کد خبر : 9466
Print

اعتبار یک و نیم میلیارد تومانی پیاده روسازی معابر

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۳

سبزوارنگار/پیاده روها ابتدایی ترین نوع حمل و نقل شهری هستند که باید برای تقویت فضای پیرامونی آن تلاش کرد چرا که فضای مناسب، عموم مردم را به گذراندن اوقات خود به پیاده‌روی در این مسیرها ترغیب خواهد کرد تا برای انجام کارها و خریدهای خود کمتر از خودروهای شخصی برای تردد در مسیرهای نزدیک استفاده کنند.

Image titleسبزوارنگار/پیاده روها ابتدایی ترین نوع حمل و نقل شهری هستند که باید برای تقویت فضای پیرامونی آن تلاش کرد چرا که فضای مناسب، عموم مردم را به گذراندن اوقات خود به پیاده‌روی در این مسیرها ترغیب خواهد کرد تا برای انجام کارها و خریدهای خود کمتر از خودروهای شخصی برای تردد در مسیرهای نزدیک استفاده کنند.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری سبزوار، در کشورهای پیشرفته چندین خیابان به پیاده‌راه تبدیل شده و در برخی کشورها نیز روزهای خاصی را به عنوان روز بدون خودرو اعلام می‌کنند تا مردم در آن روز پیاده در خیابان‌ها تردد کنند.

پیاده رو ابتدایی ترین نوع حمل و نقل شهری است و می تواند ایمن ترین و راحت ترین آن نیز باشد اما برای رسیدن به این آرمان باید به زیرساخت ها و بسترهای مختلفی توجه کرد چراکه از سویی ساخت و ساز در شهر روز به روز رو به گسترش است و از سویی دیگر با جولان روزافزون خودروها در خیابان ها، به نظر می رسد راهی به جز تقویت محیط های پیاده رو و از بین بردن موانع آن ها باقی نمی ماند.

در این رابطه مدیر فنی و عمرانی شهرداری سبزوار گفت: امسال مبلغ یک و نیم میلیارد تومان برای مناسب سازی پیاده روهای شهر سبزوار اعتبار لحاظ شده که نسبت ببه سال گذشته با توجه به اهمیت موضوع این مبلغ افزایش خوبی داشته است.

مهدی عباسی افزود: اعتبارات تخصیص یافته برای مناسب سازی معابر شامل نوار اجرای موزاییک فرش های مسیر نابینایان، ایجاد رمپ، نصب علائم هشدار دهنده، اتصال پیاده رو ها با معابر فرعی متقاطع با آنها، شیب بندی صحیح و اجرای صحیح آبروها، اصلاح هندسی و… است چرا که این اصول باید در همه معابر و پیاده روها، بوستان ها و ساختمان های وابسته به شهرداری که نیاز به بازنگری دارند، اصلاح شده و همچنین در احداث پروژه های عمرانی در حال احداث رعایت شود.

وی در ادامه بیان کرد: در راستای توزیع عالادنه توسعه شهری در سبزوار، از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۳۰ هزار مترمربع بهسازی و مناسب سازی پیاده روهای سطح شهر در همه نقاط انجام شده است.

در واقع پیاده راه ها، معابری با بالاترین حد نقش اجتماعی هستند که در آنها تسلط کامل با عابر پیاده بوده و از وسایل نقلیه موتوری تنها به منظور سرویس دهی به زندگی جاری در معبر استفاده می شود.

پیاده راه ها محل حضور همه شهروندان و مشارکت آنان در زندگی جمعیشان است که علاوه بر نقش دسترسی، مکانی امن و راحت برای گردش و تماشا است. بنابراین پیاده راه، قسمتی از فضای شهری است که به دلیل دارا بودن برخی پتانسیل های خاص، در تمام و یا بخشی از ساعات شبانه روز کامل بر روی حرکت سواره بسته شده و به طور کامل به حرکت عابران اختصاص می یابد.

سرپرست مدیریت مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری سبزوار در همین رابطه گفت: به جهت ویژگی ها و پتانسیل هایی که پیاده روها به لحاظ عملکردی و فرهنگی و تاریخی دارند تسلط کامل با عابر پیاده است، یعنی چیزی به عنوان خودرو و موتورسیکلت وجود ندارد.

فواد سحابی بیان کرد: ایجاد پیاده راه می تواند دستاوردهای زیادی برای شهر داشته باشد و مهمترین آن این است که باعث افزایش تعاملات انسانی می شود، چراکه در مسیرهای پیاده آلودگی صوتی و آلودگی هوا وجود ندارد و فضای امن و راحتی برای گردش و تعامل به وجود می آید.

وی همچنین با بیان اینکه کاهش استفاده از خودروهای شخصی منوط به تامین امنیت پیاده ‌هاست، ادامه داد: ما باید در برنامه ریزی های شهری برای عابرین پیاده اقدامات موثر تری در نظر بگیریم تا هر روز شاهد افزایش حجم استفاده کنندگان از حمل و نقل خصوصی نباشیم.

درپایان این نکته یادآوری می شود که کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت آلودگی های گوناگون در شهرها، ایجاد پیاده راه ها یک ضرورت عینی و واقعی است  که اگر اکنون انجام نشود در آینده نزدیک دچار بحران خواهیم شد.

روابط اجتماعی انسان‌ها بر پایه ارتباطات اجتماعی آنان با یکدیگر است که پیاده‌راه‌ها نقش بازنگری در روابط اجتماعی را بر عهده دارند. برای این منظور باید به عرض معبری که به پیاده‌راه‌سازی تعلق می‌گیرد، توجه ویژه داشت چرا که فضای مناسب، عموم مردم را به گذراندن اوقات خود به پیاده‌روی در این مسیرها ترغیب خواهد کرد تا برای انجام کارها و خریدهای خود کمتر از خودروهای شخصی برای تردد در مسیرهای نزدیک استفاده کنند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
خبرهای ویژه

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

ورزش های بومی محلی هویت بخش، وحدت آفرین و نشاط آور است

چالش های پیش روی پایه دوازدهم از زبان معاون آموزش متوسطه سبزوار

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

بیمه اجتماعی کشاورزان گام مثبت دولت در تثبیت جمعیت روستایی

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نصب ۵۰۰ نیمکت در هسته مرکزی شهر سبزوار

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

اصلاح‌طلبان بین منفعت خودشان و منافع ملی، منافع ملی را انتخاب کردند