کد خبر : 9476
Print
حسین طاهری فرد:

آقاي رئيس‌جمهور! گويا ديگر به رأي معلمان نيازي نداريد!

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۷

Image titleآقاي رئيس‌جمهور؛ گويا ديگر به رأي معلمان نيازي نداريد!!
حسين طاهري‌فرد*
در ماه‌هاي پاياني دولت روحاني و خصوصاً در کوران رقابت‌هاي انتخاباتي، رسانه‌هاي اصول‌گرا و فعالان سياسي مخالف دولت با طرح مطالب هنجارشکنانه در خصوص « سند 2030 يونسکو » و دستاويز قرار دادن موضوع « به يغما رفتن » اموال صندوق ذخيره فرهنگيان حمله بي‌سابقه‌اي نثار آموزش‌و‌پرورش کردند. در حالي که همگان در شوک دروغ‌ها و تهمت‌هاي مغرضانه عليه دولت بودند، روحاني با « شعار » اولويت دادن به آموزش‌و‌پرورش توانست اکثريت قريب به اتفاق فرهنگيان را به عرصه انتخابات کشانده و با حمايت قاطع و همه جانبه آنان، دوباره بر صندلي رياست‌جمهوري بنشيند.
در دولت اول روحاني، شرايط بحراني کشور باعث شد که آموزش‌وپرورش علي‌رغم تمامي کمبودها و مشکلات جزو اولويت‌هاي دولت قرار نگيرد. اما در دولت دوازدهم با توجه به عبور کشور از شرايط بحراني تحريم‌ها و ايجاد ثبات نسبي اقتصادي، انتظار مي‌رفت آموزش‌و‌پرورش با توجه به وعده‌هاي داده شده، محور تصميمات و سياست‌هاي د‌ولت د‌وازد‌هم باشد.
سرانجام پس ازکش‌وقوس‌هاي فراوان و طرح اسامي متعدد وزارت‌ آموزش‌وپرورش سکاندار جديد خود را شناخت و «سيد‌محمد بطحايي» معاون سابق علي‌اصغر فاني علي‌رغم همه‌ي انتقادها و مخالفت‌هاي کارشناسان و منتقدان به وزارت آموزش‌و‌پرورش گماشته شد.
روحاني با انتخاب سيد‌محمد بطحايي عملاً سياست‌هاي محافظه کارانه‌تري را نسبت به آموزش‌و‌پرورش در پيش گرفت. انتخاب سيد‌محمد بطحايي به معني ادامه سياست‌هاي نامطلوب دولت در اين حوزه تلقي شده و باعث شد تا اکثريت قريب به اتفاق فرهنگياني که با شور و اميد بسيار در 29 ارديبهشت ساعت‌ها در پاي صندوق‌هاي راي با عزمي راسخ ايستادند و به روحاني راي دادند از عدم توجه دولت به دغدغه‌هاي خود سر خورده و نا‌اميد شوند.
به‌باور صاحب‌نظران و کارشناسان با توجه به شرايطي که در آموزش‌و‌پرورش اکنون حاکم است، به نظر مي‌رسد دغدغه‌هاي فرهنگيان ديگر چندان براي دولت روحاني مهم نيست و انتخاب وزير فعلي آموزش‌و‌پرورش در راستاي تحقق وعده‌ها و شعارهاي انتخاباتي‌ دولت دوازدهم نبوده و مصالح‌و‌منافع اکثريت فرهنگيان قرباني تعلقات جناحي‌و‌سياسي شده است.
حالا که چندين ماه از شروع دولت دوازدهم مي‌گذرد، به وضوح مي‌توان فهميد که نتيجه اين انتخاب با آن وعده‌ها که روحاني در ايام انتخابات مي‌داد، سازگار نيست. نگاهي واقع‌بينانه به ‌سوابق، عملکرد و برنامه‌هاي ارائه شده سيد‌محمد بطحايي، اين واقعيت را آشکار مي‌کند که قرار نيست در دولت دوم روحاني اتفاق خاصي در آموزش‌و‌پرورش رخ دهد و علي‌رغم تمام وعده و وعيده‌هاي داده شده، آموزش‌و‌پرورش جزء اولويت‌هاي دولت دوازدهم نيست.
سيد‌محمد بطحايي در ماه‌هاي گذشته عملاً در حل مشکلات اقتصادي و معيشتي فرهنگيان ناکام ماند تا يکبار ديگر عدم اهتمام دولت به حل مشکلات آموزش‌و‌پرورش و فراموشي وعده‌ها، ضربه سختي بر اعتماد راي‌دهندگان فرهنگي وارد کند.
آموزش‌وپرورش هم از لحاظ مديريتي و هم از لحاظ اقتصادي مدت‌ها است که درگير مشکلات پيچيده و نابساماني‌هاي بسيار جدي است، که بخشي از آن به ناتواني و انفعال وزراي آموزش‌و‌پرورش و قسمت مهم‌تر آن به عدم توجه و اهتمام جدي دولت‌ها به حل مشکلات ريشه‌اي و زيرساختي اين حوزه بر مي‌گردد.
بدون ترديد همه مشکلات، عقب‌ماندگي‌ها و ناكامي‌هاي وزارتخانه عريض‌و‌طويل آموزش‌و‌پرورش زير سر وزير اين وزارتخانه نيست و نهادها و ارگان‌هاي ديگر در بوجود آمدن بخشي از مشکلات ساختاري آموزش‌و‌پرورش مقصرند. به‌زعم نگارنده بخش اعظمي از مشکلات کنوني آموزش‌و‌پرورش که دولت‌هاي مختلف وارث آن بوده‌اند، به‌نگاه سطحي و مقطعي به مشکلات اين حوزه بر مي‌گردد و براي برون‌رفت از مشکلات کنوني آموزش‌و‌‌پرورش بايد نگاه سنتي و هزينه‌اي سياست‌گذاران کلان و خصوصاً دولت‌مردان به مقوله آموزش‌‌و‌‌پرورش تغيير کند. بي‌شک بدون تغيير نگرش به سيستم آموزش‌و‌پرورش نمي‌توان انتظار تغييرات بنيادي و ساختاري در اين حوزه داشت.
و سخن پاياني؛
آقاي رئيس‌جمهور؛ گويا نارضايتي فرهنگيان ديگر اهميتي برايتان ندارد!!
فراموش نکنيد که فرهنگيان براي تحقق وعده‌هايتان به شما راي داده اند! ظاهراً تامين معيشت و منزلت معلمان فقط محدود به ايام تبليغات انتخابات بود! عدم توجه به انتظارات و اميدهاي معلمان ضربه سختي بر اعتماد آنان خواهد زد. شوربختانه برخلاف تمامي اظهار نظر‌ها و ادعاها، در طول چهار دهه گذشته عدم توجه به آموزش‌و‌پرورش و اهتمام به حل مشکلات بزرگترين دستگاه اجرايي کشور به يک سياست نانوشته تبديل شده است.

