده سلامت الکترونیک تهیه شد.

علیرضا مسلم افزود: همچنین طرح احداث  ۲ مرکز جامع سلامت با اعتبار ۱۶ میلیارد ریال در ۲ محله ناکارآمد عیدگاه و نیروگاه در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین خدمات اورژانس ۱۱۵ با استقرار پایگاه با همکاری مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی سبزوار به ساکنان ارائه می شود.

وی گفت: در هر یک از این پایگاه های سلامت خدمات مشاوره، رواشناسی، درمانی و بهداشتی و غیره آن به افراد و ساکنان در محلات ارائه و در صورت نیاز افراد برای ادامه درمان به مراکز درمانی سطح شهرستان معرفی می شوند.

 توجه دولت به اجرای طرح بازآفرینی

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه سبزوار گفت: تغییر سند بازآفرینی محلات ناکارآمد از مهمترین افتخارات دولت تدبیر امید است که سبب شد تا نگاه مسئولان به این محلات تغییر یابد.

گزارشگر: جواد پورسخاوت

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است