کد خبر : 9528
Print
رئیس اداره سوادآموزی سبزوار:

860 بی سواد در سبزوار شناسایی شدند

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵

سبزوارنگار/رئیس اداره سوادآموزی مدیریت آموزش و پرورش سبزوار گفت: طبق آخرین اطلاعات و بررسی انجام شده حدود 860 نفر بیسواد در شهرستان سبزوار شناسایی شده است.

Image titleسبزوارنگار/رئیس اداره سوادآموزی مدیریت آموزش و پرورش سبزوار گفت: طبق آخرین اطلاعات و بررسی انجام شده حدود 860 نفر بیسواد در شهرستان سبزوار شناسایی شده است.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش سبزوار؛ علی اصغر معیری با بیان این مطلب گفت: مدارس به دلیل ثبت اطلاعات دانش آموز مهمترین منبع شناسایی اولیای بیسواد است به همین دلیل طرح "یک قدم مانده به صبح "از مهرماه سال جاری در شهرستان اجرا شده تا بتوانیم با شناسایی اولیای بی سواد یا کم سواد آمار بی سوادی را به صفر برسانیم.

وی اظهار کرد: براساس این طرح تاکنون 60 درصد اطلاعات اولیای دانش آموزان مدارس پالایش شده که در این مدت 482 نفر بیسواد شناسایی شدند و  382 نفر جذب کلاس های  نهضت سواد اموزی شده اند.

معیری با بیان اینکه 60 درصد افراد  بیسواد این طرح را مردان تشکیل می دهند ادامه داد:با توجه به مشکلات اقتصادی و اینکه مردان نان آور خانواده هستند انگیزه شان برای حضور در کلاس های آموزش کمتر است.

وی گفت: نهضت سواد آموزی برای ایجاد و ارتقاء انگیزه سواد در بین سواد آموزان اقدام به برگزاری کلاس های مهارت آموزی و فنی و حرفه ای کرده است و از طرفی نیز نهضت برای کمک به سواد آموزان مبلغ 134 هزار تومان  به سواد آموزبه عنوان پاداش  ومبلغ 680هزار تومان حق الزحمه به آموزش دهنده پرداخت می کند.

رئیس اداره نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش شهرستان سبزوار گفت: ریشه کن کردن بی سوادی در جامعه نیازمند  یکسری برنامه های انگیزشی قوی است و دولت بایستی با در نظر گرفتن وام های خوداشتغالی و یا افزایش مبلغ یادگیری برای حضور بیسوادها که صرفا به خاطر مشکلات اقتصادی حاضر به شرکت در کلاس های آموزش نیستند انگیزه را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه 80 درصد آموزش دهنده های نهضت را خانم ها تشکیل می دهند اضافه کرد: با توجه به اینکه اکثریت افراد بیسواد را مردان تشکیل می دهند نهضت با کمبود نیروی آموزش دهنده مرد  مواجه است. همچنین  در حال حاضر 162 نفر همکار خانم و 18 نفر نیروی مرد  با نهضت همکاری دارند که برای جبران کمبود نیرو از معلمین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش که در روستاها بیتوته دارند با در نظر گرفتن حق التدریس استفاده می کند.

معیری افزود: مشکل مهمی که نهضت سواد آموزی با آن مواجه است آمار واقعی تعداد بیسوادان است در سرشماری سال 95 افراد  به دلیل ترس از قطع یارانه خود را در سامانه به عنوان فرد باسواد معرفی کرده اند که با مراجعه کارشناسان نهضت به مدارس و توجیه دانش اموزان برای معرفی اولیای بیسواد  مشخص شد که تعداد بیسوادان از آمار ثبت شده در سیستم بیشتر است.

وی اضافه کرد: نهضت سواد آموزی با گرفتن  نامه ای از افراد بیسواد مدارک آنها را به وزارتخانه ارسال می کند تا برای سال های آینده برای باسواد کردن انها اقدام نماید.

رئیس اداره نهضت سواد آموزی گفت: این اداره فقط افراد 10 تا 49 سال را تحت پوشش خود قرار می دهد. البته افراد 10 تا 16 سال را که شرایط ثبت نام در مدارس روزانه  داشته باشند به دلیل حضور با هم سن و سال های خود و اینکه شرایط پیشرفت بالاتری نسبت به نهضت سواد آموزی دارند با هماهنگی آموزش و پرورش  و تامین امکانات تحصیلی رایگان به مقطع ابتدائی معرفی می کند.

وی گفت: این دیدگاه که نهضت سواد آموزی آنچنان که باید کارآیی ندارد نادرست است اینکه گفته می شود از فعالیت نهضت سواد آموزی  25 سال می گذرد اما چرا هنوز بیسوادی به صفر نرسیده است دلیلش مشکلات اقتصادی خانواده ها می باشد که سبب شده دانش اموز که باید در سن مشخص برای تحصیل وارد مدرسه شود به عنوان نیروی کار مورد استفاده قرار می گیرد و از آموزش باز می ماند .

معیری افزود: نهضت سواد آموزی برای ریشه کن  بیسوادی و کم سوادی کلاس هایی را در سه قالب سواد؛ انتقال و تحکیم برگزار می کند و در کنار این کلاس ها نیز یکسری مهارت های زندگی؛ آموزش همسر داری برای جلوگیری از طلاق ؛ نحوه استفاده از تلفن همراه؛ زبان انگلیسی و نحوه استفاده از کارت های بانکی را با استفاده از کارشناسان مرکز بهداشت و اساتید به سوادآموزان آموزش می دهد.

او ادامه داد: به هرحال ریشه کن کردن بیسوادی نیازمند ایجاد انگیزه  برای سوادآموز و آموزش دهنده است محدودیت منابع مالی سبب شده تا معلمان پس از  گذشت یکسال  هنوز حق التدریس سال قبل خود را  با اینکه سوادآموزان آنها نمره کسب کرده اند دریافت نکنند که این مستلزم برنامه ریزی دقیق توسط اداره کل نهضت  سوادآموزی است.

در پایان ایشان از تمامی خانواده هایی که عضو کم سواد یا بی سواد دارند خواست که آنها را به نهضت سواد آموزی معرفی نمایند تا از مزایای اموزش رایگان این اداره بهره مند گردند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
خبرهای ویژه

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

افزایش حقوق بازنشستگان و فرهنگیان یکی از اولویت های بودجه 97 است

نشست مشترک شورای معاونین آموزش و پرورش با شهردار و شورای شهر سبزوار

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

تولید۳۸۰ هزار نشاء گل در گلخانه های شهرداری سبزوار

ديكتاتور، تنهاست

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

روایت وزیر اطلاعات از نقطه شروع اغتشاشات اخیر

۴۰درصد شهر سبزوار تحت پوشش طرح تفکیک زباله قرار گرفته است

مرمت قنوات؛ راهکار حفظ منابع آب و رونق کشاورزی است

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

50 درصد مدارس کشور نیاز به تخریب و بازسازی دارد

نیاز مسکن مهر به سه هزار کلاس درس جدید

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

نقد و اعتراض مردم فرصت است نه تهدید

مردم علاوه بر حل مشکلات اقتصادی، خواستار شفافیت و ریشه کنی فساد هستند

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

اولویت های سوادآموزی مطرح شد

860 بی سواد در سبزوار شناسایی شدند

۲۰ درصد ساختمان های سبزوار در برابر زلزله آسیب پذیرند

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

الزامات استقرار پایه دوازدهم بررسی شد

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

پرداخت مطالبات فرهنگیان جز از طریق صندوق توسعه ملی ممکن نیست