در سال‌هاي اخير به‌سبب سياست‌ها، غفلت‌ها و بي‌تدبيري‌ها در برنامه‌ريزي‌هاي کلان سطح زندگي و رفاه معلمان و به‌تبع آن جايگاه اجتماعي آنان سال به سال کاهش يافته است. سکوت دولت‌مردان و ناديده گرفتن اهميت و ضرورت نقش معلمان کمکي به فراموش کردن کاستي‌ها، قصور‌ها و تقصير‌ها نمي‌کند. مطمئناً عدم تلاش براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان مي‌تواند خطري جدي براي نظام آموزش‌و‌پرورش بوده و در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه معلمان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.
آقاي روحاني؛ رويکرد کنوني دولت دوازدهم به مقوله آموزش‌وپرورش و عدم توجه به مطالبات و انتظارات فرهنگيان، موجب ترديد در اراده دولت براي حل مشکلات‌ اين حوزه شده است. به نظر مي‌رسد برخلاف تمامي اظهارنظر‌ها و ادعاها، دغدغه‌هاي فرهنگيان چندان براي دولت دوازدهم مهم نيست و فقط در بزنگاه انتخابات براي اردوکشي سياسي به آنها بها داده شده و بعد از گذر از اين وادي با پشتيباني همين معلمان، در وقت نياز منفعت آنان فداي مصلحت حزبي‌و‌جناحي مي‌شود. 
دولت دوازدهم هنوز در آغاز راه است، از اين رو از انتظار مي‌رود تا فرصت باقيست براي ايجاد تحولي لازم و ضروري با تغيير رويکرد نه در « شعار » بلکه در « عمل » در جهت تحقق وعده‌هاي انتخاباتي دولت دوازدهم بکوشيد.

*فعال فرهنگي و رسانه‌اي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

شکست را بپذیریم!

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

آيا بودجه 97 آموزش‌‌و‌پرورش، بودجه‌اي متفاوت است؟

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

اختلاس در صندوق ذخيره فرهنگيان و چند پرسش

آقاي رئيس‌جمهور! گويا ديگر به رأي معلمان نيازي نداريد!

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است

بودجه‌ريزي عملياتي و تاثير آن بر بودجه آموزش‌و‌پرورش

رنجنامه انجمن اسلامی معلمان سبزوار خطاب به رییس جمهوری اسلامی ایران

مردم را غریبه ندانید

چرا احمدی نژاد دوباره به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد؟

آزمون مجلس در برابر مطالبات فرهنگيان

نامه سرگشاده انجمن اسلامی معلمان خطاب به اعضای شورای شهر سبزوار درباره سازوکار انتخاب شهردار آینده

به بهانه روز خبرنگار

انتخاب کابینه دوم روحانی از چه منطقی پیروی می کند؟

انتخاب بطحایی؛ يک گام به جلو يا بازگشت به عقب؟

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار به مناسبت تشکیل کابینه دولت دوازدهم

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

چرا حکومت های ایدئولوژیک جامعه را خط کشی می کنند؟

کابينه دوازدهم از منظري ديگر

هسته مرکزی شهر سبزوار در محاصره خودروها

عدم توفیق شوراها؛ محصول عدم وجود نقشه راه

روی دیگر سکه توتال

آقاي نجفي؛ کدام خواسته‌ها و انتظارات را بايد گفت؟

آیا به همین زودی رسم چهار امضایی را فراموش کردید؟

وقتی جامعه به خودی و غیرخودی تقسیم شود با جرایم، برخوردهای دوگانه صورت می‌گیرد

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

تراکم فروشی، مادر معضلات شهری سبزوار

هفت اولویت شوراهای شهر در دوره پنجم!

سبزوارنگار